Morgan Stanley: nafta hind hakkab taas langema

04. juuli 2016, 11:45
Nafta hind hakkab langema
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160704/BORS/160709950/AR/0/AR-160709950.jpg

Kuigi nafta hind tegi eelmises kvartalis viimase seitsme aasta suurima tõusu, on Morgan Stanley teatel oodata taas hinna langust, kuna globaalne naftapakkumine taastub, vahendab Bloomberg.

Viimase all peab pank silmas eeskätt seda, et kui viimasel ajal on olnud naftatarned häiritud, siis nüüd peaks olukord tasapisi normaliseeruma hakkama. Kanada ulatuslikud metsatulekahjud on takistanud naftatarneid. Olukorra taastudes piisaks Morgan Stanley hinnangul üksnes Kanada naftatarnete taastumisest, et globaalne naftaturg oleks taas ülekülluses.

Goldman Sachs andis aga teada, et Nigeerias toimunud nafta- ja gaasitaristu rünnakud on seganud küll naftatarneid, ent lähitulevikus peaks sealgi olukord taastuma. See aga seab löögi alla panga käeolevaks aastaks seatud nafta hinna prognoosi. Praeguse seisuga näeb Goldman Sachs, et tänavu peaks naftabarreli keskmine hind jääma 50 dollari juurde.

“Nafta pakkumine jäi väiksemaks kiiremini, kui me arvasime ning tarneprobleemid sellistes kohtades nagu Nigeeria on sellele kaasa aidanud,” kommenteeris Australia & New Zealand Banking Groupi tooraineturgude analüütik Daniel Hynes. “USA jääb siiski üsna volatiilseks tootjaks, mistõttu me järgneva kahe aasta jooksul küll erilist naftadefitsiiti ette ei näe,” jätkas ta.

Morgan Stanley 12. juunil ilmunud raporti kohaselt peaks nafta hind kerkima hakkama alles 2017. aasta keskpaiku.

Praeguse seisuga on naftafirmad ConocoPhillips, Nexen Energy ja Husky Energy teatanud oma naasmisest Kanada naftaväljadele. Seoses metsatulekahjudega vähenes Kanada naftatoodang 1,2 miljoni barreli võrra päevas.

Nigeerias toimuvad rünnakud ning sealse olukorra lahenemine on aga sattunud küsimärgi alla. Möödunud nädalavahetusel rünnati järjekordselt nafta- ja gaasitaristut. Siiski, kui vaherahu peaks sõlmitama ning kahjustada saanud taristu viimaks parandatakse, tähendaks see, et globaalsele naftaturule lisandub päevas 2,2 miljonit barrelit naftat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. July 2016, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing