investor Toomas • 14. detsember 2015 kell 13:00

Investor Toomas: investor Mari jäi panga arvutile alla

Danske Banki privaat- ja välispanganduse säästmis- ja investeerimisvaldkonna juhi Vitali Antipovi hinnangul oli Mari portfell algusest peale viletsavõitu.  Foto: Andres Haabu

Investor Mari ei kahetse aasta alguses langetatud otsust investeerida Tallinna börsi firmadesse. Tema investeerimisportfelli tootlus on 5,9%.

Tulemus oleks aga olnud natukene parem, kui Mari oleks aasta alguses käitunud Danske Banki analüüsiprogrammi näpunäidete kohaselt, mis soovitasid Tallinki ja Olympicu aktsiatest loobuda ning suurendada panust Tallinna Vee ja PRFoodsi aktsiatesse.

Meenutuseks neile, kes mind regulaarselt ei loe. Aasta alguses investeeris minu tuttav pensionär Mari esmakordselt aktsiaturule. Ta oli aastaid olnud Baltplasti väikeaktsionär, kuid mingit erilist tulu ta Toomas Tooli äripartneriks olemisest ei teeninud. Seetõttu müüski ta oma osaluse Baltplastis ja paigutas suurema osa teenitust ehk 2611,75 eurot Tallinna börsile. Mari ostis Tallinki, Olympicu, Tallinna Kaubamaja, Harju Elektri, Tallinna Vee ja PRFoodsi aktsiaid.

Nüüd esimesest investeerimisaastast kokkuvõtet tehes ja investeerimiskontot vaadates läheb Mari nägu rõõmsaks, sest pooled tema investeerimisportfellis olevatest aktsiatest on plussis. Portfelli maht on koos teenitud dividendidega aga kerkinud 154 euro võrra. Kõige paremini on Mari teeninud Tallinna Kaubamaja ja Tallinkiga, plussis on aga ka Tallinna Veesse tehtud investeering. Väikeses miinuses on rahapaigutused PRFoodsi, Olympicusse ja Harju Elektrisse.

Kasiinofirma valmistas pettumuse

Mari jaoks on suurim pettumus Olympic, sest sellest ettevõttest ootas ta rohkemat ja kavatses esialgu investeerida kasiinofirmasse koguni 25% oma portfellist. Nüüd on Mari õnnelik, et Tallinna börsi väiksusest tulenevalt ei läinud tema tehingukorraldus täismahus läbi ja ta sai aasta alguses osta soovitust väiksema arvu aktsiaid. Harju Elektri ja PRFoodsi suhtes ei olnud Mari ootused nii kõrged. Ta teab, et Soome majandusel ei ole praegu head ajad ning see mõjutab ka Harju Elektri tulemusi. PRFoodsi ostis aga Mari seetõttu, et lootis ettevõttest teenida kopsaka omanikutulu.

Kui alustasin sel aastal investor Mari tegevuse tutvustamisega, siis palus Äripäev ka pankade analüütikutel hinnata Mari investeerimisportfelli. Danske Banki analüüsiprogramm hindas Mari investeerimisportfelli kehvaks ning soovitas müüa maha Tallinki ja Olympicu.

Pank soovitas paigutada 50% Tallinna Vee, 22% PRFoodsi, 19% Tallinna Kaubamaja ja 9% Harju Elektri aktsiasse. Tuleb tunnistada, et panga soovitust järgides oleks Mari nägu investeerimiskontot vaadates veelgi rõõmsam. Portfelli väärtus oleks algsest investeeringust 188 eurot kõrgem ehk panga analüüsiprogrammi soovitused osutusid mõistlikumaks kui Mari ja minu ühine tarkus kokku.

Mari kaalub muudatusi

Mari on otsustanud uue aasta alguses oma portfellis teha mõned muudatused. Ta plaanib müüa maha PRFoodsi aktsia, sest ta ei saa aru, milline on selle ettevõtte tulevikuvisioon. Ta kaalub ka Olympicus osaluse vähendamist, sest see ettevõte valmistas lõppeval aastal talle kõige suurema pettumuse. Harju Elektris on ta võtnud hoia-positsiooni, kuna usub, et Soome majandus saab varsti jalad alla ning see annab uue hoo ka Harju Elektri tegevusele.

Tänu teenitud dividenditulule on Mari investeerimiskontole tekkinud ka natukene vaba raha, mille ta kavatseb tagasi börsile investeerida. Mari pole aga veel otsustanud, kas ta soetab uue firma aktsiaid või suurendab mõnes praeguses ettevõttes oma positsiooni. Maril on Äripäeva börsikülgi lugedes jäänud pilk pidama Ekspress Grupil ning Merko Ehitusel. Teisalt tunduvad talle praegu kindlad, soodsa hinnataseme ja heade dividendiväljavaadetega Tallinna Vesi ning Tallink, kus võiks positsiooni hoopis suurendada. Või siis hoopis osta juurde Tallinna Kaubamaja, mis saab kasu sisetarbimise jätkuvast kasvust.

Hea lugeja, kirjuta mulle aadressil [email protected], milliseid muudatusi soovitad sina teha Maril oma investeerimisportfellis. Mari soovib investeerida endiselt Eesti börsifirmadesse ja teistesse piirkondadesse praegu veel oma raha viia ei kavatse.

Hetkel kuum