Rainer Saad • 2. november 2015 kell 14:45

Citadele: näeme võimalusi tarbimisturul

Läti lipp.  Foto: Raul Mee

Läti börsil toimub esimene aktsiate avalik esmapakkumine pärast 2004. aastat. Börsile tuleb pankrotistunud Parex pangast välja kasvanud ning uute omanikega Citadele pank.

AS Citadele Banka otsustas suurendada kapitali uute B-lihtaktsiate esmasemissiooniga, mis noteeritakse Nasdaq OMXi Riia börsil. Aktsiate globaalsed hoidmistunnistused (GDRid) noteeritakse Londoni börsi standardsegmendis.

Täna toimunud veebiseminaril ütles Citadele panga juhatuse esimees Guntis Belavskis, et kasu loodetakse lõigata tarbimise kasvust ning aastatega on Citadele muutunud tugevamaks.

Kuidas olete Parexi kriisist läbi tulnud?

Oleme Lätis klientide arvult tõusnud kolmandale kohale ning meie turuosa suurus on 12%. Sellega edestame nii mõndagi Skandinaavia tegijat. Meie bränd on arenenud, selleks kulus 3–3,5 aastat. Arvame, et meie tulemused on läbipaistvad ning oleme professionaalsed. Pank on saanud ka kohalikul turul palju tunnustust. Suurem osa meie klientidest on olnud lojaalsed juba aastaid ja see näitab, et tuleme toime ka väga keerulistes tingimustes.

Baltimaade majanduskasv on jätkuvalt stabiilne ning kriis on seljataga. Euroalas on Balti riigid endiselt ühed kiiremini kasvavad riigid. Loodame lõigata kasu Läti majanduse kasvust. Lätis ehk koduturul on meil tugev positsioon. Meil on tugev haru Leedus ja Eestis Tallinnas, milles suurus on kahekordistumas.

Mis on teie eesmärgid?

Tahame saada esimeseks valikuks eraisikutele ja ettevõtetele Baltimaades, kus tarbimine on tõusuteel, ja seetõttu usume, et tulemas on tarbijalaenude evolutsioon ja seetõttu tahame olla selles segmendis kindlasti kohal. Meie strateegia on muutunud selliselt, et lihtsalt kasvava panga asemel oleme üha rohkem hakanud keskenduma suuremale hulgale inimestele. Usume, et suudame kasvada ilma oluliste kuludeta ning saavutada plaanitust rohkem.

Kui palju takistasid Euroopa Komisjoni piirangud teil kasvamist?

Nüüd, kus Euroopa Komisjoni piiranguid enam pole, võime kaasata uut kapitali, dividendide maksmisel pole enam piiranguid ning võime avada palju rohkem harukontoreid. See tähendab, et pank saab kaasata uut kapitali ka investoritelt. Ühtlasi tähendab see ka seda, et tagatud on paremad arenguvõimalused.

Citadele nõukogu esimees: Läti pangandussektor kosub

Citadele nõukogu esimees Tim Collins ütles, et IPO ajastus on tähtis paljudele investoritele.„Läti pangandussektor on taastumas ning Citadele on tugeval positsioonil edasiseks kasvuks. Meil on tugev juhtkond ja turuosa on hea. Loodame kaasata võimalikult palju Balti investoreid enda panga IPOsse. Loodame saada Baltikumi üheks tunnustatumaks pangaks nii ettevõtetele kui ka eraklientidele,“ ütles Collins.

„Halbade laenude osakaal on viimaste aastatega oluliselt vähenenud ning tulemused oluliselt paranenud. Ja seda vaatamata Euroopa Komisjoni piirangutele,“ lisas ta.

Euroopa Komisjon kehtestas Citadelele piirangud, kuna pank sai riigiabi. Citadele aktsiate märkimine algas 23. oktoobril ja lõpeb 3. novembril kell 15. Pakkumise hinnavahemikuks on kehtestatud 1,15–2 eurot aktsia kohta ja ligikaudu 7,797–13,56 dollarit GDR kohta.

 

Hetkel kuum