investor Toomas • 3. juuli 2015 • 3 min
Jaga lugu:

Investor Toomas: miks mina Efteni emissioonil ei osale?

Investor Toomas ei investeeri Efteni fondi.   Foto: Anti Veermaa

Täna lõpeb Efteni fondi aktsiate avalik pakkumine ja kuigi otsin aktiivselt enda kontol seisvale vabale rahale töökohta, otsustasin emissioonist kõrvale jääda.

Eften kuulutas juunis välja alternatiivse investeerimisfondi EfTEN Real Estate Fund III AS aktsiate avaliku pakkumise. Fondi sisenemislävi oli 10 000 eurot ning kokku plaaniti koguda kuni 36 miljonit eurot, mis investeeritakse rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse Balti riikides.

Fondi juht on Viljar Arakas, kes on varem öelnud, et praegu oleme olukorras, kus võlakirjade hinnad ja aktsiaturud on ajaloolisel kõrgtasemel ning ärikinnisvara pakub mõõduka riskiga, stabiilset, rahavooga investeerimisvõimalust. Kuid minu arvates peegeldavad finantsturud täna oluliselt kõrgemaid riske ning need samad riskid ohustavad ka kinnisvaraturgu.

Aktsiad on seda riskantsemad, mida kallimalt neid ostetakse

Investeerimise eesmärgil oleva kinnisvara kohta käib sama väide. See tähendab, et tänane turu olukord on märksa riskantsem, kui see oli mõned aastad tagasi. Ma usun, et praegu võib finantsturgudel pidu veel mõnda aega jätkuda, kuid mingi hetk võib korrektsioon tulla ja sellest ei jääks puutumata ka kinnisvaraturg, mis juba praegu näitab Eestis buumi märke. Seetõttu on mulle arusaamatu, miks Viljar Arakas otsustas oma fondiga tulla praegu, mitte mõned aastad tagasi, kui hinnad olid madalamad.

Arakasel halb näide Arco Varaga

Usun ka seda, et fondijuhil peab olema ette näidata häid tulemusi minevikust. Viljar Arakas on kinnisvara alal küll kogenud inimene, kuid 2007. aastal viis ta juhatuse esimehena börsile kinnisvarafirma Arco Vara, mille aktsia on pärast seda järsu kukkumise teinud. IPO märgiti küll 2,1 korda üle, kuid pärast emissiooni hakkas aktsia langema ning ka praegu on aktsia hind veel kaugel IPO hinnast. Arakas lahkus Arco juhi kohalt samal aastal.

Mis mulle Efteni fondi juures meeldib

On ju ka Eften ise teinud aastatega muljetavaldava kasvu, olnud lausa gasell ning nende fondi juures pean positiivseks seda, et meie kohalikule väärtpaberiturule lisandub üks ettevõte juurde. See annab investoritele suurema valikuvõimaluse ning võib olla julgustab ka teisti ettevõtteid, kes otsivad võimalusi kasvuks, kuid kellel jääb omavahenditest puudu. Sisenemistasu langetamisega loob Eften ka väikeinvestorile võimaluse. Kui varem oli minimaalne summa kinnisvarafondi sisenemisel 500 000 eurot, siis nüüd piisab 10 000 eurost. Eften võimaldab sellega siseneda ka vähekogenud rahal ja jaeinvestoritel, kellel ei pruugi olla üürikinnisvaraga suurt kogemust.

Võrreldav ühisrahastuga

Ühisrahastajad, eesotsas Loit Linnupõlluga on siin tee lahti teinud ning Eften haaras võimalusest kuumale turule siseneda. Kinnisvara puhul pole tegemist ka mingite ähmaste junk-paberitega või derivatiividega, vaid investorite jaoks lihtsa ja arusaadava tootega.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt