Mida valivad profid Rootsi börsilt?
Sirvisin Rootsi majanduslehe Dagens Industri läinud nädala numbreid ja leidsin sealt enda jaoks ühe põneva ülevaate.
Lehe ajakirjanikud on ära teinud suure töö ja pannud 22 suure analüüsimaja soovituste ning Rootsi 18 suurema varahalduri portfellide põhjal kokku kirju tabeli, kust on hea ülevaade, millised on Rootsi börsil analüütikute ja fondijuhtide lemmikud ja mille vastu praegu erilist huvi ei tunta.
Näiteks kui otsisin välja rõivaketi H&M, millele ajalehtede pealkirjad müügi- ja laonumbrite pealt jälle suuri kahjumeid ennustavad, ja mille probleemidest olen ka ise siin kirjutanud, on maaklerfirmade hinnang lausa jäine. Samas on selges soosingus näiteks ehitusfirma Skanska ja pankadest Swedbank.
Peavoolu strateegia
Ma ei saa seda tabelit siin ümber jutustada ega ära tükkida - keda huvitab, saavad läinud kolmapäeva Dagens Industrist järele vaadata. Küll aga võin kirjeldada, millised on aktsiad, mis meeldivad nii analüütikutele kui ka varahalduritele.
Dagens Industri on selle strateegia nimetatud peavoolu strateegiaks. Sinna liigituvad tooraineaktsiatest kaevandusfirma Boliden, eeldusega, et nii tsingi kui ka vase hind püsib kõrge, ning tööstusaktsiatest Volvo, millele annab hoogu tugev seis veokite turul.
Tarbekaupade tootjatest on analüütikute ja varahaldurite soosik Essity ja pankadest suure eluasemelaenuportfelliga Swedbank. Swedbankist on saanud Põhjala kõige tulusam ja kuludelt efektiivsem suurpank.
Investeerimisfirmadest on analüütikute seas kõige populaarsem Rootsi Wallenbergide tööstusperekonna investeerimisfirma Investor, varahalduritele meeldib aga enam Kinnevik, mis on rohkem panustanud e-kaubandusele ja telekommunikatsioonile. Tervishoius on eelistuseks ravimifirma Astra Zeneca, tehnikas Hexagon ja telekomis Telia, mis ahvatleb hea tootlusega.
Riskantsem viis teenida
Riskantsem strateegia oleks panustada aktsiatele, mida enamus analüütikuid praegu ei soovita, eeldusel, et peavoolu arvamus ei ole õige. Sellisesse portfelli on Dagens Industri börsitoimetus noppinud tooraineaktsiatest Lundin Petroleumi, tööstussektorist lukufirma Assa Abloy, mis on näiteks välisanalüütikute soosik, ning tarbekaupadest ICA.
Pankadest panustatakse Handelsbankenile, mis on kriisides näidanud vastupidavust. Siia liigituvad tervishoiust Getinge, mis on valmistanud ridamisi pettumusi (kas saab enam halvemaks minna?), teleoperaatoritest Millicom ning tehnikast Ericsson, kus enamus fondivalitsejaid on saneerimisjõupingutuste suhtes skeptilised.
Võib ka valida sellise strateegia, et panustada ettevõtetele, mida analüütikud soovitavad, kuid millele fondijuhid pole veel panustanud. Siis tuleks osta ehitusfirma Skanska ja tubakatootja Swedish Match aktsiaid.
Selgeks favoriidiks on praegu aga tsüklilised telekomi ning toorme- ja tööstussektori aktsiad.
Osale arutelus