Mait Kraun • 14 aprill 2017

Rauamaagi turul toimus krahh

Rauamaak.  Foto: Reuters/Scanpix

Rauamaagi hind tegi sellel nädalal viimase aasta suurima päevase languse. Kardetakse, et kiire hinnalangus jätkub, mis omakorda mõjub kehvasti kaevandusfirmade aktsiatele, vahendab Bloomberg.

„Tundub, et rauamaagi puhul on toimunud täielik kapituleerimine,“ ütles CMC Marketsi analüütik Ric Spooner. Nimelt langes rauamaagi hind kolmapäeval 8,5 protsenti ning jõudis madalaima tasemeni alates 7. novembrist. „See protsess võib enne põhja jõudmist veel edasi kesta, sest baas on umbes 50-60 dollari juures.“

Rauamaak odavnes nädalaga 16 protsenti

Nädala lõikes odavnes Qingdao sadama rauamaak lausa 15,9 protsenti 68,04 dollarini tonnist. Veel veebruari keskel tuli tonni eest välja käia peaaegu 95 dollarit.

Eelmisel nädalal sisenes rauamaak karuturule (vähemalt 20protsendiline langus eelmisest tipust). Taolist langust nägid paljud ette – mitmed investeerimispangad ja kaevandusfirmad ütlesid, et üle 90dollarine tonnihind pole jätkusuutlik. Seda peamiselt Hiina ehitussektori jahenemise, suurenevate varude ja kasvava pakkumise tõttu, ütles Spooner. Samuti on Hiinas terase hinnad kiirelt langenud.

Ma arvan, et keegi ei peaks olema üllatunud, et rauamaagi hind on langenud jätkusuutlikumale tasemele,“ ütles Fortescue Metals Groupi tegevjuht Nev Power. Pakkumist on suurendanud nii Vale SA, Roy Hilld Holdings kui ka Anglo American, lisas ta. „Me näeme seda, kuidas rauamaagi hind kukub 60-65 dollarini tonnist.“

Kaevandussektor languses

Kaevandussektori aktsiad reageerisid langusega. Sydneys odavnes Fortescue Metals Group 6,8 protsenti, Rio Tinto odavnes 4,4 protsenti. BHP Billiton odavnes 4 protsenti. Need kolm ettevõtet on Austraalia suurimad kaevandajad.

Tõsi, kõik ei ole nii negatiivselt meelestatud. Morgan Stanley analüütik Tom Price ütles, et langus on lühiajaline nõrkus, mis peaks peagi läbi saama. Pank prognoosib, et rauamaak kaupleb kuni aasta teise pooleni 70-90 dollari vahemikus.

Fortescue teatas, et esimeses kvartalis langes rauamaagi tarne 6 protsenti – see vastas analüütikute ootustele. Rauamaagi ja terasenõudlus püsis esimeses kvartalis veel tugev. Sellele aitasid kaasa ehitussektori ja infrastruktuuri aktiivsus, ütles ettevõte oma teates.

Neljapäeval Hiinast tulnud numbrid viitasid impordi ja pakkumise kasvule. Kokku importis riik märtsis 96,5 miljonit tonni rauamaaki, mis on rekordtasemetele väga lähedal. Esimese kvartali import kasvas 12 protsenti 271 miljoni tonnini, selgub ametlikest andmetest. Tegemist on rekordilise kvartaliga.

Olukord muutus kiiresti

Hinnalangus algas aga ajal, mil mitmed analüütikud ning investeerimispangad teatasid, et olukord on muutumas kehvemaks. Paljud neist tõid välja, et Austraalia ja Brasiilia pakkumine on kasvamas. Lisaks sellele oodatakse Hiina ehitussektori jahenemist. Nii Barclays, Austraalia Keskpank kui ka BHP teatasid, et hinnalanguseks on põhjuseid küllalt. Nendega liitus hiljem ka Goldman Sachs – investeerimispanga analüütikud ütlesid, et rauamaak võib langeda 60 dollarini tonnist.

„Langus peegeldab väljavaate halvenemist. Prognoositakse, et terasenõudlus väheneb. Lisaks sellele arvati, et varasem hinnatõus oli liiga kiire ja liiga järsk,“ ütles Shenhua Futuresi analüütik Wu Zhili. „Ma ei näe, et langus oleks liiga suur. See on ootustega kooskõlas.“

Hetkel kuum