Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomase parim aktsia tuli tehnoloogiasektorist

01. september 2016, 14:57
Investor Toomase parim aktsia tuli tehnoloogiasektorist.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160901/INVESTOR/160909973/AR/0/AR-160909973.jpg
Ainult tellijale

Lõin just kokku oma portfelli juuli ja augusti numbrid ning nägin, et pika eduga teiste ees oli aktsia USA tehnoloogiasektorist. Naftafirma Statoil langes nõrgimaks.

Kahe kuuga suurenes portfelli väärtus 1,5%, 250 225,25 eurole, mis on mõne tuhande kaugusel rekordkõrgest tasemest. See aasta on olnud minu portfellile hea, sest aasta algusest on portfelli väärtus tõusnud 5,9% ning aastaga 9,3%. Mõlemad numbrid ületavad inflatsiooni ning see teeb ainult rõõmu.

Parim aktsia Microsoft

Microsoft on huvitav aktsia, sest pärast tulemusi on see tihti reageerinud 5–10protsendilise tõusu või langusega. Pärast teise kvartali tulemusi võttis aktsia hind suuna üles ning jõudis Bloombergi andmetel rekordkõrge taseme lähedale, mis saavutati 1999. aastal enne internetimulli lõhkemist.

Microsoft on aastaid olnud minu portfelli raudvara, sest alates ostuhetkest on see tõusnud 230 protsenti. Sellega edestab Microsoft pikalt teisi aktsiaid, sest ükski teine pole alates ostuhetkest tõusnud üle 100 protsendi.

Arvan, et Microsofti aktsia jätkab ka tulevikus tõusmist, eriti põnev oleks näha kolmanda kvartali tulemusi ja seda, kuidas aktsia nendele reageerib. Microsoft oleks ideaalne, kui see maksaks ka heldelt dividende.

Olen mõelnud Microsofti aktsiast kasumi võtmise peale, kuid tõenäoliselt lükkan selle plaani tulevikku ja vaatan, millised on ettevõtte järgmiste kvartalite tulemused.

Statoili aktsia jätkas kõikumist

Nafta hind on viimastel aastatel pakkunud palju kõneainet. Arvamusi naftaturu kohta on seinast seina – leidub neid, kelle arvates hakkab nafta hind kukkuma, neid, kelle arvates hakkab hind tõusma, ja neid, kelle arvates jääb nafta hind praeguse taseme juurde.

Olen ka ise üritanud nafta hinna liikumist prognoosida Statoili aktsia ostmisega. Olen Statoili ostnud kahel korral ning praegu olen mõlema tehingu kokkuvõttes omadega plussis.

Juuli ja august olid need kuud, mil nafta hind tegi jälle tõuse ja languseid. Kahe kuu peale kokku langes Brenti toornafta hind 6,5 protsenti ja see kajastus ka Statoili aktsia hinnas, mis alanes üle 8 protsendi.

Olen Statoili suhtes optimistlik, sest kuigi praegu on naftaturul raske aeg, on ettevõttel suur Norra valitsuse tugi. See tähendab, et Statoil on palju tugevamal positsioonil kui paljud teised naftafirmad, millel riiklik osalus puudub.

Ka on Statoil vähendanud tublisti oma kulusid. Kuna nafta hind on madal, on efektiivsuse suurendamine ning tootmise muutmine tõhusamaks ettevõtte jaoks pikas perspektiivis hädavajalik. Statoili teatel peaks naftabarreli hind olema 41 dollarit, et jõuda kuludega nulli.

Võimsa tõusuga Apple

Apple’i aktsia langes juunis 92 dollarile, kuid augustis rallis tagasi 110 peale. Võib-olla said investorid indu sellest, et kultusinvestor Warren Buffett soetas 2. kvartali jooksul juurde Apple’i aktsiaid. Kui esimeses kvartalis oli tal neid 1,1 miljardi dollari väärtuses, siis 2. kvartalis ostis ta 400 miljoni dollari väärtuses aktsiaid juurde. Apple’i aktsia rallis kahe kuuga 11 protsenti ning on huvitav näha, millised on tehnoloogiahiiglase kvartalitulemused. Võtsin hiljuti Apple’ist ka kasumit, kui müüsin maha 70 aktsiat.

Lõhekasvataja pidi vastu võtma kaotuse

Norra lõhekasvataja Leroy Seafood aktsia võttis suuna alla pärast teise kvartali tulemusi. Ettevõte tegi küll rekordilised tulemused, kuid analüütikud on muutunud lõheturu suhtes skeptiliseks. Näiteks prognoosib Nordea, et lõhe hind võib pikas perspektiivis langeda umbes 40 protsenti. Oodatakse, et lõheturul tekib suurim pakkumise kasv pärast 2011. aastat. Seetõttu langetas Nordea Leroy aktsiasoovituse „osta“ pealt „hoia“ peale. Juuni alguse 432 krooni rekordkõrgest tipust on Leroy aktsia langenud 12%.

Kokkuvõte. Viimase paari kuu jooksul nägi mu portfell tõuse ja languseid ning selle väärtus jäi taas pidama 250 000 eurole. Arvan, et kolmas ja neljas kvartal tulevad sellised, nagu oli aasta esimene pool – aktsiahinnad kõiguvad palju. Keeruline on prognoosida, millised võiksid olla minu portfelli kuuluvate ettevõtete tulemused. Olen aga hoidnud silma peale Iiri odavlennufirmal Ryanair, mis teatas, et võib anda kasumihoiatuse, kui talveperioodil ei teenita piisavalt tulu. Üldist kriisi ka ei paista nagu kuskilt tulevat, seega saab olema igav poolaasta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. September 2016, 14:57
Otsi:

Ava täpsem otsing