Eurol aasta halvim nädal

Eurod  Foto: Reuters/Scanpix

Nii Euroopa Keskpanga nõukogu neljapäevane istung kui Kataloonia parlamendi iseseisvuse väljakuulutamine räsisid euro kurssi.

Tänavu USA dollari suhtes 10,42% võrra tugevnenud euro kaotas reedel dollari vastu 0,5% oma väärtusest, mis süvendas nädala lõikes languse 1,6 protsendile. Nii tuli ühe euro vastu välja käia 1,1595 dollarit. See on suurim nädalane kukkumine viimase aasta jooksul. Hiljem euro kurss veid taastus ja ühisvaluuta kaupleb nüüd 1,1606 dollaril.

Jeeni suhtes odavnes euro 0,6 protsenti, 131,98 jeenini. Ühtlasi jõudis euro jaapanlaste valuuta suhtes viimase kahe nädala madalaima tasemeni.

Lõtv rahapoliitika jätkub

Üheks euro languse põhjuseks võib pidada neljapäeval toimunud Euroopa Keskpanga nõukogu istungit, kus otsustati vähendada uuest aastast tugioste poole võrra. Keskpank teatas, et rahapoliitiliste meetmetega seoses kavatsetakse varaostukava raames jätkata igakuiseid varaoste 60 miljardi euro ulatuses kuni 2017. aasta detsembri lõpuni.

Alates 2018. aasta jaanuarist jätkatakse igakuiseid netovaraoste 30 miljardi euro ulatuses kuni 2018. aasta septembri lõpuni või vajaduse korral kauem ning igal juhul seni, kuni inflatsiooni areng on EKP nõukogu hinnangul püsivalt kohandunud ja kooskõlas nõukogu inflatsioonieesmärgiga.

Turgudele üllatus

See samm tuli turgudele üllatusena ja nüüd arvatakse, et EKP ei plaani intressimäärasid enne 2019. aastat tõsta. Samal ajal on Ühendriikide Föderaalreserv oma rahapoliitikat karmistamas.

„Euroopa Keskpank valmistas oma tagasihoidlikkusega üllatuse. Nad on avatud edasisele varaostuprogrammi pikendamisele,“ ütles Commonwealth Foreign Exchange’i turgude peastrateeg Omer Esiner Reutersile.

Euro kurssi mõjutas seegi, et reedel kuulutas Kataloonia parlament end Hispaaniast eraldunud iseseisvaks riigiks, mispeale saatis Madrid laiali Kataloonia parlamendi ja valitsuse, võttis üle administratsooni ning kuulutas välja uued valimised. 

Tugevad majandusandmed USAst

USA dollarit toetasid uudised USA majanduse oodatust suuremast kasvust kolmandas kvartalis. Aastases võrdluses kerkis majandus viimases kvartalis 3 protsendi võrra. Võrdluseks Reutersi poolt küsitletud majandusanalüütikud ennustasid USAle 2,5 protsendist kasvu kolmandas kvartalis.

Indeks, mis kajastab dollari käekäiku kuue suurima valuuta suhtes, tõusis reedel 0,3 protsenti 9,919 punktini. Vahepeal jõudis indeks ka 95,150 punktini, mis on viimase kolme kuu kõrgeim tase. Nädala lõikes kallines dollar 1,3 protsenti, mis on selle aasta suurim tõus.

Lisaks turgutasid dollarit lootused, et USA presidend Donald Trumpi suudab ellu viia lubatud maksureformi ning valib järgmiseks Föderaalreservi juhiks kellegi, kes pooldab kiiremat intressimäärade tõstmist kui praegune juht Janet Yellen, vahendas Reuters.

Bloomberg kirjutas reedel kolmele väidetavalt asjaga kursis olevale allikale tuginedes, et Trump kaldub oma otsuses Fedi kuberneri Jerome Powell poole, kuid pole seni siiski oma lõplikku otsust veel teinud. Trump peaks oma kandidaadi avalikuks tegema tuleval nädalal.

 

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum