investor Toomas • 28. märts 2016 kell 11:00
Investor
Ainult tellijale

Investor Toomas: kui läheks õige sõtta?

Ukraina sõdurid mõne päeva eest Lvivi linna lähistel õppustel.  Foto: EPA

Üks hiljutine põgus jutuajamine paljunäinud investoriga viis mõtted veristele tänavatele ning mu peas turgatas üks paljulubav investeerimisidee.

Nimelt trehvasin hiljuti aastakümneid arenevatel turgudel otseinvesteeringutega tootlust jahtinud suurärimeest Joakim Heleniust. Tean, et tema osalusega toidutootja Trigon Agri on olnud Venemaal püsti hädas ning ka Ukrainas toimuvast on tal tänu seal tegutsevale üksusele hea pilt ees.

Et olen juba tükk aega arenevaid turge radaril hoidnud, ei saanud jätta kasutamata võimalust uurida, milliseid regioone riskialdis investor praegu kõige perspektiivimaks peab. Olgugi, et Helenius on spetsialiseerunud eeskätt arenevatele turgudele, ei suutnud ta varjata optimismi USA majanduse suhtes.

USA ei väsi üllatamast

„See pole küll arenev turg, aga see pole väsinud mind üllatamast,“ põhjendas ta. „Uued innovatsioonid, uued ideed tulevad üha peale. Usun, et investori vaatenurgast peituvad globaalselt mõned kõige huvitavamad võimalused USAs.“

Arenevatest turgudest laitis investor esmalt Aasia regiooni, kus turud on tema hinnangul küllalt ülehinnatud ning praegused hinnatasemed ei peegeldavat piisavalt majanduse aeglustumisega kaasnevaid riske.

Helenius märkis, et tema oleks optimistlik pigem Aafrika ja miks mitte ka Lõuna-Ameerika suurimate turgude suhtes, kust maksaks noolida kohalike majanduste jaoks võtmetähtsusega suuremaid ettevõtteid. Eriti hea oleks siseneda pärast seda, kui börsidest on värskelt üle käinud suurem müügilaine.

Kuidas saab kohalik väikeinvestor Ukrainasse investeerida?Alo Vallikivi, LHV maaklertegevuse juht:Ukrainasse investeerimine otse on minu teada küll väga keeruline. Paljud Ukraina ettevõtted on noteeritud kas Moskva või Varssavi börsil ning eelistaks investeerimisel just neid. Hajutatud ning lihtsalt kättesaadavat Ukraina suunalist fondi kahjuks välja ei oska tuua.

Andres Suimets, Swedbank Marketsi valdkonnajuht:Kohalikul väikeinvestoril on kõige mõistlikum kaaluda neid Ukraina emitente, kelle aktsiad on võetud kauplemisele reguleeritud turgudel mujal Euroopas, näiteks Londoni või Varssavi börsil. Sõltuvalt investori huvist võib kaaluda ka ettevõtteid, kelle asukohariik on mujal, ent kes omavad olulist äritegevust Ukrainas.

Väldiks Venemaad

„Tootlus sõltub paljuski ajastusest,“ viitas ta arenevate turgude börside põrgulikule volatiilsusele. Enda sõnul väldiks ta neid arenevaid regioone, mille majandusel on väga suured fundamentaalsed probleemid ning kus pilt on ka pikaajaliselt lootusetu, ja eelistaks stabiilsemaid riike, kus kehtivad seadused ja demokraatia. Suurem potentsiaal peituvat neis ressursirikastes riikides, kus haridustase kasvab ja mis suudavad teenida raha toorainete ekspordilt.

Kindlasti maksaks tema hinnangul hoida luubi all Aafrika riikidest Mosambiiki ja Tansaaniat ning Lõuna-Ameerikast Brasiiliat. Neid regioone eelistaks ta enda kinnitusel ka Venemaale. Ta tõi näiteks Brasiilia, kus avalikuks tulnud korruptsioonile järgnevad avalikud skandaalid ja võim satub surve alla.

Venemaal seevastu pole korruptsioonil otsa ja seadused ei kehti, ent mingit tõsiseltvõetavat skandaali pole. Venemaale eelistaks Helenius investeerimiseks enda kinnitusel ka Ukrainat, kust võib ühel hetkel oodata jõulist taastumist. Osaliselt süstib tema sõnul optimismi see, et riik on finantsiliselt väga sõltuv lääne institutsioonidest, mis on pannud oma abile karmid tingimused ning ka kodanikel on korruptsioonist kõrini.

Ukraina börs on aasta algusest kukkunud eurodes arvestatult ligi 31% ja jääb languselt alla vaid Venezuela omale. Mina lisan Ukraina aktsiad Brasiilia ja Venemaa kõrval enda jälgimisnimekirja.

Hetkel kuum