Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Aastalõpu pihtimus: kolm kuradit portfelli kallal

22. detsember 2017, 09:32
Norra lõhekasvataja Ler¸y Seafood on sel aastal olnud investor Toomase portfelli suurim langeja, samas aasta varem kerkis aktsia Oslo börsil üle 50%.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171222/INVESTOR/171229874/AR/0/AR-171229874.jpg
Ainult tellijale

Kui mullu sain aastat kokku võtta sõnadega “40 000 eurot nagu maast leitud!”, siis tänavu sedalaadi avalduseks põhjust pole – aasta alguse kasumivõtt tagas küll väga rahuliku une, kuid paraku kolis nõnda ka portfelli tootlus üksnes unenägudesse.

Vaatame tõele otsa. Aastale vastu minnes oli minu portfelli väärtus kerkinud kõigi aegade tipu lähedale ning 1. jaanuaril oli mul väärtpaberikontol täpselt 279 898 ­eurot. Nüüd, detsembri eelviimase nädala alguses neid ridu kirjutades on see summa kerkinud 284 414 eurole. See teeb portfelli aastaseks tootluseks 1,61%.

Sellest viletsamat tootlust on minu portfell näidanud vaid 2008. aastal, mil olime tunnistajaks selle sajandi võimsaimale börsikrahhile, ning 2011. aastal, kui parasjagu oli aktuaalne Euroopa võlakriis, mis ähvardas pessimistlikumate asjatundjate hinnangul hukutada kogu maailma finantssüsteemi.

Portfell langes neil süngetel aastatel vastavalt 11,9% ja 10,4% võrra. Igati nigel oli minu jaoks ka 2013. aasta, mil portfell kerkis vaevaliselt 1,9%. Kõigil ülejäänud aastatel on portfelli käekäik olnud mitu korda parem. Mullugi kerkis selle väärtus pea 17% võrra.

Tänavu ma ennast finants- ega võlakriisiga välja vabandada ei saa. Vastupidi, maailma suurimad aktsiaturud löövad üha uusi rekordeid. Tallinna börs on aasta algusest kerkinud pea 11% ja S&P 500 indeks eurodes mõõdetuna 7%. Samal ajal oli inflatsioon novembris aastases võrdluses 4,2%, mis on statistikaameti andmetel kõrgeim 2012. märtsist alates.

Kasumi võtmise aasta

Seega, hõiskamiseks põhjust pole. Aga ka mitte püssi põõsasse viskamiseks. Kui olete turgudel nõnda kaua tegutsenud nagu mina, teate hästi, et investorite ootuste, lootuste ning tegelikkuse vahel ongi alailma suur ebakõla. Mäletan selgelt aastaid, mil minu vaated turgudele olid jaanuaris sinisilmselt optimistlikud, kuid aasta lõpus rehkendasin kaotusi kokku.

Tänavu oli vastupidi. Sinisilmse optimismi asemel tajusin juba mõnda aega rekordkõrgele kerkinud aktsiaturgudel kasvavaid ohte. Sündis plaan suurendada portfellis vaba raha osakaalu ja kasutada kõigi aegade tippu kerkinud turgu osa kasumi koju toomiseks.

Nõnda tõstsingi juba jaanuaris raha osakaalu senise veerandi pealt 40% peale. Müüsin kolmandiku Microsofti ja Apple’i aktsiatest, poole Berkshire Hathaway aktsiatest, kaks kolmandikku Ryanairist ning kogu Euroopa aktsiatele panustava börsil kaubeldava fondi EXSA positsiooni. Aasta edenedes müüsin maha ka neljandiku Norra lõhetootja Ler¸y Seafoodi aktsiatest.

Tõenäosus sai mind kätte

Et raha osakaal on tänavu moodustanud minu portfellist ligi 40%, ei tähenda, et ülejäänu pesitseks aktsiates. 7% portfellist olen paigutanud ka Inbanki ja LHV võlakirjadesse. Seega võiks arvata, et poole portfelliga rahas ja näpuotsaga korporatiivvõlakirjades istudes polekski põhjust palju paremat tootlust loota. Sinna otsa veel üsna väikse tulupotentsiaaliga kohalike kinnisvarafondide osakud, mis koos võlakirjadega üheskoos võtavad enda alla kümnendiku kogu portfellist.

Tagatipuks on ka aktsiates olev osa portfellist hajutatud kümmekonna suurettevõtte vahel. Mis tootlust siit nii väga oodata ongi! See on aga ainult pool tõest. Kes minu tegemisi pikemat aega jälginud, teab, et raha suur osakaal portfellis on mind pea alati iseloomustanud ning see ei ole varasematel aastatel seganud oluliselt paremat tootlust teenimast.

Portfelli räsisid kolm kuradit

Tagasi vaadates on nigela aastatootluse peasüüdlasi kolm: juba mainitud aasta alguse kasumivõtt, suurima osakaaluga portfelli positsiooni Ler¸y Seafoodi aktsia järsk kukkumine ning valuutakursside liikumine ebasoodsas suunas.

Alustame kasumivõtust. Nii Microsoft, Apple, Berkshire Hathaway, Ryanair kui ka EXSA kauplevad praegu kõrgema hinna juures kui aasta alguses. Kõige pikantsem on lugu USA aktsiatega. Apple’i aktsia on pärast kasumivõttu kallinenud pea 50%, Microsofti osak pea 40% ning Berkshire Hathaway osak ligi 22%. Säh sulle kasumivõttu! Tõsi, kuna müüdud sai vaid osa väärtpaberitest, sain hinnarallist siiski osaliselt osa.

