Mait Kraun • 5. detsember 2015 kell 13:05

Bill Gross: keskpangad on kasiinod

Bill Gross  Foto: Reuters/Scanpix

Bill Gross kirjutas, et keskpangad sarnanevad üha rohkem kasiinodele, millel ei saa žetoonid otsa, vahendab MarketWatch.

Bill Gross pole kunagi maha salanud, et talle ei meeldi keskpankade praegune tegevus. Viimases teadaandes muutus võlakirjakuningaks tituleeritud investor aga veidi otsekohasemaks ja kutsus keskpankasid „kasiinodeks,“ mis „prindivad raha nagu kasiinod, kes toodavad lõputult žetoone, mida ei pea kunagi lunastama.“

Miljardär on varem öelnud, et rekordiliselt madalad intressimäärad moonutavad finantsturgusid.

Martingali strateegia

Detsembrikuises Janus Capital Groupi turgude ülevaates võrdles Gross keskpankade praegust poliitikat kasiinomaailmas leviva kurikuulsa ja "lollikindla" martingali strateegiaga.

Martingali teooria järgi tuleb panuseid pärast kaotust kahekordistada. Kui ka järgmine panus kaotatakse, tuleb uut panust kahekordistada. Nii tuleb tegutseda kuni võitmiseni.

„Kuna keskpankadel on žetoone lõpmata hulk, siis matemaatiliselt on teooria lollikindel. Tänases rahandusmaailmas teevad pankurid just seda,“ ütles Gross.

„Üliõpilasseltsis mängisin ma pokkerit ja ma kutsusin seda double up to catch up [kahekordista panuseid, et teistele järgi jõuda] strateegiaks. Ma ei kasutanud seda martingali eesmärgil, ma olin lihtsalt väga halb bluffija. Keskpankurid kasutavad praegu edu saavutamiseks aga mõlemat taktikat. Nad bluffivad või üritavad investoreid veenda, et intressimäärasid hoitakse pikalt madalal tasemel. Kui see ei tööta, siis kasutatakse kvantitatiivset lõdvendamist (quantitative easing), millel on martingali mekk juures.“

Varahindade langus

Gross ütles, et see kukub lõpuks läbi. „Mängurid teavad, et martingali žetoone ei tegelikult lõputult – nii nagu ei saa keskpangad lõputult raha trükkida. Ühel hetkel avalduvad mõjud reaalmajanduses ja see mõjub võlakirjade ja aktsiate hindadele väga halvasti,“ ütles Gross.

Grossi sõnul on 2016 aasta, mil investorid peaksid riskid laualt ära võtma. „Vähem krediidiriski, vähem aktsiaid. Rohkem rõhku sellele, et raha alles jääks,“ kirjutas ta.

„Isegi martingali kasiinod kukuvad lõpuks kokku. Neil ei pruugi žetoonid otsa saada, aga mängusõltlased lähevad lõpuks koju ja uksed pannakse kinni,“ lisas ta.

Gross lahkus Pacific Investment Managementist (Pimco) eelmisel aastal ja hakkas juhtima Janus Capitali Global Unconstrained võlakirjafondi. Viimasel ajal on fondi tootlus olnud nõrk ning investorid on sealt raha välja võtnud.

Oktoobris kaebas Gross Pimco kohtusse – nimelt süüdistas ta oma endist ettevõtet maine sihilikus rikkumises. Eelmisel kuul palus Pimco California kohtul kohtuasjast loobuda. Nende sõnul oli tegemist „seaduslikult alusetu süüdistusega“ ning kurva järelkajaga kuulsusrikkale karjäärile.

Hetkel kuum