Pille Ivask • 16 detsember 2017

Bitcoini võidakse hakata kasutama laenude tagatiseks

Bitcoin  Foto: Bloomberg

Krüptomündi abil rikkaks saanud inimesed tahavad õige pea oma varakust nautima hakata – osta maju, autosid, ehteid, jahte ning peent kunsti. Seetõttu sahistatakse finantsmaailmas, et ehk hakkavad pangad õige pea andma laenu bitcoini tagatisel.

Pole just ülemäära palju neid inimesi, kes ostsid bitcoini siis, kui see ei maksnud sisuliselt midagi ning hoiavad krüptoraha oma portfellis tänini. Krüptomündi hind jääb praegu pea 17 tuhande dollari juurde ning see omakorda tähendab, et bitcoini koguväärtus on umbes 300 miljardit dollarit.

Kõige selle juures on märkimisväärne, et umbes 40% bitcoinidest kuulub ligikaudu 1000 kasutajale. Kogu bitcoini võidukäik tähendab omakorda, et maailma on tekkinud juurde omajagu miljonäre, kes tahaksid õige pea oma rikkust ka nii-öelda füüsilisel kujul näha – tähendagu see siis näiteks maja-, korteri- või autoostu.

Bitcoini jumalaks nimetatud Roger Ver on öelnud, et tema tahaks hea meelega kasutada võimalust võtta laenu bitcoini tagatisel, ent vastav teenus pole seni tema teele sattunud. Veri krüptorahaportfell on teadaolevalt üks suuremaid.

AQR Capital Managementi endine tegevdirektor Aaron Brown on öelnud, et pangad võiksid huvi tunda bitcoini tagatisel laenu andmise vastu. “Ma näen, et tegu on tööstusega, mis oleks väärt kümneid miljardeid dollareid,” kommenteeris ta Bloombergile.

Kuigi seesugune mõte võiks tunduda sümpaatne, pole keeruline leida ka vastuargumente. Bitcoini hind on äärmiselt volatiilne. Seetõttu on keeruline selgeks teha, mis tingimustel laenu üldse peaks andma.

Salti finantsjuht David Lechner märkis Bloombergile antud intervjuus, et ilmselt peaks see inimene, kes tahab pangast laenata 100 000 dollarit, panema tagatiseks bitcoine 200 000 dollari väärtuses ning maksma veel 12-20% suurust intressi. USA mõistes tähendaks see, et tegu on sarnaste tingimustega, mis rakenduksid siis, kui inimesel pole laenu saamiseks tagatist anda.

Juba pakutakse laene

Õigupoolest saab raha juba bitcoini tagatisel laenata. Vastavat teenust pakuvad erinevad idufirmad ning on ka neid, kes tahavad hakata laene vahendama. Tõsi, mõnikord küsitakse lisaks bitcoini tagatisele ka lisatagatist – juhuks, kui midagi päris viltu peaks minema.

Suured pangad on aga võtnud ettevaatliku positsiooni. Teadupoolest on näiteks suured Wall Streeti pangad jaotunud kahte lehte – on neid, kes usuvad bitcoini ja neid, kes pigem kahtlevad.

Siiski märkis Finadiumi direktor Josh Galper, et kui ka suured pangad peaksid nägema, et bitcoin suudab oma hinda hoida, siis on üpris tõenäoline, et pangad hakkavad aktsepteerima bitcoini ka tagatisena. “Ma ei näe, et see juhtuks nüüd, aga ehk kahe või kolme aasta pärast,” prognoosis Galper.

Hetkel kuum