investor Toomas • 6. juuli 2016 kell 5:30

Investor Toomas: Twitter ei vääri tähelepanu

Twitteri ostu ümber on rohkesti kuulujutte.  Foto: EPA

Mikroblogikeskkonna Twitter aktsiad on viimase paari nädalaga teinud tubli tõusu pärast uudist, et Microsoft ostab ära konkurent LinkedIni. Kuigi see võib tunduda loogilisena, et Twitter võiks ka müügis olla, siis mõistlik investor võiks pigem sotsiaalvõrgustiku aktsiast eemale hoida.

Microsofti otsus osta LinkedIn enam kui 26 miljardi dollari eest oli täiesti üllatuslik ja firma makstud 50% preemium vägagi viisakas. Mõistagi elavnes kohe kauplemine ka Twitteri aktsiatega, sest tegelikkuses on Twitteri ülevõtmisest spekuleeritud juba aastaid. Häda on vaid selles, et Twitter ei ole mitte kuidagi atraktiivne firma.

Esimene ja ilmselt kõige suurem probleem on selles, et Twitter ei ole kasumlik ettevõte. Räniorus, kust Twitter pärit on, pole viimastel aastatel olnud just suur rõhk ettevõtte finantsnäitajatel. Väga hea näide on Facebook WhatsAppi ostuga. Näoraamat maksis 19 miljardit dollarit firma eest, millel sisuliselt puudus käive ja kasum.

Käibe ja kasumi asemel oli WhatsAppil ette näidata 400 miljonit aktiivset igakuist kasutajat (nüüd juba üle miljardi kasutaja) ehk suur kasvupotentsiaal. Twitteril pole paraku ette näidata ei kasumit ega suurt kasvupotentsiaali. Twitteri kasutajate arv on hakanud stagneeruma ning viimaste aastate jooksul on küll suudetud käivet kasvatada, kuid sellega on samas tempos kasvanud ka tegevuskahjum.

Zynga hoiatav näide

Twitteri turuväärtus oli juuni lõpu seisuga umbes 12 miljardit dollarit, millele aitas kaasa 20% ralli pärast LinkedIni uudist. Firma börsilt viimiseks peaks kosilane pakkuma vähemalt 30% preemiumi, mis tähendaks vähemalt 15,5 miljardi dollari väljakäimist, millele lisanduks veel 2,5 miljardi dollari eest kohustusi. Sellist summat võib endale lubada vaid käputäis suurfirmasid ja riskikapitaliste.

Riskikapitalistid ma välistaksin kohe, sest nemad peaksid tehingut finantseerima laenuga. Seda laenu tuleks teenindada, mis tähendab, et Twitter peaks hakkama raha sisse tooma, kuid firma tegutseb kahjumis. Alles jääbki mõni suur tehnoloogia- või meediaettevõte.

Viimastel nädalatel on üha valjemalt räägitud võimalusest, et Google’i emafirma Alphabet ostab Twitteri ära. Ma isiklikult kahtlen selles eeltoodud põhjustel ning asjaolul, et Alphabeti varasemad ülevõtmised on olnud kaalutletud ja üldiselt tasuvad. Twitter ei täiendaks kuidagi Google’i pakutavaid teenuseid ega suudaks edasi viia Alphabeti sotsiaalmeedia ärisid.

Kindlasti on lugejate hulgas investoreid, kelle peast on läbi jooksnud mõte osta Twitteri aktsiaid lootuses, et firma leiab varsti kosilase. Mul endalgi jooksis see mõte korra peast läbi. Aga mõtteks see jäigi. Twitteri kehvad finantsnäitajad ja suuresti olematu kasvupotentsiaal muudavad firma äärmiselt ebaatraktiivseks. Meenutage kas või Twitteri peakontorist paari kvartali kaugusel asuva mängudetootja Zynga saatust. Ärge langege kiire kasumi veetlevasse lõksu!

Hetkel kuum