• Milline on eramaja jaoks tõeliselt nutikas ja energiasäästlik küttesüsteem?

  Foto: Uponor Eesti

  Põrandaküte on levinuim küttelahendus, mis on kasutusel peaaegu igas uues ehitatavas majas ning populaarne ka vanemate hoonete kütmiseks. Põhjendus on väga lihtne – korralikult projekteeritud ja tänapäevaste nutikate võimalustega seotud põrandaküttesüsteem toob soojuse kaasa mugavalt ning energiasäästlikult. Lähemalt räägib Uponori küttesüsteemide spetsialist Jüri Püss.

  Uponori põrandakütte ja automaatika eelised:

  Pidev automaatselt iseoptimeeriv temperatuuri juhtimine.

  Säästab energiat kuni 20% võrreldes tasakaalustamata süsteemidega, millel puudub ruumipõhise juhtimise funktsioon.

  (Kaug)juhitav mugavalt ja operatiivselt telefonist või arvutist Uponor Smatrix rakenduse kaudu.

  Kõikehõlmav süsteem sobib nii põranda kütmiseks kui ka jahutuseks.

  Tooted vastavad jätkusuutlikkuse ja energiatõhususe tulevikunõuetele.

  Lahendused on mugavad ja usaldusväärsed.

  Aastakümnetepikkune kogemus.

  Tehniline tugi on alati olemas.

  Saab paigaldada nii ehitusjärgus olevasse hoonesse kui ka renoveeritavasse majja. Ei kahjusta tapeeti ega põrandat.

  Pikk kasutusiga.

  Kuna küttelahendusele tuleb mõelda juba hoone projekteerimise algfaasis, on oluline teada erinevate lahenduste positiivseid ja negatiivseid külgi. Alustada tuleks kütteallika valikust. Näiteks elektril baseeruva kütte puhul on küll soetamiskulud soodsad, kuid igakuised kulud päris krõbedad. Gaasiküte on mugav, ent nõuab kallist liitumist ning ka gaasi hind on viimastel aastatel jõudsalt kerkinud. Puiduküte ja pelletiküte on igakuise küttearve mõttes soodsa hinnaga, ent kindlasti ei ole tegemist mugava lahendusega, sest need eeldavad omaniku kohalolu ning perioodilist puhastamist. Miinuseks on viimaste puhul ka asjaolu, et küttematerjali ladustamine vajab sobivat ruumi. Viimase aja lemmikuteks on kindlasti maakütte- ja õhk-soojuspumbad. Valiku tegemine on loomulikult omaniku privileeg. Põrandakütte puhul on plusse rohkem ja miinuseid tegelikult peaaegu polegi – vesipõrandaküte on soodus, see peidetakse mugavalt põranda sisse ning põrandakütte ühendamine tänapäevase nutika automaatikaga toob tarbija jaoks kaasa märkimisväärse säästu igakuistelt arvetelt. Nii pole tänapäeval enam küsimus mitte selles, kas valida küttesüsteemiks põrandaküte, vaid selles, millise põrandaküttelahenduse kasuks otsustada. Valikus on erinevaid variante alates elektripõrandaküttest kuni terviklike täislahendusteni. Vaatame vesipõrandakütte ja automaatika plusse lähemalt.

  Vesipõrandaküte loob täiusliku sisekliima

  Küttesüsteemi täislahendus, kuhu on liidetud veepõhised süsteemid põranda-, seina- ja laekütteks ning samuti hoone jahutuseks, on koos kvaliteetse automaatikaga täiusliku sisekliima alustala. Hoone konstruktsioonidesse peidetav lahendus on tänu kiirgusküttesüsteemide madalale töötemperatuurile kõige energiasäästlikum viis hoones soojust või jahedat õhku edastada. Miks? Sest selline süsteem monitoorib pidevalt oma tegevuseks kõiki vajalikke andmeid alates välistemperatuurist, suhtelisest niiskusest, pealevoolutemperatuurist kuni seinatermostaadini ning võimaldab nii juhtmetega kui ka juhtmeteta ühendusi. Seejuures on tegemist iseõppiva süsteemiga, mis pakub lisaks mugavusele ja mõnusale sisekliimale ka olulist energiasäästu tänu kütte- või jahutusenergia dünaamilisele jaotamisele.

  Nutikas automaatika annab energiasäästu ja raha kokkuhoiu

  Nutikas iseõppiv põrandakütte juhtimise süsteem on näiteks ainulaadsetel tarkvaraalgoritmidel arendatud Uponor Smatrix, mis garanteerib tubades soovitud temperatuuri aastaringselt ning annab olulise energiasäästu ning raha kokkuhoiu. Automaatne tasakaalustus jälgib pidevalt olude muutumist nii hoones kui ka väljas. Katse-eksituse meetodil põhinev käsitsi tehtav tasakaalustus ei saa iial olla nii efektiivne, ent automaatne tasakaalustus optimeerib regulaarselt iga ruumi kütteringi ja arvutab välja energiahulga, mis tagab seal ettenähtud temperatuuri. Uponori põrandakütte automaatika koos uute Smatrix Style disain-nutitermostaatidega annab võrreldes tasakaalustamata süsteemiga kuni 20% energiakulu kokkuhoidu!

