Pille Ivask • 3. detsember 2017 kell 13:04

Uberi juhti tabab üks probleem teise järel

Dara Khosrowshahi (vasakul) abikaasaga  Foto: epa

Uberi uus juht Dara Khosrowshahi ei saa ettevõtet vaat et juhtidagi, kuna eelmine juht Travis Kalanick jättis talle päranduseks suure hulga siseprobleeme, mille ulatust oli algselt raske hinnata.

Sisuliselt võib öelda, et Uber on astunud ühest ämbrist teise, kirjutab Bloomberg. Uberit kimbutavad kohtukaasused, boikotid ning viimati välja tulnud andmelekkeskandaal, mille salajas hoidmiseks on ettevõte häkkeritele suuri summasid maksnud. Nimelt lekkisid 57 miljoni Uberi kliendi andmed ning Bloombergi kohaselt maksis ettevõte häkkeritele 100 000 dollarit, et nood andmed kustutaksid ja andmelekke koha pealt suu peaksid.

Kõige selle taustal näib, et Khosrowshahi ülesandeks on saanud mitte ettevõtte kultuuri parendada, vaid partnerite ees vabandada. Nii on ta viimasel ajal külastanud nii Suurbritanniat kui ka Brasiiliat, et seal kas Uberi vigu lappida või proovida kohalikke võime veenda, et ettevõte võiks riigis hoolimata andmelekkest ja muudest probleemidest siiski tegutseda.

SoftBank kahtleb

Kui ettevõtte kultuur aga ei parane, võib see muutuda üheks faktoriks, miks Jaapani SoftBank Group oma investeerimisotsust kas muudab või sellest sootuks taganeb. Investeeringu väärtuseks peetakse umbes 10 miljardit dollarit ning see on eriti oluline, kui silmas pidada ettevõtte soovi 2019. aastal börsile minna. Uberi väärtuseks hinnatakse 70 miljardit dollarit ning SoftBanki diil võib seda mõjutada.

Suur andmeleke võib aga kaalukausi kallutada Uberi suure konkurendi Lyfti poolele, kes, muuseas, laienes sel kuul ka Kanadasse ning kinnitab seal kanda.

Kuigi Uberi andmeleke on oluliselt väiksem kui näiteks Yahool, on ekspertide sõnul eriti murettekitav see, et Uber ei teavitanud sellest avalikkust. Samuti ütlevad analüütikud, et neil pole juhtunu taustal mingit kindlust, et häkkerid ikka kustutasid saadud andmed ära ning 100 000 läks asja ette.

“Mulle näib, et 100 000 dollarit ei makstud mitte klientide andmete kaitsmiseks, vaid hoopis selleks, et leket avalikkuse eest varjata,” oli Menlo Security tehnoloogiajuht Kowsik Guruswamy kriitiline.

Khosrowshahi selgitas, et kuigi ta ei saa minevikus tehtud vigu kustutada, võib ta kinnitada, et Uber täiustas oma andmesüsteemide turvalisust ning ettevõte õpib oma vigadest.

Lisaks andmelekkele on Khosrowshahil ülesanne aidata klaarida muidki probleeme. Uberil on USAs praegu pooleli viis kohtukaasust, mis puudutavad nii altkäemaksukahtlustust, küsitavaid hinnastamisskeeme kui ka intellektuaalse omandi varastamise kahtlustust.

Analüütikute sõnul on raske praegu hinnata, kas Khosrowshahi tegi üldse õige otsuse, kui võttis vastu Uberi juhi koha. Mees sai Uberi juhiks augustis, pärast seda, kui endine juht Travis Kalanick ametist lahkus.

Hetkel kuum