Tallinna börsi kõige kallim loterii

Foto: PantherMedia/Scanpix
Liina Laks • 30. mai 2017 kell 8:00

Tallinna Vee jaoks on kätte jõudnud saatuslikud kuud – tariifivaidlust puudutavad otsused peaksid laekuma nii Euroopa kui ka Eesti kohtutest. Ühes Tallinna Veega jälgivad neid arenguid pingsalt ka investorid.

Lisaks kohtuotsustele tuleb silmas pidada, et Tallinna Veel lõppeb aastal 2025 teenuseleping Tallinna linnaga, mis võib omakorda muutusi tuua.

„Kahjuks on hetkel liiga spekulatiivne ennustada, kas kohtust tuleb võit või kaotus,“ ütles Tallinna Vee finantsjuht Riina Käi, kui Äripäev palus kommenteerida Tallinna Vee aktsia ja dividendi tulevikku.

Kuid seda, et praeguse seisuga näib kontserni dividendi tulevik tume, ütles Äripäevale üks anonüümseks jääda sooviv Tallinna börsi väikeinvestor. „Mina küll ei mõista, kuidas nüüd, vahetult enne otsust, ikka veel nii paljud aktsionärid Tallinna Veest kinni hoiavad,“ ütles ta ja lisas, et kardab, peale otsust langevad oluliselt nii aktsia hind kui ka dividend.

Ta ütles, et kui ta vaatab Tallinna Kaubamaja aktsiat, mis maksab 9,1 eurot ja maksab 60 senti dividende ning Tallinna Vee aktsiat, mis maksab 13,3 eurot, aga peale langust tõenäoliselt alla 10 euro ja maksab tulevikus võib-olla alla 50 sendi dividende, siis on valiku tegemine lihtne

Investori hirmu süvendas Tallinna Vee tänavune otsus, maksta dividendideks 54 senti aktsia kohta – ja ülejäänu siis, kui kohtuvaidlused on saanud kontserni jaoks positiivse lõpu.

Ka investor Taimo Saan müüs kõik oma Tallinna Vee aktsiad – peaaegu poole miljoni euro väärtuses. "Ma kiidan väga Tallinna Vee juhatust, kes teeb aktsionäride huvide kaitsmisel head tööd, kuid paraku kohtuvaidlused kestavad ja kestavad. Aeg läheb," nentis Saan. „Isegi siis, kui Tallinna Vesi võidab praeguse tariifivaidluse, liigume vääramatult aja poole, kus kaob erastamisega saadud lepinguline kaitse,“ ütles investor. „Olen optimist, aga mitte nii suur, et julgeks loota, et uusi hinnavaidlusi ei tule,“ võttis ta müügimotivatsiooni kokku.

Investor: hinna määrab turg

Investor Tõnn Talpsepp sõnas, et aktsia hind kujuneb ikka turul ja ükski investor ega ka ettevõtte juhtkonna liige vihjet hinna liikumise kohta anda ei oska. „Milliseks kujuneb Tallinna Vee dividend negatiivse stenaariumi korral, on raske öelda, kuid minu arvutuste puhul peaks Tallinna Vesi olema ka negatiivse stsenaariumi puhul võimeline pikas perspektiivis maksma suuremat regulaarset dividendi kui 0,54 eurot, iseasi on see, kui palju ettevõte seda lähiaastatel soovib maksta, sest nende jaoks on samuti tegemist ebakindla olukorraga, kus tuleviku rahavoog on raskesti prognoositav,“ ütles Talpsepp.

Dividendi suurus sõltub tema sõnul sellest, kui palju ettevõte suudab kasumit teenida - mis omakorda sõltub sellest, millised saavad olema võimaliku negatiivse stsenaariumi puhul uued tariifid ja see sõltub omakorda regulaatoritest.

Tallinna Vee saatus on veel lahtine.  Foto: Andras Kralla

Kulukas kohtuprotsessis vaidlevad Tallinna Vesi ja Eesti riik vee hinna üle. Kui ettevõtte hinnangul peaks see juba praegu olema kõrgem, siis konkurentsiameti hinnangul madalam. Kui Tallinna Vesi võidab, saab ta omale õiguse, hinda tõsta. Kui kaotab, siis pole küsimus vaid hindade langetamises – siis oleks arutluse all ka võimalus, et Tallinna Vesi peaks ka liigselt makstud tasud klientidele tagastama. Vee- ja kanalisatsiooniteenuste tariifid langeksid ligikaudu kolmandiku võrra.

Seda, et lõppev teenusleping investorite kaardid segi paisata võiks, Tõnn Talpsepp ei usu. „Tallinna Vesi on loomulik monopol ning lõppev leping tähendab vaid seda, et muutub natuke regulatiivne keskkond ehk põhimõtteliselt hakatakse uuesti läbi rääkima hinna üle, olgu vastaspooleks kas linnavalitsus või konkurentsiamet, väga suurt vahet ei ole, lõpptulemus sõltub üldistatult ikkagi regulaatorist,“ ütles ta.

Analüütik: 90sendine dividend on pigem minevik

„Meiepoolne müügisoovitus Tallinna Veele põhineb arvestusel, et tariifivaidluse puhul on kaotuse tõenäosus tõusnud võiduvõimalusest suuremaks,“ ütles Swedbanki Baltikumi aktsiaanalüüsi juht Marek Randma. Viimatises prognoosis langetas pank Tallinna Vee hinnasihi 12,6 eurole.

Marek Randma hinnangul pikendab Tallinna linn kontserniga teenuselepingut ka peale 2025. aastat. „Kuid teenuselepingu tariifiosa, mille kehtivuse üle praegu Konkurentsiametiga vaieldakse, on sõlmitud 2020. aastani. Meie ootuste järgi võtab konkurentsiamet tariifiarvutuse 2021. aastaks üle olenemata praeguse vaidluse tulemusest. Meie ootame, et alates 2021. aastast hakkab Tallinna Vee dividend olema ligi 60 senti aktsia kohta,“ ütles Randma.

Musta stsenaariumi korral 25sendine dividend

Ka LHV vanemanalüütik Joonas Joost tõi välja, et Tallinna Vee uus tariifimehhanism ja metoodika hakkavad kehtima hiljemalt 2021. aastast. „Milliseks see täpselt kujuneb, on praegu raske öelda, sest väga palju sõltub konkreetsetest detailidest, aga vastavalt Konkurentsiameti praegusele soovitud metoodikale, saab ka siis ilmselt tegemist olema reguleeritud varade ja lubatud tulunormide lähenemisega,“ ütles Joost. Swedbanki prognoosi tulevasest 60sendisest dividendist peab Joost pigem optimistlikuks. „Ettevõtte jaoks negatiivsete arengute korral võib realiseeruda ka stsenaarium, mille korral dividendideks kujuneb vaid 25-30 senti aktsia kohta,“ ütles ta.

Ka Joonas Joost näeb, et Tallinna Vee kohtulahendi järel on võimalik aktsia kukkumine alla 10 euro. „Eriti eeldusel, et kohtuvaidlused ei lähe ettevõtte jaoks oodatus suunas. Väga negatiivse stsenaariumi korral võib meie hinnangul aktsia langeda isegi seitsme euro suurusjärku,“ ütles Joost. Samas, kui otsus langetatakse Tallinna Vee kasuks, on olukord hoopis teine. „Sel juhul võiks aktsia õiglane väärtus olla vahemikus 14,6-17 eurot,“ pakkus Joost. Ühtlasi tähendaks see investorite jaoks oluliselt magusamat dividendi.

Esmaspäeval kauples Tallinna Vee aktsia 13,2 euro juures.

Hetkel kuum