investor Toomas • 11. mai 2016 kell 11:00

Investor Toomas: pilk jalgpalliuimas Prantsusmaale

Nice'i jalgpallistaadion  Foto: epa

Jalgpalli EM – suve suurvõistlus, mis ühendab kirjanik Jan Kausi sõnul spordi, teatri ja sõja, pakub huvi mullegi. Tõsi, seda aktsiaturgudel ning Prantsuse majanduses toimuva võtmes.

Üheksas Prantsuse linnas ning kümnel staadionil toimuv võistlus elavdab kogu riigi majandust ning mitmed sealsed börsifirmad võivad jalgpallipeost kasu lõigata. Kuna Prantsusmaa börsiindeks on sel aastal langenud ligi 6 protsenti, leian, et peagi võib saabuda soodus aeg osaluse soetamiseks seal noteeritud ettevõtetes. Aktsiate hinnad on suhteliselt odavad ning risk küllalt väike.

Huviliste arvukus tõstab ootusi

Turistide arvukuse ootused ajab kõrgeks fakt, et eelmisel suvel turule paisatud miljon staadionipääset märgiti üle kümnekordselt ning huvilisi ei pelutanud isegi pileti 780eurone miinimumhind.

Suur turistide hulk on avaldamas positiivset mõju Prantsuse börsil noteeritud toitlustus- ja majutusettevõtetele. Näiteks Pariisi peakorteriga rahvusvaheline hotellikett AccorHotels on jalgpallifännide ootuses kasvatanud oma aktsia väärtust sel aastal 20 protsenti. Samuti loodab turistide tekitatavast käibest kasu lõigata Carrefour, mis on riigi üks suuremaid jaekette. Firma aktsia on aasta algusest tõusnud ligi 9 protsenti, ning seda hoolimata Prantsuse turu üldisest kuueprotsendilisest langusest.

Suured kulud ja terrori vari

„See suur rahvusvaheliste mõõtmetega pidu kätkeb endas ohtu, kuna terrorirühmitustel on ikka veel võimekus võtta sihikule meie riik,“ ütles Prantsuse siseminister Bernard Cazeneuve, pikendades riigis terroriohu tõttu kehtivat eriolukorda jalgpalli EMi lõpuni.

Prantsusmaad ohustav terror muudab murelikuks mindki, sest Cazeneuve’i teatel suurenevad ürituse korraldamise niigi kolossaalsed kulud seetõttu veel 24 miljoni euro võrra, mis investeeritakse täiendavatesse turvameetmetesse.

Kuigi kulutamine võib riigi majandust lühiajaliselt ergutada, on selle pikaajaline mõju pigem ühekordne. Rohkem kui kaks miljardit eurot, mis on kulutatud nelja uue staadioni ehitamisele, viie renoveerimisele, taristu arendamisele ja turvalisusele, tuleb kohalikelt omavalitsustelt ja jalgpalliklubidelt lootuses, et need teenivad investoreid ka pärast võistluse lõppu. Kuigi rajatisi saavad EMi järgselt kasutada kohalikud klubid, pole Prantsuse jalgpalliliiga minu arvates siiski niivõrd atraktiivne, et sealne piletitulu kõik investeeringud lähiajal tasa teeniks.

Vaatan, mis tulevik toob

Võiks ju arvata, et kõrge terrorioht tõstab kaitsevaldkonnas tegutsevate ettevõtete väärtust ning ehk oleks seetõttu mõistlik oma pilk sinna suunata? Kuna aga riigis kehtib endiselt eriolukord ning ohtu võib sattuda riigi stabiilsus tervikuna, jään selle teemaga seotud investeeringute koha pealt äraootavale seisukohale. Selle asemel naudin selguse saabumiseni 10. juunil veerema pandava nahkkera liikumist ning uute jalgpalliimede sündi.

Hetkel kuum