investor Toomas • 5. november 2017 kell 12:00

Harvey, Irma ja Maria Buffetti rahamasina kallal

Warren Buffett  Foto: EPA

Kui ikka kolm orkaani järjest ja Mehhiko maavärin veel otsa kõik oma laastamistööd teevad, ei jää sellest puutumata ka Warren Buffett.

Et looduse stiihiast pole pääsu ka ühel maailma kõigi aegade edukamal investoril, võis välja lugeda tema juhitud Berkshire Hathaway nädala lõpus avaldatud kolmanda kvartali tulemustest.

Siiani on kindlustussektor Buffettile 14 aastat üksnes kasumit teeninud, ja mõnda aega mulle ka, kuna olen samuti pisikese panusega aktsionär. Tänavused tormid kisuvad aga Buffetti kindlustussektori investeeringud esimest korda aasta kokkuvõttes miinusesse – kolmandas kvartalis saadi ärikahjumit 1,4 miljardit dollarit ning kahjum enne makse oli ca 3 miljardit dollarit.

Sektor on olnud Buffetti rahamasina mootoriks – viimase 14 aastaga on see tulu toonud ligi 18 miljardit dollarit ning kindlustuspreemiatest on edasi investeerimiseks kogunenud üle 90 miljardi dollari.

Voolaku kirsikoola

Buffett siiski vaevalt praegu juukseid kitkub, sest kindlustus on vaid üks osa Berkshire Hathaway konglomeraadist. Plussis popsutab näiteks investeering raudteefirmasse BNSF, mis samuti omal ajal miinust tõi. Ja vaimusilmas näen vanameistrit reedel pigem kirsikokaga toosti tõstmas Apple’ile, mille börsiväärtus kerkis reedel esimese USA firmana 900 miljardi dollari piirist üle.

Buffett ise on Apple’isse hiline investeerija. See on juba vana lugu, kuidas ta pikka aega tehnoloogiasektorist eemale hoidis, kuna väitis, et ei saa sellest ärist aru. Millest aga Buffett on alati aru saanud, on see, kui tegemist on väga tugeva turuliidriga, mille konkurentsivõimet hõlpsalt ei kummuta. Esimese investeeringu tegi ta 2016. a keskel. Üksi Apple’i headele kvartalitulemustele järgnenud aktsia hinna tõusuga teenis Buffett reedel paberil üle 580 miljoni dollari.

Aga tagasi Berkshire Hathaway kolmanda kvartali juurde. Konglomeraadi kasum kahanes 43% 4,1 miljardile dollarile aastataguselt 7,2 miljardilt. Käive oli 60,53 miljardit dollarit. Väljaspool kindlustussektorit kasvas konglomeraadi ärikasum 2,9%.

Põnevusega ootan koos teiste aktsionäridega, millise käigu vanameister järgmisena teeb – vaba raha kuhi on tal kasvanud juba üle üle 100 miljardi dollari piiri. Viimane suurem ost oli oktoobris 40% osalus veokite teenindusjaamade operaatoris Pilot Flying J. Rida suuremad katsed nagu ühisüritus Kraft Heinz Co-ga toidu- ja tarbekaupade hiid Unilever üle võtta või Texase osariigis elektrojaotusfirmat Oncor üle võtta, on läinud vett vedama.

Aktsia lööb rekordeid

Berkshire Hathaway A klassi aktsia sulgus reedel kerges miinuses kõigi aegade rekordi lähedal 280 470 dollari tasemel. B klassi aktsiad, mis on ka minu portfellis, kauplsesid 187,27 dollari tasemel. Aasta algusest on aktsia hind tõusnud pea 15%. Berkshire Hathaway aktsia raamatupidamisväärtus, mida Buffettile endale meeldib jälgida, oli septembri 187 435 dollarit A klassi aktsia kohta.

2015. aasta kevadel esmakordselt Berkhshire Hathaway aktsiat ostes kinnitasin endale, etolen valmis tulevikus oma positsioone suurendama ja investeeringu esialgseks ajahorisondiks seadsin 16 aastat.

Just siis saabub hetk, mil minust saab täieõiguslik pensionär. Talvel sai küll pattu tehtud ja portfelli riskide maandamiseks osa aktsiatest müüdud. Elu on näidanud, et Berkshire aktsia pole kunagi olnud ülemäära soodne ja õige ostukoha otsimine on kui väljalt tuule püüdmine. Siiski ei ole ettevõte minu osturadarilt endiselt kuhugi kadunud.

Kui vaatasin, mida soovitavad need vähesed analüütikud, kes aktsiat katta söandavad, siis müüa ei soovita keegi. Ikka osta või hoia.

Hetkel kuum