Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Lõhetootja kaevas mulle augu

07. detsember 2017, 06:00
Investor Toomas
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171207/INVESTOR/171209833/AR/0/AR-171209833.jpg
Ainult tellijale

Oma portfelli seisu vaadates pean taas kurvastama, sest novembris minu varad vähenesid, seda peamiselt Norra lõhekasvataja Leroy Seafoodi süül.

Nii kaotasin möödunud kuul oma varandusest 1,72 protsenti ning minu portfelli väärtus vajus taas allapoole 290 000 euro piiri, täpsemalt 285 664,76 euroni. Eurodes ulatus minu kahjum 4503,34 euroni. Novembris oli minu portfellis neli miinuses ja üheksa plussis positsiooni ning lisaks passiivsele numbrite vaatamisele jõudsin osaleda ka EfTENi aktsiate märkimisel.

Minu portfelli suurimad langejad olid Leroy Seafood, Apranga, Brasiilia fond iShares MSCI Brazil Capped ning kergelt oli miinuses ka kodubörsil noteeritud Olympic Entertainment Group. Ettevõtete turuväärtused kahanesid vastavalt 8,32; 3,38; 3,28 ja 0,55 protsenti. Portfelli aitas Leroy Seafoodil langusesse vedada ka fakt, et lõhekasvataja on minu väärtpaberite hulgas suurim positsioon.

Investor Toomas kaotas Novembris raha.

Sellegipoolest oli enamik minu portfelli positsioonidest plussis ning eriti rõõmustas mind kodumaine laevandusettevõte Tallink, kelle aktsia hinna tugevale 6,92protsendilisele kasvule toetudes suutsin Leroy Seafoodi kaevatud sügavast august peaaegu välja seilata. Sel teekonnal toetasid mind veel Berkshire Hathaway, Ryanair, Apple, Microsoft, Baltic Horizon Fund ja Statoil. Abiks olid ka LHV ning Inbanki võlakirjad.

Märkisin EfTENit

Kui varem olin EfTENi juhi Viljar Araka pakkumisest investeerida tema juhitud fondi ära öelnud, suutis fondijuht end mulle tõestada ning vaat et kahetsemagi panna, et rahapaigutamisest omal ajal keeldusin. Nimelt on alates 2016. aasta aprillist, mil mulle investeerimispakkumine tehti, fondi osaku puhasväärtus rohkem kui viiendiku võrra kasvanud. Samuti on makstud viisakat omanikutulu, millest minusugune dividendiinvestor kindlasti osa saada oleks soovinud.

Kuna mulle on äärmiselt tähtis ka see, kuidas minu investeeringuid juhitakse ning Arakas sai mõned aastad tagasi parima ärijuhi tiitli ning kuulus ka sel aastal nominentide hulka, polnud mul uue investeerimisvõimaluse tekkimisel kahtlustki, et soovin sellele panustada. Niisiis haarasin härjal sarvist ja osalesin EfTEN Real Estate Fund III IPO-l.

Kuigi märkisin aktsiaid 10 000 euro eest, oli huvi fondi vastu väga suur. Nii märgiti esmapakkumine 5,7kordselt üle ning kokku laekus avaldusi 1,5 miljonile aktsiale ehk 21 miljonit eurot. Niisiis sain 17. novembril lõpks endale 75 EfTENi aktsiat hinnanga 14 eurot tükk, tehingusummaks kujunes 1050 eurot ning teenustasuks 3,2 eurot. Pärast börsil noteerimist hüppas aga aktsia üles ning kuna loota on ka häid dividende, võin öelda, et pean oma investeeringut õnnestunuks. Tõsi, suurema teenistuse nimel oleksin soovinud suuremat aktsiapakki.

Seilav Tallink

Kuigi novembris raputas Tallinki investoreid uudis, et Tallink Silja laevadel töötanud meelelahutajad jäid palgast ilma või said vaid osa kokkulepitust, suutis ettevõte sellest suurema kahjuta välja tulla. Turuväärtus kerkis novembris märkimisväärselt ning majandustulemused osutusid kenadeks.

Täpsemalt selgus, et Tallink suutis hoolimata tihenenud konkurentsist Läänemerel puhaskasumit suurendada. Samuti veeti rohkem reisijaid kui eelmisel aastal ning mulle tundub, et siin on tegemist positiivse tulevikutrendiga – seda kinnitab ka eile avaldatud Tallinki reisijateveo statistika. Selle järgi kasvas laevafirma reisijate hulk novembris ligi 6 protsenti.

Lisaks ootan uudiseid selle kohta, mis saab võimalikust vahetusest laevafirma omanikeringis. Murdis ju Tallinki aktsia spekulatsioonide toel läbi oma lae ehk 1 euro piiri ning kui enne novembrit jõuti läbi teha teatav korrektsioon, siis nüüd kaupleb väärtpaber taas 1,15 euro piirimail. Laevaettevõtte suhtes annab mulle kindlust ka heas korras laevapark, mis tähendab, et Tallink suudab vajadusel oma äri sõltuvalt konkurentsiolukorrast kiiresti ümber orienteerida. Nende alused lähevad kindlasti hästi kaubaks mis tahes turul.

Peavalu Norrast

Kui aga vaatasin oma oma portfelli suurima positsiooni Leroy Seafoodi novembris avaldatud eelmise kvartali majandustulemusi, panid need mind pehmelt öeldes kukalt kratsima. Eriti kuna nende avaldamisele oli eelnenud 8protsendiline aktsiahinna kukkumine.

Leroy kolmanda kvartali käive kerkis küll mullu sama ajaga võrreldes 2 protsendi jagu, 4,37 miljardile Norra kroonile ehk 0,46 miljardile eurole, kuid jäi alla Bloombergi poolt küsitletud analüütikute ootustele. Prognoosiks oli 5,12 miljardi Norra krooni suurune käive.

Ehkki ettevõtte ärikasum enne bioloogiliste varadega korrigeerimist kasvas 79 protsendi võrra, mis on viisakas tulemus, ei suutnud see aktsionäre rõõmustada. Seda seetõttu, et analüütikute ootustele jäi alla ka ettevõtte puhaskasum. Selleks kujunes 302,7 miljonit krooni oodatud 651,1 miljoni krooni vastu.

Bioloogiliste varadega ongi seotud Leroy peamised probleemid, sest seda tüüpi varade õiglast väärtust tuli läinud kvartalis kärpida enam kui 514 miljoni krooni võrra.

Kuna minu puhul on tegemist pikaajalise investoriga, ei kipu ma kohe aktsiaid müüma. Tõsi, olen mõelnud sellele, kas Leroy peaks olema suurim positsioon minu portfellis. Sellegipoolest annan endale aru, et lõhet tarbitakse ka mitmekümne aasta pärast ning suureneva maailma rahvaarvu tingimustes nõudlus selle järele vaid suureneb.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2017, 15:29
Otsi:

Ava täpsem otsing