Kadi Neemre • 8. märts 2016 kell 20:15

Börs: Hiina ja nafta kukutasid turge

Foto: EPA

USA turud täna langesid, sest oodatust nõrgemad Hiina kaubandusandmed tõstatasid taas mured globaalse majanduskasvu pärast.

“Oleme sel nädalal põhimõtteliselt uudistevaakumis. Kasumiraportid on kõik avaldatud. Hiina kaubandusandmed olid šokeerivalt kehvad, mistõttu kerkib küsimus – kui halb on Hiina majanduskasvu aeglustumine tegelikult?” kommenteeris HPM Partnersi investeerimisjuht Ben Pace.

Energia oli täna ligi 3% languses, olles sellega S&P 500 suurim kukkuja. USA toornafta futuurid kukkusid 1,40 dollarit ehk 3,69%, barreli hinnaks kujunes 36,50 dollarit. Päeval tõusis barreli hind korraks ka üle 38 dollari.

“Aktsiaturu mahamüük ei olnud üldsegi nii hull, kui see oleks võinud olla, arvestades naftahinna langust ja Hiina majandusandmeid,” sõnas FBN Securities turustrateeg Jeremy Klein.

“Arvan, et majanduslanguse stsenaarium ei ole praegu teema, kuid see lühiajaline ralli, mis meil just oli, sai võimalikuks peamiselt tänu tehnilistele faktoritele,” sõnas BMO Private Banki investeerimisjuht Jack Ablin. “Mida rohkem investorid andmeid seedivad, olgu selleks siis majandusandmed, ettevõtete kasumid või uued andmed, seda vähem soovivad nad omada USA suure turuväärtusega aktsiaid. USA aktsiad on hinnastatud, pidades silmas globaalset majanduskasvu.”

Hiina eksport kukkus veebruaris võrreldes eelmise aastaga 25,4%; tegemist on suurima langusega alates 2009. aasta maist. Kaubandusbilansi ülejääk oli veebruaris 32,59 miljardit dollarit; alaüütikud prognoosisid ülejäägiks 50,59 miljardit dollarit.

Analüütikud seostasid teravat ekspordi langust Lunari uue aasta pühadega.

Kuna nädal on USA majandusandmete poolest kesine, oodatakse neljapäevast Euroopa Keskpanga kohtumist.

“Ootame Euroopa Keskpangalt veelgi jõulisemaid meetmeid majanduse elavdamiseks ning küsimus seisneb selles, kas investorid võtavad seda kui muret globaalse majanduse jahenemise pärast või midagi, mis aitab kaasa turgude kasvule,” sõnas EverBank World Marketsi juht Chris Gaffney.

Aprilli kullafutuurid kukkusid 1,10 dollarit ning untsi hinnaks kujunes 1262,90 dollarit. Dow Jones kukkus 0,65% ja lõpetas päeva 16963,76 punktil. S&P lõpetas päeva 1,12% langusega ja sulgus 1979,26 punktil. Nasdaq sulgus 1,26% langusega 4648,83 punktil.

Hetkel kuum