Mait Kraun • 24. jaanuar 2016 kell 6:15

Turud on keskpangad nurka surunud

Jaapani aktsiaturg  Foto: EPA

Keskpankurid arvasid, et asjad saavad korda ja nad saavad areenilt lahkuda. Just siis muutus aga olukord keeruliseks, kirjutab Bloomberg.

Vaatamata sellele, et tööriistakast on praktiliselt tühi, võtavad rahapoliitikud uute sammude jaoks hoogu. Toorainete hinnalangus võib päädida deflatsiooniga ning Hiina majandus aeglustub.

Investorid panustavad järjest rohkem selle peale, et Föderaalreserv aeglustab intressimäärade tõstmist. Euroopa ja Jaapani keskpangad alustavad paljude meelest peagi värske stimuleerimisega.

„Turud istuvad ja ootavad, et keskpangad lahendavad kõik probleemid,“ ütles Itaalia investeerimisfirma Generali investeeringute juht Nikhil Srinivasan.

Ka sellel nädalal toimunud Maailma Majandusfoorumil kutsusid paljud üles keskpankasid tegutsema. Davosis toimunud foorumil olid kohal nii Mario Draghi (EKP), Haruhiko Kuroda (Jaapani Keskpank) kui ka Raghuram Rajan (India Keskpank). Reedel hakkasid aktsiaturud tõusma, sest investorid spekuleerisid, et keskpangad laiendavad oma stimuleerimismeetmeid.

Föderaalreservi juht Janet Yellen tõstis esmakordselt 9 aasta jooksul intressimäärasid – seda vaid mõni nädal tagasi. Aga juba praegu pannakse see otsus proovile.

„Maailmas ei ole riiki, mis ei peaks oma rahapoliitikat lõdvendama,“ ütles riskifondi Bridgewater Associatesi asutaja Ray Dalio.

Majanduskasvul on takistused ees

Hiina majanduskasv oli eelmisel aastal viimase 25 aasta nõrgim. Sealne valitsus lubab jüaanil odavneda, aktsiaturgude jaoks on aasta algus aga rekordiliselt kehv olnud. Nafta hind on langenud rohkem kui 12 aasta madalaima tasemeni. Tugevam dollar hoiab tagasi USA eksporti.

Kõik need jõud teevad keskpankade jaoks inflatsioonieesmärkide täitmise raskeks. Oxford Economics Ltd on arvutanud, et ainuüksi aktsiaturgude kaks aastat kestev langus vähendaks maailma sisemajanduse koguprodukti 0,9 protsendi võrra.

Ray Dalio arvab, et Föderaalreservi järgmine samm on rahatrüki taasalustmine. Teised Davosi foorumil osalenud eksperdid kutsusid Yellenit üles olema intressimäärade tõstmisel ettevaatlik. Föderaalreserv prognoosib ise, et nad tõstavad sellele aastal intresse neli korda. Võlakirjaturu kauplejad ootavad aga vaid ühte intresside tõusu.

Euroopa Keskpanga president Mario Draghi vihjas, et keskpank võtab kasutusele täiendavad meetmed, et inflatsiooni turgutada. Praegu on euroala inflatsioon napilt üle 0 protsendi. Eelmisel kuul valmistas Draghi investoritele pettumuse, sest temalt oodati laiemaid stimuleerimismeetmeid.

„Meil on piisavalt instrumente,“ ütles Draghi reedel Davosis. „Meil on otsusekindlus ja valmisolek neid instrumente ka kasutada.“

Keskpankadel on ees rasked valikud

Nüüd prognoosivad JPMorgan Chase & Co ökonomistid, et EKP vähendab hoiustamise intressimäära -0,4 protsendini. Praegu on hoiustamise määr -0,3 protsenti. Lisaks sellele usuvad nad, et igal kuul toimuvat varaostu programmi laiendatakse 10 miljardi euro võrra.

Jaapanis tekitab probleeme seevastu tugevam jeen ja kiire palgakasv. Lisaks sellele on peavaluks ka nafta hinnalangus. Need faktorid suurendavad tõenäosust, et Jaapani Keskpanga president Haruhiko Kuroda otsustab stimuleerimist järgmisel nädalal toimuval kohtumisel laiendada.

Ka Inglise Keskpank on muutumas leebemaks. Keskpanga juht Mark Carney ütles eelmisel suvel, et intressimäärade küsimus tõstetakse päevakorda aastavahetusel. Sellel nädalal ütles aga Carney, et „praegu ei ole veel aeg.“

Paljud arenevad turud on kahvlis – valuutade toetamiseks peaks intressimäärasid tõstma, aga majanduskasvu ei ole. Kuigi Brasiilia ei tahtnud intresse sellel nädalal tõsta, on Lõuna-Aafrika Vabariigi Keskpank lubanud oma valuuta katsmiseks otsusekindlalt tegutseda.

Investorid maitsevad rahatrüki mõrusid vilju

Mõned väidavad, et investorid on nüüd aastaid saadud odava raha mõrusid vilju maitsmas. 

„Turud on rahatrüki tõttu moondunud,“ ütles riskifondi Elliott Managementi asutaja Paul Singer. „Seega on võimalus, et tekib nii-öelda tektooniline pööre, kui võlakirja ja aktsiaturu investorid kaotavad kindlustunde.“

Rahvusvaheline Valuutafond prognoosis sellel nädalal, et arenenud riikide inflatsioon on sellel aastal 1,1 protsenti – see on ligi poole võrra vähem kui keskpankurid loodavad saavutada.

„Rahatrükk on oma aja ära elanud,“ ütles India Keskpanga juht. See muidugi ei tähenda, et selle harrastajad lõpetavad oma püüdlused. Nagu Draghi neljapäeval ütles: „kohuste täitmiseks ei ole limiite“.

Hetkel kuum