Anu Jõgi • 14. mai 2019 kell 13:31

Trumpi sõda laastab Soome börsifirmasid

Roostevaba terase tootja Outokumpu kaotus 3.–13. maini väärtusest ligi 17 protsenti, pildil ettevõtte tootmine Soomes Tornios.   Foto: JOEL KARPPANEN, EPA

Soome tööstusfirmad masinatootja Outoteci juhtimisel on juba saanud valusaid lakse, mille põhjuseks on nende suur sõltuvus rahvusvahelistest investeeringutest, kirjutab Helsingin Sanomat.

Soome tööstuse eksportijad on USA ja Hiina vahelises kaubandussõjas juba valusalt kannatanud.

Helsingin Sanomat palus S-Pankki peastrateegil Lippo Suominenil hinnata, kuidas Soome börsifirmadel läheb. Tulemus on ootuspärane – valusaima löögi tuure koguvast kaubandussõjast saavad need firmad, mis sõltuvad maailmas tehtavatest investeeringutest.

Helsingi börsi 25 suuremast firmast on kümne päevaga kõige rohkem väärtusest kaotanud Outotec, üle 19 protsendi. Masinatootja äri sõltub uutest kaevandusinvesteeringutest, mille maailmamajanduse langusesse pöördumine võib halvimal juhul peatada.

Raskuselt järgmine löök on tabanud roostevaba terase tootjat Outokumput, mis samuti suuresti investeeringutest sõltub.

Kaotajate hulgas on ka rehvitootja Nokian Renkaat, laadimisseadmeid tootev Cargotec, metsakontsernid Metsä Board ja Stora Enso ning tõsteseadmeid tootev Konecranes.

Nokian Renkaat paistab nende seast välja ainsa tarbijatele suunatud ettevõttena, teised sõltuvad peamiselt rahvusvaheliste ettevõtete tootmis- ja investeerimissoovist.

Kaubandussõjast võitjaid on Soomest raskem leida. Põhimõtteliselt võiks kahe suure vaheline kaubandussõda olla kasulik neile ettevõtetele, kes pakuvad konkureerivaid tooteid neile, mis on tollide alla sattunud.

Suominen nendib, et odav tootmine on paraku Soomest ära kolinud ja siit Hiina toodetele asendust ei leia.

Viimase nädala rünnakute ajal on end kindlamini tundnud ettevõtted, mille sõltuvus Hiinast ja maailmamajandusest on kõige väiksem, näiteks mobiilioperaatorid Elisa, Dna ja Telia, aga ka kaubanduskontsern Kesko ja energiatootja Fortum.

Erandina torkab hästi hakkama saajate hulgas silma liftitootja Kone, mis on eksportiv tööstusfirma. Suur osa Kone ärist on aga seotud liftide hooldusega, mida kaubanduse ja ehitamise jäätumine ei hirmuta.

USA teatas reedel, et rakendab umbes 200 miljardi USA dollari väärtuses Hiina kaupadele 25protsendise tollimaksu, Hiina lubas vastukäiguna tulla uute tollitariifidega välja juuni algul.

Trumpilt oodatakse sel nädalal otsust ka Euroopa autode kohta, mille jaoks on Euroopa Liidul samuti vastumeetmed valmis.

Hetkel kuum