Olavi Teppan • 30 märts 2016

Bill Gross: keskpankadel jääb aega väheks

Võlakirjainvestor Bill Gross.  Foto: Scanpix/Reuters

Võlakirjafondi juhi Bill Grossi sõnul peavad keskpangad lähema aasta jooksul saavutama uue majanduskasvu, muidu kaob investorite usk.

Keskpankade agressiivsed meetmed, sealhulgas rahatrükk ja madalad või negatiivsed intressid, on Grossi hinnangul mõju kaotamas. Praeguste stiimulite juures peaks sisemajanduse kogutoodang kasvama USAs 2017. aastal 4–5%, eurotsoonis 2–3%, Jaapanis 1–2% ja Hiinas 5–6%. Vastasel juhul ootab Gross turgude langust.

„Kapitali tootlus on muutumas hiidpandaks, kes on väga haruldane ja sigib aeglaselt,“ kirjutas Gross investeerimisfirma Janus Capital Group täna avaldatud kuuülevaates Reutersi vahendusel.

„Reaalmajandus ootab teistsugust lahendust, kuna negatiivsed intressid ei anna tulemuseks kapitali kasvu,“ selgitas ta. „Kui raha ei tooda tulu, siis investorid ei teeni midagi. Kui majanduskasvu ja inflatsiooni ei suudeta viia sellisele tasemele, mis võimaldaks keskpankadel lühiajalisi intressimäärasid normaliseerida, siis loogiline järeldus on turgude ja neile tuginevate kapitalistlike mudelite kukkumine.“

Grossi enda juhitava võlakirjafondi aastane tootlus oli Bloombergi andmetel eilse seisuga 1,75 protsenti.

Hetkel kuum