  Soojust saab reguleerida tubade kaupa

  Tänu Uponor Smatrix Style digitaalsetele termostaatidele ja spetsiaalsele nutirakendusele saab kas seinal asuvalt näidikult või nutiseadmes olevast rakendusest Smatrix App mugavalt jälgida ja muuta ruumide temperatuure. Vesipõrandakütte üks tähtsamaid näitajaid on ökonoomsus, mis suureneb automaatika olemasolul võimalusest tubade temperatuure operatiivselt nii distantsilt kui ka kodus olles vastavalt vajadusele seadistada.
  Mait Vaiksaare kasutajakogemus Uponor Smatrix automaatika juhtmevaba versiooniga: väga mugav on ka kaugusest nutirakenduse kaudu ruumide temperatuuri juhtida

  Diagnostikafunktsioon leiab üles kõik anomaaliad

  Uponor Smatrix on ettenägelikult varustatud ka diagnostikafunktsiooniga, mis leiab üles mugavustemperatuuri saavutamist segavad probleemid. See muudab veaotsingu kiireks ja lihtsaks ning loomulikult vähendab ka energiatarvet. Lisaks saadab süsteem kohe ka koduomaniku telefonile alarmi, kui mõnel termostaadil langeb temperatuur alla määratud arvu kraade. Peale nutiseadme saab ruumide temperatuure seadistada ja jälgida ka tsentraalsel juhtpaneelil asuva puutetundliku ekraani kaudu.

  Andurid arvestavad nii välis- kui ka sisetemperatuuri reaalajas

  Oluline on, et üks intuitiivne seade juhiks kogu süsteemi – enam pole vaja keerukat seadmestikku, vaid Smatrix Style’i erakordselt täpsed mõõteandurid tajuvad nii õhu- kui ka kiirgustemperatuuri ja suudavad seetõttu täpsemalt mõõta soojuslikku mugavust ja reguleerida seda nii, et saavutada parim mugavustase. Termostaadid võtavad arvesse ka ajutise iseloomuga soojusallikaid nagu kamin ja kontroller reageerib sellele energiaimpulsi pikkuse ümberarvutusega.

  Sobib nii ehitatavasse kui ka renoveeritavasse majja

  Uponor Smatrix automaatikalahendus säästab energiat kuni 6% võrreldes muude ruumipõhise juhtimise süsteemidega, 12% võrreldes tasakaalustamata süsteemidega ning 20% võrreldes tasakaalustamata süsteemidega, millel puudub ruumipõhise juhtimise funktsioon. Need numbrid peaksid panema igaüht mõtlema. Plussiks on ka see, et Uponor Smatrixi ruumipõhise juhtseadme standardvarustus võimaldab teha nii juhtmeta kui ka juhtmega ühendusi ehk süsteem sobib ideaalselt nii alles planeeritavasse kui ka renoveeritavasse majja.

  Küttesüsteem on integreeritud jahutuslahendusega

  Kuna kodud vajavad üha rohkem jahutussüsteemi, hõlmab Smatrix ka integreeritud jahutuslahendust. See sisaldab kõiki juhtkomponente ja funktsioone, mida on vaja optimaalse jõudlusega põrandajahutuseks ning selle valmidus ei too lõppkasutaja jaoks kaasa lisakulusid. Seejuures ei vaja Smatrix eraldi niiskusandurit, tänu millele vähenevad kulud ning koordineerimisele ja programmeerimisele kuluv vaev. Nagu öeldud, on Smatrix süsteeme lihtne sobitada olemasolevate seadetega, mis võimaldab ka vanemat süsteemi automaatselt tasakaalustada, et kütte- ja jahutuslahendus oleks mugav ning energiasäästlik.

  KOMMENTAAR: Kasutajamugavus

  Uue eramu omanik Mait Vaiksaar lasi oma koju maksimaalse mugavuse ja kokkuhoiu saavutamiseks paigaldada Uponori vesipõrandakütte ja põrandakütte automaatika koos uute Smatrix Style disain-nutitermostaatidega. „Energiakulu on tasakaalustamata süsteemiga võrreldes kuni 20% väiksem! Spetsiaalse rakenduse abil saan temperatuure mugavalt ja operatiivselt reguleerida ka kodust eemal olles,” seletab ta, rõhutades, et oluline on võimalus sättida temperatuure tubade kaupa. Vaiksaar soovis digitaalseid termostaate, et oleks selgelt juba eemalt seinale vaadates näha, mis temperatuur toas parasjagu on. „Olin veendunud vesipõrandakütte ökonoomsuses, mis sai valiku puhul määravaks, ja see lahendus tundus ka maja sisekliima jaoks parim valik. Väga mugav on see, et kui näiteks mõnda tuba tihti ei kasuta või lihtsalt tahta mõnes ruumis jahedamat temperatuuri, on seda väga lihtne toa kaupa reguleerida. Ja kui on perega puhkusele või lihtsalt pikaks nädalavahetuseks maale minek, on lihtne kogu majas temperatuur ühe nupule vajutusega mõned kraadid madalamaks keerata ning enne kojusõitu telefonist või arvutist jälle temperatuur kõrgemaks tõsta. ”
  Smatrix Style nuti-disaintermostaat

