Juhan Lang • 17. veebruar 2016 kell 8:41

Venemaal õitseb luksusautode müük

Porschede müük on Venemaal kasvutrendis.  Foto: EPA

Venemaa majandus kukub, rubla kaupleb pea rekordmadalal ning vaesus riigis kasvab. Samal ajal on riigis luksusautode buum, kirjutab CNN Money.

Porsche (POAHF) müük kasvas mullu aasta varasemaga võrreldes Venemaal 12,4% ning püstitas ühtlasi uue müügirekordi. Rekordilistest müügitulemustest on teatanud ka Rolls-Royce. Lexuse müük kasvas 6% ning Bentley teatel kasvab nende müük Venemaal kiirelt.

„Rikastel venelastel on ostude tegemiseks lihtsalt rohkem raha ja enesekindlust,“ selgitas trendi uuringufirma IHS autosektori analüütik Tim Urquhart.

Aututurg sügavas languses

Samal ajal on luksusautode müük ülejäänud autoturuga teravas kontrastis. Pärast pea kümnendi kestnud kasvu, kukkus autode kogumüük mullu Venemaal pea 36%. Seega müüdi 2015. aastal 1,6 miljonit sõidukit vähem kui aasta varem.

Vene rubla langes jaanuaris rekordmadalale, mil ühe USA dollari vastu tuli välja käia 82 rubla. Kuigi praegu saab dollari vastu 77 rubla, on see endiselt oluliselt vähem kui enne praegust kriisi, mil ühe dollari sai vahetada 45 rubla vastu.

Kui ühest küljest on nõrk rubla on muutnud kaupade hinnad välisvaluutades oluliselt soodsamaks, siis samal ajal utsitab see paljusid venelasi ostma enne kui hinnad tõusevad. Kuigi rahvusvahelised ettevõtted korrigeerivad hindu sõltuvalt ametlikust vahetuskursist, võtab see protsess teinekord kuid ja ostjad kasutavad viivitust enda kasuks ära.

Luksusautode hinnad on jäänud samaks

Näiteks 2014. aasta detsembris, mil rubla hakkas kukkuma, oli tehnoloogiahiid Apple üks esimestest, kes kiiresti hindu korrigeeris ja tõstis iPhone 6 hinda vaid nädalaga 35% - 39 990 rublalt 53 990 rublale.

Luksusautode müüjad pole hindu selliselt muutnud. Uudistekanal toob näiteks Lexus IS-i, mille hinnad algavad USAs 37 000 dollarist, kuid mis Venemaal maksab veidi üle 2 miljoni rubla ehk 25 000 dollari.

Lisaks ilmsele võidule kursivahest, on luksusautod olnud kaitseks rubla languse vastu. „Need, kellel oli suurem summa sularaha, otsisid selle paigutamiseks füüsilisi varasid ning mõned luksusautod sobisid selleks hästi,“ märkis Urquhart.

Hetkel kuum