Pille Ivask • 21. aprill 2017 kell 21:01

Apple tõttab diabeetikutele appi

Apple  Foto: epa

Apple on end sisse seadmas meditsiinimaailmas ning plaanib välja tulla seadeldisega, mis suudab mõõta veresuhkru taset ilma selleks vereproovi tegemata.

Välismeedia andmeil on Apple kampa võtnud mitmeid eksperte biomeditsiini valdkonnas ning rajanud Californiasse Palo Altosse kontori, kus diabeetikutele mõeldud aparaat peaks sündima. Asi on esialgu väga salajane ning ettevõte ise kommentaare selle kohta andnud pole. 

Küll aga on seni teada, et nimetatud aparaadi või süsteemi eesmärk peaks olema säästa suhkrutõve käes kannatajaid pidevast nõelaga torkimisest, et oma veresuhkru taset mõõta. Diabeediaparaat olla olnud osaliselt juba Steve Jobsi idee, kes tahtis tulla välja seadeldisega, mis suudab tänu sensoritele mõõta pidevalt inimese veresuhkrutaset ning muidki näitajaid ning seega parandada ka elukvaliteeti.

Juhul, kui Apple’i ponnistused tõesti vilja kannavad, oleks tegu suure läbimurdega, kuna vähemasti seni pole suudetud inimese veresuhkru taset mõõta ilma nahka nõelaga läbistamata ning vereproovi võtmata.

Asjaga kursis olevad inimesed tunnistasid CNBCle, et aparaadi arendamisega ollakse juba nii kaugel, et asutakse tegema kliinilisi teste, et selgitada välja masina usaldusväärsus ning kasutusefektiivsus. Samuti uurivat Apple juba, kas ja kuidas vastab seade erinevatele regulatsioonidele.

Jobsi unistused

Kogu uurimistöö on allikate teatel käinud juba viis aastat. Jobs olevat aastaid tagasi öelnud, et erinevad kantavad seadeldised võiksid lisaks meelelahutuslikule ning nii-öelda tavapärasele funktsioonile täita ka meditsiinilisi eesmärke: näiteks võiks nutikell mõõta inimese veresuhkru taset kui ka südametööd.

Aastal 2010 ostis Apple ilma suurema kärata ära ettevõtte Cor. Otsus tuli pärast seda, kui Cori tollane juht Bob Masserschmidt Jobsile kirja saatis ning rääkis, et soovib välja tulla sensoritega, mis inimese tervislikke näitajaid mõõta suudavad. Masserschmidt liitus pärast seda Apple Watchi meeskonnaga.

Allikate sõnul on tõsisem töö diabeediaparaadi kallal käinud aasta aega ning projekti kallal töötab umbes 30 inimest. Meediasse jõudis asi aga alles siis, kui Apple enda ridadesse mitmeid biomeditsiini valdkonnas tuntuid nimesid palkas. Eksperdid tulid üle sellistest firmadest nagu Vital Connect, Masimo, Sano, Medtronic ja C8 Midsensors. Osad neist liitusid Apple Watchi meeskonnaga, osad suunati ettevõtte meditsiiniosakonda, mille kohta Apple pole kommentaare jaganud.

Sellest, missugune on Apple’i arendatava seadme tööpõhimõte, on veel vähe teada. Praegu on üksnes kuulda olnud, et Apple arendab välja optilisi sensoreid, mis peaksid nahale suunama intensiivse valguskiire, mis peaks omakorda aitama mõõta inimese veresuhkru taset.

Võita on palju

Kuigi võib tunduda, et Apple on puremiseks võtnud liiga kõva pähkli, on ettevõttel palju, mida õnnestumise korral võita.

Meditsiinilise tehnoloogia ettevõte Dexcom, mis toodab aparaate ka diabeedikutele, on tunnistanud, et tegu oleks suure läbimurdega. Ettevõtte juht Terrance Gregg ütles, et kõigepealt läheb säärase süsteemi arendamine maksma Apple’ile sadu miljoneid kui mitte miljard dollarit.

Samas tähendaks õnnestumine seda, et üle maailma võiksid seadmest potentsiaalselt abi saada miljonid inimesed, kes diabeeti põevad. See omakorda võib tähendada, et kui Apple suudab veresuhkru mõõtmise sensorid peale panna ka Apple Watchile, ei saaks sellest niisama peen seadeldis, vaid paljude inimeste jaoks suisa elutähis vidin.

Apple pole siiski ainus ettevõte, kes veresuhkru mõõtmiseks moodsat tehnoloogiat arendab. Ka Google on samas valdkonnas tegev ning tahab välja arendada nii-öelda nutiläätse, mida inimene saab silma panna ning mis seejärel silma kaudu inimese veresuhkru taset mõõdab.

Hetkel kuum