Mait Kraun • 16. jaanuar 2016 kell 7:30

Ära paanitse, ära müü – tee plaan!

Investeerimine nõuab vähemalt sama palju distsipliini kui köiel kõndimine.  Foto: EPA

Aktsiad lähevad üles ja aktsiad tulevad alla. Aktsiad on ka volatiilsed – nii pikaajaliselt kui ka lühiajaliselt. Kõige tähtsam on aga omada plaani tegutsemiseks, kirjutab MarketWatchi kolumnist Robert Powell.

Järgnevalt avaldame Robert Powelli soovitused, kuidas aktsiaturul heitlikul ajal käituda:

Tõsi, aktsiad võivad vahepeal tõusta või langeda väga kiiresti ja ootamatult. See aga ei tähenda, et sa peaksid käituma nagu algaja või keskmine investor, kes müüb põhjas ja ostab tipus.

Ei ole vahet, kas sul on pensionieani aega 4 või 40 aastat. On kolm asja, mida sa peaksid praegu tegema: 1) Järgi oma strateegiat kui kõik läheb plaanipäraselt 2) Kui plaanipäraselt ei lähe, tuleb muutusi teha 3) Tee plaan, kui sul seda ei ole.

Järgi oma strateegiat

Oletame, et sul on strateegia olemas. Oletame, et aasta alguses analüüsisid oma riskitaluvust, ajahorisonti ja pikaajalisi eesmärke. Seejärel otsustasid panna 60 protsenti portfellist aktsiatesse (valisid näiteks maailma aktsiaturgude liikumist kajastavasse MSCI World Indexi), 30 protsenti võlakirjadesse (maailma riikide võlakirjade indeksisse WGBI) ja 10 protsenti rahasse.

Oletame, et otsustasid oma portfelli muuta vaid juhul, kui mõne vara osakaal on vähemalt 5 protsenti nendest eesmärkidest kõrvale kaldunud.

Seega, milline oleks sinu seis olnud selle nädala keskel? Midagi erilist ei oleks muutunud – 61,68 protsenti oleks aktsiates, 28,29 protsenti võlakirjades ja 10,01 protsenti rahas, selgub Morningstari andmetest (nädala lõpuks võib olla seis muutunud).

Teisisõnu – vaatamata turgude volatiilsusele poleks sul vaja oma portfellis muudatusi teha. Muidugi kui sa suudad distsiplineeritult oma plaani järgida.

Kursi muutmine

Nüüd oletame, et portfell on tunduvalt muutunud. Oletame, et sul on praeguseks 55 protsenti aktsiates, 35 protsenti võlakirjades ja 10 protsenti rahas – nüüd on käärid juba 5 protsenti. Mida tuleks teha? Väga lihtne. Tuleb osta 5 protsendi ulatuses aktsiaid ja müüa 5 protsendi ulatuses võlakirju. Mis on tagajärg? Sa müüsid kõrgel ja ostsid madalal. Nii see töötabki, paanitseda ei ole vaja. On vaja vaid distsipliini.

Tee omale plaan

Kolmanda variandi puhul võime oletada, et alustasid aastat ilma plaanita. Ehitasid oma portfelli ilma eesmärkide ja põhjusteta. Nüüd on sul vaja teada, kuhu edaspidi investeerida. Selleks tuleb analüüsida oma eesmärke, riskitaluvust ja ajahorisonti.

Lisaks sellele ei ole sul plaani, mis ütleks, millal müüa või millal osta. Su portfell võib praegu ükskõik kuhu liikuda.

On tõenäoline, et praeguste sündmuste ajendil sa paanitsed ja mõtled, kas osta või müüa. Aluseks võtad selle, mis toimub sinu ümber.

Sellisel juhul on aeg paanitsemine lõpetada ja võtta ette paber, pliiats ja kalkulaator. Sul on vaja plaani – investeerimispoliitika seisukohavõttu. Aega on vähe. Tõsi, sa võid ka kogu raha aktsiaturult välja võtta ja selle madratsi alla panna.

See tekitaks aga veelgi rohkem kahetsust. Tuletame meelde, mis juhtus 2008. aastal. Selle asemel, et hoida või rebalansseerida, otsustasid paljud investorid aktsiaturult täielikult lahkuda. Ja nad püsisid turult eemal. Siis nad pidid vaatama, kuidas teised distsiplineeritud investorid said odavalt aktsiaid ja nende portfellid hakkasid kiiresti kasvama.

Ei ole garantiid, et kõik läheb plaanipäraselt. Investeerimise puhul on aga tähtis, et sul oleks plaan – isegi kui see plaan ütleb, et sa pead kogu raha aktsiaturult ära välja võtma. Plaanita tegutsemine on ohtlik nii mentaalsele kui ka finantsilisele tervisele.

Hetkel kuum