Pille Ivask • 30. detsember 2016 kell 6:30

Millised on selle aasta kehvimad valuutad?

Briti nael oli tänavu üks valuutadest, millel eriti hästi ei läinud  Foto: EPA

Aasta eelviimasel päeval on paslik vaadata tagasi möödunule ning uurida, missuguste valuutade käekäik oli tänavu kõige viletsam.

CNN Money kirjutab, et mitmel valuutal läks 2016. aasta edukalt, ent rohkem on neid, millel oli tõelisi raskusi. Järgnevate valuutade puhul on arvestatud langust dollari suhtes.

Egiptuse nael. Lõppeva aastaga on Egiptuse naela väärtus langenud 59% võrra. Suurt rolli mängib selles asjaolu, et riigi valitsus teatas novembris, et laseb valuuta kursil vabalt ujuda. Tegu on ühega mitmest meetmest, et majandus august välja tuua ning kindlustada Rahvusvaheliselt Valuutafondilt laenu saamine.

Nigeeria naira. Naira on kukkunud sel aastal 37% võrra. Peamiseks põhjuseks madal nafta hind, mis valuutat kõvasti survestas.

Türgi liir. Türgi valuuta langes pärast juulis toimunud ebaõnnestunud riigipööret kiirelt 6%. Langus aga jätkus, kuna reitinguagentuurid eesotsas Moody’sega langetasid Türgi krediidireitingu rämpsu tasemele. Praegu on liir dollari suhtes aasta algusega võrreldes kukkunud 18%.

Argentiina peeso. Peeso on langenud dollari vastu tänavu 17% võrra, põhjuseks reaalpalga langus ning inflatsiooni tõus.

Briti nael. Britid leidsid suvise referendumi tulemusena, et riigile on parim Euroopa Liidust lahkuda ning see lükkas naela kiirelt kukuma. Juulis oli nael mõnda aega ka maailma kõige viletsama käekäiguga valuuta. Oktoobris nõrgenes nael sedavõrd, et kukkus viimase 31 aasta madalaimale tasemele. Praegu on nael dollariga võrreldes alates aasta algusest 17% nõrgenenud.

Mehhiko peeso. Donald Trumpi võit USA presidendivalimistel pani peeso langema ning riigi valuuta on võrreldes dollariga 17% langenud.

Venezuela bolivar. Venezuela majanduse käekäik on paljudele ökonomistidele jätkuvalt müstika, mistõttu võib öelda, et tegu on selle aasta nõrgima valuutaga. Küll aga ei osata öelda, kui suur võiks riigis inflatsioon olla. Rahvusvaheline Valuutafond ennustab järgmise aasta inflatsiooniks 1660%.

Hetkel kuum