Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Harvey, Irma ja Maria Buffetti rahamasina kallal

05. november 2017, 15:00
Warren Buffett
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171105/INVESTOR/171109857/AR/0/AR-171109857.jpg
Ainult tellijale

Kui ikka kolm orkaani järjest ja Mehhiko maavärin veel otsa kõik oma laastamistööd teevad, ei jää sellest puutumata ka Warren Buffett.

Et looduse stiihiast pole pääsu ka ühel maailma kõigi aegade edukamal investoril, võis välja lugeda tema juhitud Berkshire Hathaway nädala lõpus avaldatud kolmanda kvartali tulemustest.

Siiani on kindlustussektor Buffettile 14 aastat üksnes kasumit teeninud, ja mõnda aega mulle ka, kuna olen samuti pisikese panusega aktsionär. Tänavused tormid kisuvad aga Buffetti kindlustussektori investeeringud esimest korda aasta kokkuvõttes miinusesse – kolmandas kvartalis saadi ärikahjumit 1,4 miljardit dollarit ning kahjum enne makse oli ca 3 miljardit dollarit.

Sektor on olnud Buffetti rahamasina mootoriks – viimase 14 aastaga on see tulu toonud ligi 18 miljardit dollarit ning kindlustuspreemiatest on edasi investeerimiseks kogunenud üle 90 miljardi dollari.

Voolaku kirsikoola

Buffett siiski vaevalt praegu juukseid kitkub, sest kindlustus on vaid üks osa Berkshire Hathaway konglomeraadist. Plussis popsutab näiteks investeering raudteefirmasse BNSF, mis samuti omal ajal miinust tõi. Ja vaimusilmas näen vanameistrit reedel pigem kirsikokaga toosti tõstmas Apple’ile, mille börsiväärtus kerkis reedel esimese USA firmana 900 miljardi dollari piirist üle.

Buffett ise on Apple’isse hiline investeerija. See on juba vana lugu, kuidas ta pikka aega tehnoloogiasektorist eemale hoidis, kuna väitis, et ei saa sellest ärist aru. Millest aga Buffett on alati aru saanud, on see, kui tegemist on väga tugeva turuliidriga, mille konkurentsivõimet hõlpsalt ei kummuta. Esimese investeeringu tegi ta 2016. a keskel. Üksi Apple’i headele kvartalitulemustele järgnenud aktsia hinna tõusuga teenis Buffett reedel paberil üle 580 miljoni dollari.

Aga tagasi Berkshire Hathaway kolmanda kvartali juurde. Konglomeraadi kasum kahanes 43% 4,1 miljardile dollarile aastataguselt 7,2 miljardilt. Käive oli 60,53 miljardit dollarit. Väljaspool kindlustussektorit kasvas konglomeraadi ärikasum 2,9%.

Põnevusega ootan koos teiste aktsionäridega, millise käigu vanameister järgmisena teeb – vaba raha kuhi on tal kasvanud juba üle üle 100 miljardi dollari piiri. Viimane suurem ost oli oktoobris 40% osalus veokite teenindusjaamade operaatoris Pilot Flying J. Rida suuremad katsed nagu ühisüritus Kraft Heinz Co-ga toidu- ja tarbekaupade hiid Unilever üle võtta või Texase osariigis elektrojaotusfirmat Oncor üle võtta, on läinud vett vedama.

Aktsia lööb rekordeid

Berkshire Hathaway A klassi aktsia sulgus reedel kerges miinuses kõigi aegade rekordi lähedal 280 470 dollari tasemel. B klassi aktsiad, mis on ka minu portfellis, kauplsesid 187,27 dollari tasemel. Aasta algusest on aktsia hind tõusnud pea 15%. Berkshire Hathaway aktsia raamatupidamisväärtus, mida Buffettile endale meeldib jälgida, oli septembri 187 435 dollarit A klassi aktsia kohta.

2015. aasta kevadel esmakordselt Berkhshire Hathaway aktsiat ostes kinnitasin endale, et
olen valmis tulevikus oma positsioone suurendama ja investeeringu esialgseks ajahorisondiks seadsin 16 aastat.

Just siis saabub hetk, mil minust saab täieõiguslik pensionär. Talvel sai küll pattu tehtud ja portfelli riskide maandamiseks osa aktsiatest müüdud. Elu on näidanud, et Berkshire aktsia pole kunagi olnud ülemäära soodne ja õige ostukoha otsimine on kui väljalt tuule püüdmine. Siiski ei ole ettevõte minu osturadarilt endiselt kuhugi kadunud.

Kui vaatasin, mida soovitavad need vähesed analüütikud, kes aktsiat katta söandavad, siis müüa ei soovita keegi. Ikka osta või hoia.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. November 2017, 12:52
Otsi:

Ava täpsem otsing