Indrek Mäe • 27. juuli 2016 kell 7:00

Langev nafta hind sai Statoilist jagu

Statoili peakontor Norras Stavangeris.  Foto: Harald Pettersen - Statoil ASA

Norra suurim naftatootja sai teises kvartalis oma esimese kahjumi. Põhjusena nähakse juba mitmendat aastat ettevõtet negatiivselt mõjutanud nafta hinda.

Börsifirma möödunud kvartali kohandatud kahjum oli 28 miljonit dollarit. Mullu samal ajal oli börsifirma 929 miljoni dollariga kasumis. Seega jäävad Statoili värsked majandustulemused alla Bloombergi analüütikute ootustele, mis ennustasid kontsernile 294 miljoni euro suurust kasumit.

Tegemist on ettevõtte esimese kahjumiga pärast 2008. aastat, mil praegune tulemuste arvutamise süsteem kasutusele võeti. „Teise kvartali tulemusi mõjutasid nafta ja gaasi madalad hinnad,“ ütles Statoili tegevjuht Eldar Saetre. „Rangete prioriteetide seadmine ning efektiivne puurimissüsteem võimaldab meil aga juba sel aastal kulusid vähendada,“ oli ta optimistlik.

Statoil, millest kaks kolmandikku kuulub Norra riigile, on sarnaselt teiste sektoris tegutsevate ettevõtetega asunud kulusid kärpima. Näiteks vähendatakse sel aastal investeeringute mahtu varem ette nähtud 13 miljardilt dollarilt 12 miljardile dollarile. Kokkuvõttes vähenevad investeeringud võrreldes 2014. aasta hiilgeaegadega 40 protsenti.

Samal ajal tehakse aga kõik selleks, et säilitada aktsionäridele tehtavad väljamaksed varasemal tasemel. Dividendi suuruseks teises kvartalis on 22 senti aktsia kohta, mis on kooskõlas juhtkonna varasemate plaanidega.

Statoili aktsia reageeris teise kvartali tulemustele 3,78protsendise langusega.

Sarnaselt Statoiliga on kehvadest tulemustest teatanud ka konkurendid. Näiteks British Petroleum teatas teisipäeval 45protsendisest kasumi langusest ning jäi samuti analüütikute ootustele alla. Royal Dutch Shelli ja Total SA tulemusi on oodata homme.

Hetkel kuum