Lauri Teder • 16. november 2017 kell 17:30

Norra hiidfond soovib naftaaktsiatest vabaneda

Foto: EPA

Norra riiklik pensionifond, mille pea triljoni eurone väärtus pärineb suuresti naftatuludest, soovib kahandada fossiilkütuste tootjate osakaalu oma portfellis, kirjutab Bloomberg.

Norra keskpanga asejuht Egil Matsen selgitas neljapäeval antud intervjuus, et riigifond soovib selle sammuga eelkõige riske hajutada. Kuna umbes viiendik Norra majandustoodangust pärineb nafta- ja gaasitööstusest, siis peaks fond olema omakorda vähem sõltuv nende toorainete hinnakõikumisest. Samal põhjusel vabaneti mõne aja eest ka enamikust söefirmade aktsiatest.

Ettepaneku jõustumise korral läheks müüki 40 miljardi dollari väärtuses mitmete suurfirmade, sh Exxon Mobili, Royal Dutch Shelli ja Chevroni väärtpabereid. Norra rahandusministeeriumi teatel ettepanekut arutatakse, kuid otsus langetatakse kõige varasemalt alles 2018. aasta sügiseks.

Norra riiklik pensionifond, millele kuulub nüüdseks 1,5% maailma aktsiatest, asutati 1990. aastal. Selle algne eesmärk oli investeerida naftasektorist pärinevat maksutulu ja Statoilist saadud dividende. Aastakümnete jooksul on avalikkuse surve seadnud fondi rahapaigutustele aga ka kindlad eetilised piirid. Näiteks välditakse väärtpabereid, mis on seotud inimõiguste rikkumiste, relva- ja tubakatööstuse ning keskkonnakahjudega. Neist reeglitest hoolimata on aktsiakukru tootlus olnud aga muljetavaldav: viimase viie aasta jooksul on fondi väärtus lausa kahekordistunud.

Hetkel kuum