Mait Kraun • 22. mai 2016 kell 12:45

16 nippi dividendiaktsiatesse investeerimisel

Aktsiagraafik.  Foto: EPA

Portaal Fool.com on kokku pannud nimekirja erinevatest nippidest, mida dividendiaktsiatesse investeerimisel kasutada, vahendab FoxBusiness.

Paljud investorid alahindavad dividendiaktsiatesse investeerimist. Need pakuvad portfellile tuge ning suurendavad tõenäoliselt pikaajalist tootlust. Allpool on välja toodud 16 nippi, kuidas dividendiaktsiaid valida ja need enda kasuks tööle panna.

1. Alustada on võimalik ka vähese rahaga. Paljud arvavad, et aktsiatesse investeerimiseks peab koguma vähemalt mitutuhat eurot. Balti aktsiatele on mitmed Eesti teenusepakkujad teinud aga soodustusi ja võimalik on ka alustada paarisaja euroga.

2. Investeeri vaid juhul, kui sul ei lähe raha vaja vähemalt 10 aastat. Kõikidesse aktsiatesse investeerimisel tasuks meeles pidada, et vajaminevat raha sinna paigutama ei peaks. Põhjus on lihtne – aktsiaturud võivad paari aastaga märkimisväärselt langeda või külgsuunas liikuda. Oletame, et investeerid raha, mida vajad paari aasta pärast kodulaenu sissemakseks. Kui aktsiaturud samal ajal 20 protsenti langevad, muutub sinu olukord palju kehvemaks.

3. Säästa agressiivselt ja investeeri regulaarselt. Aktsiatega on võimalik väga head pensionipõlve pidada või isegi rikkaks saada. Aga seda vaid juhul, kui sa suhtud investeerimisse täie tõsidusega. Oletame, et investeerid iga aasta 2000 eurot ja teed seda 25 aastat järjest. 8protsendilise tootluse juures on sul lõpuks üle 150 000 euro.

4. Vaata dividenditootlust, mitte dividendi suurust. Oletame, et üks ettevõte maksab aktsia kohta 0,6 dollarit ja teine maksab 1 dollari. Ei tasuks arvata, et see, kes suuremat summat maksab, on parem. Eelkõige tuleks vaadata dividenditootlust. Selle arvutamiseks tuleb iga-aastane dividendisumma jagada praeguse aktsiahinnaga.

5. Üldiselt tuleks eelistada kõrgemat dividenditootlust. Muidugi on kõrgem tootlus parem kui madal tootlus. Asi ei ole alati aga nii lihtne. Kindlasti tuleks arvesse võtta ettevõtte üleüldist tervist ning väljavaateid. 

6. Väga suur tootlus võib olla ohumärk. Tihtipeale on nii, et väga suure dividenditootlusega ettevõtted on hoopis hädas. Tuletame siinkohal meelde, et dividenditootlus = dividendid/aktsiahind. Seega on nii, et kui aktsiahind langeb, siis dividenditootlus tõuseb. Kõrge dividenditootlus näitab tihtipeale seda, et ettevõtte aktsia on raskustesse sattumise tõttu märkimisväärselt langenud. Selliseid ettevõtteid tuleks lähemalt uurida.

7. Eelista dividendimaksete kasvu. Kindlasti tuleks heita pilk sellele, kuidas ettevõte on varasemalt dividende maksnud. Ideaalne on olukord, kus ettevõte on regulaarselt ja märkimisväärselt dividende tõstnud. 2protsendilise dividenditootlusega ettevõte, mis tõstab jõuliselt makseid, võib olla magusam kui 3protsendilise tootlusega aktsia.

8. Jälgima peaks ka dividendimäära. Ettevõtte dividendimäär on samuti tähtis. See näitab, kui suure osa kasumist maksab ettevõte dividendideks. Kui see on 70 protsenti või vähem, siis on veel ruumi dividendimaksete tõstmiseks. Kui see on 100 protsenti või rohkem, siis kasvuks ruumi ei ole. Selline ettevõte võib mingil hetkel dividendimakseid hoopis vähendama hakata.

9. Arvuta enda dividenditootlus. Oletame, et ostsid mingit aktsiat 100 dollari eest ning ettevõte maksab 4 dollarit dividende. Sellisel juhul on dividenditootlus 4 protsenti. Kui ettevõte tõstab kümme aastat järjest iga aasta dividendimakseid 7 protsendi võrra, siis jõuab makse 7,88 dollarile. Sellisel juhul tõuseb sinu dividenditootlus 7,88 protsendi peale, sest sa maksid aktsia eest 100 dollarit.

10. Iga dividendimakse taga on reaalne ettevõte. Ära suhtu aktsia ostmisesse kui loteriipileti soetamisse. Arvesta sellega, et sinust saab aktsionär, kes omab osa ettevõttest.

11. Saa aru ettevõttest, millesse sa investeerid. Ära investeeri ettevõtetesse, millest sa aru ei saa. Vastasel juhul oled teadmatuses kui ettevõte raskustesse satub. Sa pead teadma, kuidas börsifirma raha teenib ja millised on riskid.

12. Otsi kõrge kvaliteediga ettevõtteid. Sea oma fookus kõrge kvaliteediga firmadele, mille tunnusteks on tugev konkurentsivõime, hea juhtimine ja jätkusuutlik marginaalide, kasumi- ja käibekasv. Lisaks sellele võiks ettevõttel olla võimalikult vähe võlgasid, hea väljavaade jne.

13. Investeeri ettevõtetesse, mille hinnatase on atraktiivne. Kui sa leiad hea firma, siis ära torma iga hinna puhul aktsiaid ostma. Oota, kuni nende hinnatase on atraktiivne. Sellele aitab kaasa jälgimisnimekirja koostamine ettevõtetest, mis sulle huvi pakuvad. Hea hinnataseme leidmiseks tuleb jälgida hinna ja kasumi suhet (price-to-earnings ratio; P/E) – see võiks olla viie aasta keskmisest madalamal. Lisaks sellele võib jälgida ka hinna ja kasumikasvu suhet (price-to-earnings growth). See näitaja võiks olla alla 1,0.

14. Investeeri pikaajaliselt. Tähtis on paigutada oma raha kõrge kvaliteediga ettevõtetesse, mis näitavad kasvu pikaajaliselt. See raha peaks sinna jääma aga paljudeks aastateks. Tõsi, portfelli tuleb siiski jälgida, sest vahepeal on aktsia müümine hea otsus. Üldiselt tuleks aga olla kannatlik ja hoida aktsiaid pigem pikaajaliselt.

15. Indeksfondidesse investeerimine pole häbiasi. Kui aktsiate väljavalimine tundub liiga ajamahukas ning keeruline, siis võib oma raha vabalt paigutada ka laiapõhjalistesse indeksfondidesse. Sa saad turgude keskmist tootlust ning dividende. Näiteks S&P 500 indeksi dividenditootlus on 2,1 protsenti.

16. Jätka õppimist. Kui su teadmised kasvavad, siis on ka tõenäoline, et sinu tootlus tõuseb.

Hetkel kuum