Kogu tõde börsifirmade dividendidest

16. juuni 2016, 11:15
LHV maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi kinnitusel küsitakse dividendide osas nõu üsna sageli.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160616/BORS/160619785/AR/0/AR-160619785.jpg
Ainult tellijale

Eile ehmatas nii mõndagi Tallinna Vee aktsionäri aktsia hinna suur kukkumine.

Tallinna Vesi kukkus täna ligi 7%, miks?“ uuris üks veemonopoli väikeaktsionär eile hommikul Äripäevalt. Sarnaste küsimustega pöördutakse sageli ka kohalike pankade maakleriosakondade pole. Tegelikult on kukkumise põhjus lihtne ja suuremaks paanikaks põhjust pole. Mis siis ikkagi juhtus?

Nimelt maksab börsifirma tänavu dividendi 90 senti aktsia kohta ja fikseerib aktsionäride nimekirja dividendi maksmiseks 16. juunil vahetult enne südaööd. Sestap kaubeldigi üleeile viimast päeva veefirma aktsiatega, millel on õigus dividendile 2015. majandusaasta eest (cum-dividend).

Eile ega täna ostetud aktsiad ei oma enam õigust dividendile 2015. majandusaasta eest (ex-dividend). LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi selgitas, et aktsia hinnal ja dividendiõigusel on otsene seos.

Hind langeb dividendi võrra

„Kui aktsial enam dividendiõigust ei ole, siis enamasti aktsia hind langeb dividendi võrra,“ rääkis ta. „Olenevalt turuolukorrast võib aktsia langeda rohkem või ka vähem, kuid rusikareegel on siiski see, et aktsia hind langeb just väljamakstava dividendi võrra. Dividendi kohta küsitakse ex- ja cum-kuupäevadega seoses üsna tihti nõu, Tallinna börs on loonud vastava alamlehekülje, kust investor saab samuti kiirelt dividendide ex- ja cum-kuupäevad teada.“

Vallikivi kirjeldas, et aktsionäride koosolekul kiidetakse heaks kuupäev (ja kellaaeg), mis seisuga aktsiaid omanud isikutel on õigus sellel aastal jagatavale dividendile. Dividendi saamiseks ei pea investor aktsiaid omama terve aasta, piisab, kui osta need nii, et aktsiad oleksid investori kontol koosolekul heakskiidetud ajal.

Tema sõnul on aktsiate ostmise ja nende kontole kandmise vahel Euroopas enamasti kaks börsipäeva. Kui ostetakse aktsiaid, siis seda päeva kutsutakse päevaks T (trade day) ja aktsiad arvelduvad päeval S (settlement date), mis enamasti on Euroopas arvutatav valemiga S=T+2.

„Seega arvelduvad Eesti aktsiad kaks päeva pärast tehingu sooritamist ning kui dividendinimekiri fikseeritakse 16.06 kell 23:59, siis aktsiaid tuleks soetada 14.06 ehk kaks börsipäeva varem,“ täpsustas Vallikvi. „Antud juhul nimetatakse 14.06 päeva cum dividend'i päevaks (koos dividendiga) ning sellele järgnevat päeva ex dividend'i (ilma dividendita) päevaks.“

Dividend annab maksukilbi

Ehkki esmapilgul võib tunduda ahvatlev idee soetada aktsiaid täpselt dividendi laekumise ajaks, müüa seejärel väärtpaberid kahjumiga maha, nautida dividenditulu, kuid kanda tuludeklaratsiooni kahjum, siis nii mustvalge maksueelise saavutamine Vallikivi hinnangul siiski pole.

„Dividendi kohta kehtib eraisikutele nõue: et investor saaks dividendist saadud tulu kahjumina arvesse võtta, siis peab ta omama aktsiat 30 päeva enne ja pärast dividendimakset,“ märkis ta. „Seega dividendil on teatav maksukilp olemas, kuid seda ei saa nii kasutada, et osta aktsiat vahetult enne dividendi, saada dividend, müüa aktsia kahjumiga maha ning deklareerida kahjum.“

Kel asja vastu sügavam huvi, neil soovitas Vallikivi heita pilk tulumaksuseaduse paragrahv 39-le, mis kõneleb põhjalikumalt väärtpaberite võõrandamisest saadud kahju arvestamisest.

„Kui dividendi saamise õigust andev väärtpaber omandati 30 päeva jooksul enne dividendiõiguslike isikute määramise päeva ja võõrandati dividendiõiguslike isikute määramise päeval või 30 päeva jooksul pärast nimetatud päeva, ei arvata selle väärtpaberi võõrandamisest saadud kahju maha muude väärtpaberite võõrandamisest saadud kasust,“ sätestab paragrahv.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. June 2016, 10:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing