investor Toomas • 22 detsember 2017
Jaga lugu:
Investor
Ainult tellijale

Aastalõpu pihtimus: kolm kuradit portfelli kallal

Norra lõhekasvataja Lerøy Seafood on sel aastal olnud investor Toomase portfelli suurim langeja, samas aasta varem kerkis aktsia Oslo börsil üle 50%.
Norra lõhekasvataja Lerøy Seafood on sel aastal olnud investor Toomase portfelli suurim langeja, samas aasta varem kerkis aktsia Oslo börsil üle 50%.  Foto: Lerøy Seafood

Kui mullu sain aastat kokku võtta sõnadega “40 000 eurot nagu maast leitud!”, siis tänavu sedalaadi avalduseks põhjust pole – aasta alguse kasumivõtt tagas küll väga rahuliku une, kuid paraku kolis nõnda ka portfelli tootlus üksnes unenägudesse.

Vaatame tõele otsa. Aastale vastu minnes oli minu portfelli väärtus kerkinud kõigi aegade tipu lähedale ning 1. jaanuaril oli mul väärtpaberikontol täpselt 279 898 ­eurot. Nüüd, detsembri eelviimase nädala alguses neid ridu kirjutades on see summa kerkinud 284 414 eurole. See teeb portfelli aastaseks tootluseks 1,61%.

Sellest viletsamat tootlust on minu portfell näidanud vaid 2008. aastal, mil olime tunnistajaks selle sajandi võimsaimale börsikrahhile, ning 2011. aastal, kui parasjagu oli aktuaalne Euroopa võlakriis, mis ähvardas pessimistlikumate asjatundjate hinnangul hukutada kogu maailma finantssüsteemi.

Portfell langes neil süngetel aastatel vastavalt 11,9% ja 10,4% võrra. Igati nigel oli minu jaoks ka 2013. aasta, mil portfell kerkis vaevaliselt 1,9%. Kõigil ülejäänud aastatel on portfelli käekäik olnud mitu korda parem. Mullugi kerkis selle väärtus pea 17% võrra.

Täispikkuses näevad seda lugu Äripäeva tellijad.

Oled tellija, kuid ei pääse lugema?Vaata siia

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt