Juhan Lang • 22 aprill 2016

Kullakaevurid nörritavad investoreid

Kulla ETFid on spekulandid aastate jooksul ära hirmutanud.  Foto: EPA

Pärast aastaid tulemusteta püüdlusi tabada kullakaevandajate aktsiate põhja, kardavad investorid nüüd, mil suur tõus on viimaks kätte jõudnud, aktsiarallist osa võtta.

Vaatamata enam kui 65% suurusele aktsiarallile alates aasta algusest, on kullakaevanduste käekäigule panustavatest börsilkaubeldavatest fondidest ehk ETFidest samal ajal välja voolanud ligi pool miljardit dollarit, kirjutab Bloomberg.

Selline korrelatsioon on praktiliselt ennekuulmatu, sest ETFide puhul on tavaliselt raha sissevool ja tootlus tugevalt seotud. Kullakaevandajate ETFid paistavad olevat harv erand. Uudistekanal toob näiteks Market Vectors Gold Miner ETFi (GDX), mil on varasid 6,6 miljardi väärtuses ja millest on tänavu välja voolanud 514 miljonit dollarit. ETFi hind on samal ajal kerkinud 66% võrra.

Trendi põhjenduseks toovad artikli autorid miljardid dollarid, mis investorid viimastel aastatel langevat nuga püüda üritades ETFi alla matsid. Nimelt on GDX viimase kolme aastaga langenud 75% võrra.

Kui lahutada GDXi raha sissevool alates ETFi loomisest fondi praegustest varadest, siis on tegemist tõelise raha põletusahjuga, mis on läbi põletanud ligi 4,5 miljardit dollarit investorite raha. Väga kaugele maha ei jää ka väiksema suurusega kullakaevandajate aktsiatele panustav Market Vectors Junior Gold Miners ETF (GDXJ), kus investorid on aastate jooksul hakkama pannud 2,7 miljardit.

Kui lüüa siia otsa veel mõned väiksemate kullakaevandajate ETFid, siis on investorid Bloombergi rehkenduste järgi kaotanud ligemale 8 miljardit dollarit. Sellele ei saa vastu mitte ükski teine sektor ega kategooria.

Just see aitabki selgitada, miks ETFi hinna suur tõus toimub samal ajal, kui raha voolab instrumendist välja – paljud kõrvetada saanud investorid püüavad kahjumeid piirata, enne kui nad uuesti põletada saavad.

Hetkel kuum