Fredy-Edwin Esse • 22. juuni 2016 kell 9:12

Investor Toomas: aeg hakata mõtlema Apple’i müümisele

Investor Toomas plaanib osa Apple'i aktsiaid maha müüa  Foto: Anti Veermaa

Kohandades ühte ammust ja tuntud fraasi, siis meil kõigil on aeg antud osta, aeg antud müüa. Pärast teisipäeval maailma uudistekanalites levinud uudiseid on selge, et minule on saabunud aeg müüa Apple’i aktsiaid.

Viimati kirjutasin mai keskel Apple’ist ja siis otsustasin suveks jätta aktsiad alles ning mõelda müümisele alles sügisel. Selleks oli mitu põhjust. Nagu ma toona põhjendasin, sõltub Apple iPhone’i edust ning sügisel peaks tulema välja “õunafirma” uus telefon.

Kirjutasin, et mulle valmistab muret sügisel ilmuv iPhone, sest välimuselt on see, lähtudes lekkinud piltidest, erineb see praegu müügis olevast iPhone 6s-ist vähe. Nüüd aga tuli ilmsiks uudis, mis on isegi veel hullem kui mu pessimistlik prognoos mai keskpaigas.

Anonüümsetele allikatele tuginedes raporteeris The Wall Street Journal, et Apple plaanib murda enda tavapärast kaheaastast iPhone’i uuendustsüklit ning tänavu sügisel turule toodav mudel saab vaid marginaalseid uuendusi. Tõsisem uuenduskuur jäetakse 2017. aasta sügiseks, kui iPhone tähistab 10. sünnipäeva.

Tavaliselt on Apple toonud turule uue iPhone’i iga kahe aasta tagant ning nende vahele jäänud aastal on sama kesta sees olnud telefoni uuendatud üldjuhul parema kaamera ja kiiremate kiipidega. Esialgu ei ole selge, milliseks kujuneb pärast seda Apple’i telefoni uuenduste strateegia.

Uus iPhone ei meelita ostma

Apple kannatab juba praegu langeva müügi käes, sest inimesed ei osta endises tempos vaid veidi uuenenud iPhone 6s-i ja 6s Plusi. See on ka peamine põhjus, miks Apple’i aktsia on aprillikuiselt 112 dollarilt kukkunud praegu umbes 95 dollarile. Seetõttu on igati loomulik oodata, et sügisel ilmuv iPhone toob endaga kaasa järjekordse pessimismilaine ja aktsia odavnemise, sest müük ei lähe hästi.

Mul endal on endiselt kasutusel iPhone 6 Plus. Ma ei näinud mingit vajadust vahetada see 6s Plusi vastu ning nüüd puudub igasugune soov soetada sügisel ilmuv iPhone, sest ma tean, et 2017 peaks tulema midagi eriti vinget. Mul on tunne, et üsna palju inimesi mõtleb ja käitub minuga sarnaselt.

Praegu ma tunnen, et ei jaksa oodata poolteist aastat, et Apple’i käive, kasum ja aktsia saaksid taas hoo sisse. Kõige tõenäolisemalt on see periood täis tugevat pessimismi Apple’i suhtes ja aktsia langeb ilmselt suure surve alla. Siin ei aita ka firma makstav dividend või aktsiate tagasiostuprogramm.

Ma ei ole veel valmis kõiki aktsiaid maha müüma, sest kõik on endiselt kuulujutu tasemel ja mu pessimism Apple’i suhtes võib olla ekslik. Kunagi ei tea! Aga ma olen otsustanud, et osa aktsiaid tuleb maha müüa ja selleks ma ootan, et hind tõuseks lähikuudel vähemalt üle 100 dollari. Kui ma näen taas iPhone’i, mida ma soovin osta, siis ma kaalun jälle Apple’i aktsiate soetamist.

Hetkel kuum