Teine kurja juur on läinud aastal portfelli kenasti kosutanud Ler¸y Seafood. Kui mullu kerkis väärtpaberi hind Oslo börsil enam kui 50% võrra ja see oli üks paremaid investeeringuid minu portfellis, siis tänavu on aktsia hind langenud enam kui 10% võrra. Kui lööme siia otsa Norra krooni nõrgenemise euro suhtes, saame miinuseks enam kui 17%. Olgu öeldud, et vaatamata mõningatele murekohtadele pole ma ettevõtte pikaajalise potentsiaali suhtes optimismi minetanud.

Kolmas portfelli mõjutanud tegur oli USA dollari enam kui 10% nõrgenemine euro suhtes. Need 10% võib maha lahutada minu USA dollaris kauplevatest väärtpaberitest, mis moodustavad kogu portfellist pea 20%. Samuti seisab minu portfellis olevast rahast ligi 13% dollarites, mis süvendab langust veelgi.

Ära ei saa unustada ka Norra krooni, mis on tänavu euro suhtes kaotanud ligi 7%. Trollidemaa valuutas on tubli 18% minu varandusest. Seega hea aasta on olnud eeskätt euroinvestoril ja ka kodubörsi investoritel on tänavu küllaga põhjust rahul olla.

On üksainus tõe kriteerium

Mina olen ikka öelnud, et ühe õige investori jaoks on üks ja ainus tõe kriteerium tema kontoseis pika aja jooksul. Kui mina investeerimisega omal ajal alustasin, seadsin eesmärgiks 12% tootlust aastas. Kui tänavune aasta enam suuri üllatusi kaasa ei too, jääb minu 16 tegutsemisaasta keskmiseks aastatootluseks 9,8%. Allapoole trend teeb kahtlemata murelikuks.

Seda enam, et eesmärki arvesse võttes ei ole see sugugi väike vahe. Minu investeerimiseksperimendi pikkus on 30 aastat ja paika pandud tootluseesmärgi õnnestumisel kasvaks minu 64 000 euro suurune algsumma 30 aastaga ligemale 2 miljoniks euroks. Liitintressi võlu ja valu seisneb selles, et perioodi lõpusirgel on väga oluline kaal. On karm tõde, et praeguses tempos jätkates vaatab mulle 14 aasta pärast kontolt vastu vaid veidi üle miljoni euro ehk eesmärgist pea poole vähem. Niivõrd olulised on need paar protsendipunkti aasta kohta!

Tore on küll vaadata, et S&P 500 indeksist püsib minu portfelli pikaajaline tootlus kenasti ees ning eurodes mõõdetuna on vahe suisa mäekõrgune, kuid pensionipõlves on sellest teadmisest vähe tolku. Olgu siinkohal rõhutatud, et Tallinna börsi tootlusele jääb minu portfell tuntavalt alla.

Riski juurde ei keera, aga ostunimekiri ootab

Siiski ei ole minu plaan eeltoodu valguses portfellile sedamaid riski juurde keerata. 9,8% aastas teenida on siiski parem kui mitte midagi ja riskidele ma vilistama hakata ei kavatse. Küll on mul ootel ostunimekiri aktsiatest ning mõningaid positsioone on lähiajal kavas veidi ümber mängida. Võib juhtuda, et avaneb ka juba mõne kontol oleva aktsia soodne ostuvõimalus. Praegu jälgin eriti suure huviga Ler¸y ja Ryanairi ümber toimuvat.

Elu on näidanud, et lühiajaline tootlus on pahatihti vägagi petlik. Minu tegutsemisaja jooksul on olnud kuid, kus kogu portfelli väärtus on vappunud nii et seda nägu ja tuhanded eurod on haihtunud, nagu neid poleks eales olnudki, et siis jälle sama kiirelt taastuda. 16 tegutsemisaasta jooksul olen miinuses lõpetanud pea 70 kuud! Pikaajalise tootluse jaoks pole lühiajalistel kõikumistel olnud aga suurt tähtsust. Oluline on olnud meelekindlus ning suurepäraste investeerimisideede leidmine.

Jätkan nõelte otsimist

Suurepäraste aktsiate leidmist on klassikud võrrelnud heinakuhjast nõela otsimisega, mistõttu on ajalooliselt ennast väga hästi tõestanud idee omada korraga kogu heinakuhja, kus kõik nõelad korraga sees (indeksifondid). Mina kavatsen endiselt vastuvoolu ujuda ja nõelte otsimist jätkata.

See, kas tegemist on nõela või õlekõrrega, pole pahatihti lühikeses perspektiivis sugugi lihtne öelda. Ler¸y aktsia on tänavu 10% kukkunud, aga viie aastaga 300% tõusnud. Mis täna võib paista õlekõrrena, see võib juba homme osutuda kullaläikega nõelaks, ja vastupidi.

Ühte on elu mulle aga õpetanud: kui usud, et oled nõela üles leidnud, ning põhjalik analüüs seda uskumist kinnitab, siis tasub sellest nõelast üldjuhul kümne küünega kinni hoida. Ka siis, kui veri on tänavatel. Vastasel juhul võib juhtuda, et pensionipõlves pole ei nõela ega õlekõrt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. December 2017, 09:32
Otsi:

Ava täpsem otsing