Ühisrahastaja plaanib Euroopat vallutada

23. jaanuar 2018, 06:00
Investly juhatuse esimees Siim Maivel.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180123/BORS/180129931/AR/0/AR-180129931.jpg
Ainult tellijale

Arvete rahastamise võimalust pakkuv ühisrahastusplatvorm Investly küsib investoritelt raha, et kasvada oma valdkonnas Euroopa suurimaks.

„Praegu on hea võimalus investeerida meie ärisse ning meeskonda, kelle ambitsioon on saada Euroopa suurimaks arvete faktoorijaks,“ ütles Investly tegevjuht Siim Maivel. Rahastuskampaania avati reedel, kuid esialgu on see avatud vaid kitsamale ringile. „Esimestel päevadel saavad Investlysse investeerida vaid meie platvormi investorid,“ märkis ta.

„Peame tõenäoliseks, et oluline osa rahastusest tuleb Investly platvormi investorite hulgast, kelle seas on nii Eesti kui ka välisinvestoreid,“ selgitas Maivel ja lisas, et kõigepealt soovitakse neile võimalus anda. Ta nentis, et summaarselt tuleb rohkem raha ilmselt välismaalt kui Eestist ning enesekindel prognoos põhineb investorite hulgas tehtud küsitlusel.

Viienda investorkogukonnale suunatud kampaaniapäeva hommikuks oli ühisrahastusplatvormi miinimumeesmärgist täidetud 8 protsenti. See tähendab, et oma tegevuse laiendamiseks oli investoritelt kaasata õnnestunud 37 757 naela.

Avalik kaasamisring algab suure tõenäosusega järgmise nädala alguses ning investeerimiseks tuleb investoril luua konto Seedrsi ühisrahastuskeskkonnas, seal end tuvastada ning seejärel on võimalik nende platvormil ka rahapaigutus teha. „Kampaania on avatud nii tavainvestoritele, äriinglitele kui ka institutsionaalsetele investoritele,“ rääkis Maivel avalikust kampaaniast.

Investly hindab oma turuväärtuseks üle 6,7 miljoni naela ning kaasamisringiga viiakse turule 7 protsenti oma ettevõttest. Investorite raha loodetakse kaasata minimaalselt 500 000 naela ning kokku võetakse investorite raha vastu maksimaalselt 2 miljonit naela. „Meie eesmärk on vähemalt pool miljonit naela, et rahastada partnerpõhise ärivõrgustiku väljaarendamist pankade seas,“ kommenteeris Investly tegevjuht. Miinimumeesmärk loodetakse täita kiirelt, kuid 2 miljoni kogumiseks antakse investoritele rahastamisvõimalus kuni 24. veebruarini.

Koostöö pankadega

Maiveli sõnul on äritegevuse ulatusliku laiendamise katalüsaator Euroopa Liidu makselahenduste direktiivi PSD2 jõustumine 2019. aastal, mis Suurbritannias rakendub juba tänavu esimeses kvartalis. „Üle Euroopa Liidu kehtima hakkav juriidiline raamistik loob erakordse koostöövõimaluse idufirmade ja pankade vahel,“ oli Maivel veendunud.

Direktiivi kohaselt ei saa pank takistada kliendi andmete edastamist teistele finantsteenuste pakkujatele juhul, kui andmete väljastamiseks on luba kliendilt. „Uudses olukorras on pangad huvitatud, et neil oleks strateegilised partnerid igas ärinišis, vastasel juhul võib pank uuest tarneahelast välja jääda,“ selgitas Maivel.

„Panga huvi on ikkagi teha klientidele parimaid pakkumisi, kuid iga vajalikku teenust ei pruugi nad ise pakkuda,“ viitas Maivel sellele, et kui osa teenuste puhul säilib panga roll finantsteenuse pakkujana, siis teiste teenuste puhul võib pank olla ka vahendaja ehk infrastruktuuri pakkuja rollis.

