Märt Belkin • 11 oktoober 2017

Etalonist on järel alla poole

Mikk Talpsepp  Foto: Andres Haabu

Mikk ja Tõnn Talpsepa mitteavalikku investeerimisfirmasse Etalon Varahaldusesse pandud varad jätkavad sulamist ja septembri lõpuks oli igasse fondi pandud 1 eurost järel vaid 49 senti.

Septembri lõpul oli ühe Etalon Varahalduse A-aktsia hind 0,4996 eurot, selgub riskifondi kodulehelt. Kaks ja pool aastat tagasi lasti aktsiad välja emissioonihinnaga 1 euro.

Protsentide keeles langes aktsia septembris 19%. Veel eelmise aasta lõpus maksis üks Etaloni aktsia 1,29 eurot, nii et kahanemine on olnud lausa peadpööritav.

Kõige suurema miinuse võttis Etalon märtsis, kui aktsia langes lausa pea 32%. Vahepeal oli tunda ka positiivseid noote, näiteks augustis näitas aktsia korraks 16,5% tõusu, ent september viis väärtpaberi uuesti alla ja ajaloolisesse põhja.

Augustis, kui igast investeeritud eurost oli läinud veel vaid 47 senti, selgitas Etaloni investeeringute juht Mikk Talpsepp intervjuus Äripäevale, et eelmise aasta märtsis hakkas Etalon panustama turgude langusele ning ehkki mullu börsid tõusid, õnnestus fondil siiski Brexiti hääletuse ja USA valimiste toel saada pea 39% tootlus.

"2017. aastal pole seni õnnestunud langusele panustatud positsioonidega tõusvalt turult head tulemust välja pigistada," rääkis Talpsepp augustis. Samas rõhutas ta, et teda varajuhina või Etalon Varahadlust maha kanda on vara. "Tuuled ei jää igaveseks ainult ühelt poolt puhuma," ütles Etaloni investeeringute juht.

Talpsepp jagas ka isiklikku kogemust – kui ta omal ajal vähem kui tuhande euroga investeerimist alustas, siis teel seitsmekohaliste arvudeni kaotas ta neljal korral 2/3 või rohkem kapitalist. "Kui ma mõnel nendest kordadest oleks ennast maha kandnud, siis poleks minust kunagi saanud börsikauplejat ja investorit, kes ma olen," tõdes ta.

Hetkel kuum