Indrek Mäe • 25. juuli 2016 kell 8:15

Saxo Bank väärtpaberitele edu ei ennusta

Saxo Bank  Foto: EPA

Taani investeerimispanga prognoosi kohaselt läheb tulevas kvartalis tagasihoidlikult nii aktsiatesse kui võlakirjadesse panustavatel investoritel, samal ajal kui toorainete sektorist oodatakse tõusu.

„Järgneva 6-12 kuu jooksul näeme vägagi suurt liikumist ja volatiilsust, ebakindlus turgudel suureneb,“ ütles Saxo Banki peaökonomist ja investeeringute valdkonna peadirektor Steen Jakobsen.

Ta lisas, et Saxo Banki prognoos aktsiaturgudel toimuva kohta on praegustes majandustingimustes järgmiseks kvartaliks negatiivne. „Väärtpaberisektor sai Brexiti hääletuse tagajärjel väga tõsise löögi ning Euroopa pankadele toob jätkuvalt kahju intressimäärade kindlustunde puudumine,“ sõnas Jakobsen.

Saxo Bank tunneb oma prognoosis ka muret Suurbritannia väärtpaberite väärtuse kahanemise üle. „FTSE 100 satub surve alla ning kuna Brexit andis löögi finantssüsteemile, võib ettevõtete ja tarbijate kindlustunne väheneda sel määral, et maailma majanduse kasv neljandas kvartalis peatub,“ seisab prognoosis.

Samuti tunneb Saxo Bank muret, et võlakirjade tulukus langes Brexiti hääletuse tõttu globaalselt kõigi aegade põhja ning ekspertide hinnangul võib see nii jääda terveks järgmiseks poolaastaks.

Kui väärtpaberiturgude lähituleviku suhtes ollakse skeptilised, siis toorainete ning väärismetallide vallas valitseb optimism. „Dollari võimalikku täiendavat tugevnemist silmas pidades usume, et toornafta hind jääb kolmandas kvartalis 50 dollari piiridesse, kuid kulla ja hõbeda suhtes oleme positiivselt meelestatud,“ kirjutati prognoosis.

Dollar toob kindlustunde

Panga ennustuste kohaselt jääb Brexiti hääletuse mõju kestma veel kauaks ning see väljendub ka brittide rahvusvaluuta naela jätkuvas nõrgenemises. Samuti on probleeme euroga. „Levib uskumus, et senine rahapoliitika ei too lahendusi ning kokkuvõttes paistab, et USA dollar on lähikuudel kõige kindlam valik,“ arvatakse prognoosis.

Jakobseni sõnul aitab Brexitist põhjustatud kriis aga esile kutsuda reaalsed ning vajalikud muudatused. „Varasemad kriisid on mulle õpetanud, et seesugused sündmused sunnivad tõelistele reformidele, näiteks Suurbritannia majanduskasv ja tööhõive suurenesid oluliselt 1992. aasta Euroopa vahetuskursimehhanismi kriisi järel,“ lõpetas Jakobsen positiivse noodiga.

Hetkel kuum