Investly eesmärk on saada strateegiliseks partneriks juhtivatele pankadele nii Suurbritannias kui ka Põhjamaades. See võimaldab neil Maiveli kinnitusel ärimahtu olulise lisakuluta märkimisväärselt kasvatada.

Ressursimahukad ettevalmistused

Maivel lisas, et Euroopa Liidu uuest makselahenduste direktiivist tuleneva võimaluse ärakasutamiseks alustati ettevalmistust juba kevadel. Selle tulemusena rahastas Suurbritannia finantstehnoloogia kiirendi Open Up Challenge Investly arendustöid 50 000 naela ulatuses. „Nüüdseks oleme lõpetanud tehniliste ettevalmistuste etapi oma tehnoloogia integratsiooniks rahvusvaheliste pankadega,“ rõõmustas Maivel. „Nende hulga kuuluvad Barclays, HSBC, Lloyds, Royal Bank of Scotland ja Santander,“ loetles ta võimalikke tulevasi koostööpartnereid.

Midagi kindlat siiski veel pole, sest ees seisavad ärilised läbirääkimised. „Lisaks on läbirääkimised algatatud kahe Põhjamaades tegutseva pangaga, kes pöördusid Investly poole omal initsiatiivil,“ kinnitas Maivel.

Samas tõdes Maivel, et pangandushiidude teenindamine nõuab lisaressurssi, seda eelkõige meeskonna kasvatamise kaudu. „Koostöölepingutega kaasneb valmisolek suurendada meeskonda vastavalt nõudluse kasvule,“ rääkis ta. Investly tegevjuht rõhutas, et nende riskihinnangud peavad seejuures säilitama praeguse taseme või veelgi paranema. Samuti soovitakse teenus säilitada kliendisõbralikuna. Selle kõige jaoks on vaja lisakapitali ning seda käivitunud kaasamisringis otsitaksegi.

Paralleelselt kapitali kaasamisega on Investly juba alustanud oma meeskonna tugevdamisega. „Detsembris alustas meie arendusjuhina tööd kogenud finantstehnoloogia ekspert Calum Cameron, kes on Eestis tuntud Euroopa juhtiva B2B ärikiirendi Startup Wise Guys käivitaja ja juhina,“ rääkis Maivel. „Ta on töötanud tippspetsialistina rahvusvahelistes pankades ja tehnoloogiaettevõtetes, nagu ABN Amro, BNP Paribas, Fuijitsu ja Royal Bank of Scotland.“

Nimekad investorid

Praegune rahakaasamine pole Investly jaoks esimene kord. Möödunud aastal saadi investoritelt laienemiseks 700 000 euro väärtuses investeeringud, kokku on kaasatud raha 1,3 miljoni euro väärtuses. Investorite hulka kuulub ka Austria suurim riskikapitalifond Speedinvest.

„Investly teeb raha ja likviidsuse palju paremini ning mugavamalt kättesaavaks,“ põhjendas Speedinvesti partner Stefan Klestil eelmises rahastusringis osalemist Crowdfund Insiderile. „Eriti on nende tegevus kasulik väikestele ettevõtetele, kes ei pääse kapitalile ligi,“ nentis ta ja lisas, et tema hinnangul suudab Investly näidata valdkonnas edu ka globaalselt.

Juba eelmisel aastal laiendati oma tegevus Suurbritanniasse, kus pikad arvete tasumise tähtajad valmistavad väikeettevõtetele veelgi suuremaid likviidsusprobleeme kui Eestis. „See probleem halvab Briti ettevõtteid,“ ütles Investly Suurbritannia juht Ruth Chamberlain toona. „Need on kasvamisel rahavoost sõltuvad ega pruugi oma raha kätte saada isegi siis, kui on kulunud rohkem kui 120 päeva arve esitamisest. Eriti tähtis on kapitali kiire kättesaamine väikeste jaoks, kes sõltuvad ühe või kahe kliendi maksetest,“ sõnas Chamberlain.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2018, 16:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing