Hiina on teatanud, et plaanib investeerida 300 miljardit dollarit, et muuta riik olulistes sektorites 2025. aastaks välisettevõtetest sõltumatuks, kirjutab New York Times.
See plaan hõlmab eelkõige
tehnoloogiasektorit alates lennukitest ja lõpetades mikrokiipidega. Lääneriikide korporatsioonid jälgivad arengut murelikult: ühelt poolt kahandaks see nende turuosa hiidriigis, teisalt on
Hiina tooted tuntud oma soodsa hinna poolest ning seetõttu oleks nad tulevikus konkurentsivõimelised.
Üks Euroopa ärigrupp ütles teisipäeval, et programm “Made in China 2025” on ebaõiglane, sest riigi abi saab kümme sektorit ning programmis osalevad ettevõtted saavad kaheksa aasta pärast enda kätte 80 protsenti koduturust.
“Hiinlased on selgelt öelnud, et nad tahavad olla globaalne liider ja nad proovivad nüüd turuosa laiendada,” ütles
Euroopa Liidu kaubanduskoja Hiina president Jörg Wuttke.
Samal ajal toob programm endaga New York Timesi andmetel kaasa “välismaise ostutuhina”. “Hiina tehnoloogiainvesteeringuid tuleb mõista kui ehitusplokke suures poliitilises programmis. Selle eesmärk on süsteemselt omandada kõige uuem tehnoloogia. Pikas perspektiivis tahab Hiina saada kontrolli globaalse varustusahela kõige tulusamate segmentide ja tootmisvõrgustike üle,” seisab kirjas Saksa mõttekoja Mercatori Hiina instituudi detsembris avaldatud raportis.
New York Times kirjutab, et paljud analüütikud suhtuvad programmi kriitiliselt ning selle tulusus pole sugugi selge. Nii võib hoopis juhtuda, et tarkade investeeringute asemel hakkavad kohalikud omavalitsused Hiinas rohkem raha kulutama ning investeeringud jäävad ebaefektiivseks.
Seotud lood
Viimaste aastate arengu najal on selge, et Põhja-Tallinnast on kujunemas pealinna uus 15 minuti linna põhimõtetel toimiv hot-spot. Selle keskpunktiks jääb kaasaegse hingamise saanud endine Volta tööstuskvartal, mis üllatab linnaelanike juba sel sügisel nii mõnegi kauaoodatud uudisega.