  Termostaatide disainlahedus on meele järele ka nõudlikumale kasutajale

  Uponor Smatrix Style on Uponori elegantne ja väga õhuke toatermostaat, milles on ühendatud moodne disain ja täiustatud mõõtetehnoloogia. Kahte värvi stiilne termostaat sobib harmooniliselt igasse elukeskkonda, lisaks on seda lihtne paigaldada, seadistada ja hooldada. 2017. aasta sügisel sai nuti-disaintermostaat Smatrix Style pärjatud rahvusvaheliselt ühe hinnatuma innovatsiooniauhinnaga Plus X Award koguni neljas kategoorias: kõrge kvaliteet, disain, kasutuslihtsus ja ökoloogia.
  Kokkuvõtteks võib öelda, et tänapäeva põrandakütet ja selle automaatikat peab olema lihtne paigaldada ja seadistada ning võimalik juhtida nutitelefoni või tahvelarvuti kaudu. Automaatikata, käsitsi seadistav põrandaküte on ajalugu, sest kulutab liiga palju energiat ega taga piisavalt head sisekliimat.

  Uponor

  Rahvusvaheline juhtiv hoone- ja taristulahenduste pakkuja Uponor on välja töötanud tehnoloogiad ja lahendused ohutu joogiveesüsteemi, energiasäästliku põrandakütte ja -jahutuse ning usaldusväärse taristu jaoks. 100. juubelit tähistava ettevõtte lahendused on müügil enam kui 100 riigis. Uponor on noteeritud NASDAQ OMX Helsinki börsil.
  Loe lisa Uponori põrandakütte ja –jahutuse automaatika kohta: www.uponor.ee/ruumitemperatuuri-juhtimine
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Peep Siitam: palvetamine ja filosofeerimine talutavat elektri hinda ei too
Tänasest soodsamat elektrienergiat võimaldavate justnimelt Eestis asuvate tootmisseadmete rajamist on takistanud eelkõige pime usk elektrituru viljastavasse mõjusse, kirjutab osaühingu Energiasalv Pakri juht Peep Siitam oma LinkedIni lehel.
Tänasest soodsamat elektrienergiat võimaldavate justnimelt Eestis asuvate tootmisseadmete rajamist on takistanud eelkõige pime usk elektrituru viljastavasse mõjusse, kirjutab osaühingu Energiasalv Pakri juht Peep Siitam oma LinkedIni lehel.
Microsoft ostab megatehingus ühe maailma suurima mängutootja
Microsoft teatas teisipäeval, et ostab arvutimängu “Call of Duty” looja Activision Blizzardi ligi 67 miljardi dollari eest. See on sektori seni suurim tehing, mis aitab Xboxi tootjal saada käibelt maailma suuruselt kolmandaks mängutootjaks, vahendab Reuters.
Microsoft teatas teisipäeval, et ostab arvutimängu “Call of Duty” looja Activision Blizzardi ligi 67 miljardi dollari eest. See on sektori seni suurim tehing, mis aitab Xboxi tootjal saada käibelt maailma suuruselt kolmandaks mängutootjaks, vahendab Reuters.
Venemaa firma tellib hiigeljäälõhkuja Soomest Vene omanikega laevatehaselt
Helsinki Shipyard sai Venemaa firmalt tellimuse ehitada uus jäämurdja, mis on suurim diisel-elektri-jäälõhkuja, mis Soomes kunagi ehitatud, kirjutab Helsingin Sanomat.
Helsinki Shipyard sai Venemaa firmalt tellimuse ehitada uus jäämurdja, mis on suurim diisel-elektri-jäälõhkuja, mis Soomes kunagi ehitatud, kirjutab Helsingin Sanomat.
Venemaa gaasijuhe kuumutab Saksamaa koalitsiooni lõhenemist
Venemaalt Saksamaale kulgev gaasijuhe Nord Stream 2 on juba löönud kiilu Saksamaa ja USA vahele ja külvanud lahkarvamusi Euroopas. Nüüd, mil kasvab hirm, et Venemaa ründab Ukrainat, on sellest saanud tüliõun ka Saksamaa valitsuse sees, kirjutab Financial Times.
Venemaalt Saksamaale kulgev gaasijuhe Nord Stream 2 on juba löönud kiilu Saksamaa ja USA vahele ja külvanud lahkarvamusi Euroopas. Nüüd, mil kasvab hirm, et Venemaa ründab Ukrainat, on sellest saanud tüliõun ka Saksamaa valitsuse sees, kirjutab Financial Times.