Välkkauplemise vastu võitlev idufirma IEX sunnib ka Nasdaqi mõtlema, milliste tehnoloogiate abil saaks börsioperaator oma keskkonnas kauplemise kiirust vähendada. Uuendusi on plaanis katsetada ka Tallinna börsil.
- Nasdaq katsetab uusi tehnoloogiaid ka Eesti börsil. Foto: EPA
IEXi puhul on tegemist start-up-ettevõttega, mis peab välkkauplemist ebaõiglaseks ning millest sai hiljuti Nasdaqiga võrdne börsioperaator. Selleks, et mitte konkurendile jalgu jääda, tuleb nüüd aga ka Nasdaqil senisest tõhusamalt välkkauplemise vastu võitlema hakata. „Kaalume selleks väga erinevaid variante, sealhulgas kiiruse kontrolli,“ ütles Nasdaqi tegevjuht Bob Greifeld Financial Timesile. „Ilmselt kombineerime omavahel mitmeid meetmeid ning kasutame ära turu strukturaalseid muutusi,“ lisas ta.
Sealhulgas plaanib Nasdaq oma uuendustes kasutada blokiahela (blockchain) tehnoloogiat ning katsetada seda ka enda hallataval Eesti börsil. Blokiahela süsteem võimaldab kontrollida andmeid, süsteeme ja protsesside terviklikkust ning nende loomise aega. Samuti saab selle abil kiiresti üle vaadata väga suuri andmehulki ning veenduda, et andmetes ei ole toimunud pahatahtlikke muudatusi. Näiteks salvestatakse perioodiliselt andmete seisu ning seeläbi on võimalik registreerida kõik muutused ja ka süsteemile tehtud päringud.
Kokkuvõttes on blokiahela puhul tegemist andmebaasiga, milles olevad andmed on omavahel turvaliselt seotud ning andmebaasil puudub keskne asukoht. Seetõttu on võimalik kontrollida ka seal sisalduva õigsust ja muutumatust. Andmete perioodiline kontrollimine suurendab aga süsteemi turvalisust ning investorite usaldust seal toimuva vastu.
Värskelt idufirmalt oodatakse aga ametlikku turule tulekut augusti jooksul.
Nasdaq teatas eile ka kasumi vähenemisest teises kvartalis. Nimelt kukkus börsioperaatori kasum 70 miljoni dollarini, mis on 63 miljonit dollarit vähem kui mullu samal ajal. Kasumilangus tuleneb Nasdaqi teatel turuosa kaotusest nii USA kui Euroopa turul.
Seotud lood
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.