Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Kuidas investeerida 1000 eurot?

28. juuni 2018, 12:13
Millise aktsiaga sõitu teha?
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180628/INVESTOR/180629668/AR/0/AR-180629668.jpg

Esimene rahapaigutus jääb eluks ajaks meelde. Lugeja küsimuse peale hakkasin mõtlema, kuhu täna 1000 eurot kõige parem investeerida oleks.

“Olen teie lehe pikaajaline lugeja ja investeerimispisik on tänu teile tekkinud. Loomulikult olen kursis, Toomas alustas 64000 euroga ja on täna ca 300 000 peal. No kas alustuseks 1000-2000 eurot ja Eesti ettevõtete aktsiatega kauplemine on okei või on see nagu piisk meres? Tallinna Sadama aktsiate märkimise magasin maha, kas hetkel oleks mõttekas neid veel soetada?” uuris Margus.

Eesti ettevõtetega alustamine pole iseenesest sugugi paha mõte: uudised ettevõtete kohta jooksevad iga päev ise näppu ja “patrioote” on turul palju, kes saavad nõu ja jõuga abiks olla. Nüüd on küsimus selles, kas minna jahtima aktsia tõusu või dividendi.

1000 eurot pole sugugi väike raha: selle eest saab tänase hinna järgi enam kui 500 Tallinna Sadama aktsiat. Kui on soov dividende teenida, siis teeks see aastas ligikaudu 60 eurot. Muidugi juhul, kui peab paika jutt, et Sadamast tuleb vähemalt järgmisel kahel aastal 11,5 senti dividendi aktsia kohta.

Dividendi puhul on alustava investori jaoks kõige hullem see, et väikeste investeeritud summade pealt laekuvad vaid sendid ning need kuluvad pangas kontohaldustasudeks nagu hundi kurku. Eriti kui aktsia on selline, millelt pole Apple'i-sugust kasvu loota.

Mul on portfellis teine seesugune Apranga: sai ta soetatud ajal, kui oli selge, et turg reageerib Vene-hirmule üle. Tegu on viisaka dividendimaksjaga ning minu ostuhinda arvestades on sealt laekuv dividend tugevam kui Tallinna Sadamal. Rõõmu vähendab ainult aktsia allakäiguspiraal.

Tõusuaktsiaid siiski leiab

Balti turult leiab hulga näiteid aktsiatest, mille väärtus võib vaid aastaga kahekordistuda. Sellega said mullu hakkama näiteks PRFoods ja Harju Elekter. Esimene tänu laienemisele, teine PKC aktsiate eest saadud lisaraha tõttu. Tänavu on üsna head minekut näidanud Silvano Fashion Groupi aktsia, aga siin tuleb silmas pidada, et selle taga on võimsad dividendiuudised, mitte ettevõtte enda kasv.

Vastupidised näiteid pole ka vaja kaugelt otsida: kümnendiku oma hinnast on pidanud maha jätma Nordecon, Arco Vara; Tallink kukkus, kui kevadel sai selgeks, et uut strateegilist investorit ei ole ega tule, Baltikast pole mõtet rääkidagi.

Kehtib kuldreegel: mineviku tootlus ei taga tuleviku tootlust. PRFoods ei suuda end igal aastal duubeldada. Kes selle ettevõtte oma portfelli valib – ja mis seal salata, olen ka ise seda aktsiat korduvalt kaalunud – peab vaatama ettevõtte kala-asju ja mõtlema, kuhu, kellele ja millise hinnaga PRFoods olemasolevate vahenditega seda kala müüa suudab. Dividendi ta ei maksa, nii et investorina pean mõtlema: kas see aktsia omal jõul tõuseb? Kui palju? Viis protsenti aastas, kümme? Aga kui häid uudiseid ei tule järgneva kolme aasta jooksul, kas siis need ligi 1300 tänase turuhinnaga saadud aktsiat tiksuvad mu kontol tühja?

Balti turul pole miski niisama lihtsalt ennustatav. Kui mõne USA suurettevõtte puhul on selge: kui aktsia kaupleb täiesti teenimatult allpool õiglast hinda või lausa raamatupidamislikku väärtust, siis küll varsti tootlusnäljas fondid selle üles leiavad ja üles ostavad. Eesti ja laiemalt Balti turul niimoodi pole. Vaatad P/E (hinna ja kasumi) suhet – ilus. Vaatad ettevõtet – töötab. Vaatad, et ettevõte kaupleb alla raamatupidamislikku väärtust. Ostad. Ja siis võib juhtuda selline lugu nagu minul Tallinkiga, kus aktsia hind oleks justkui raudnaelaga aastateks Tallinna börsi seina külge kinnitatud.

Ma olen püüdnud oma portfelli nõnda tasakaalustada, et sealt leiab nii selliseid aktsiaid, mis ise oma jõul kasvada suudavad – eelkõige USA tehnoloogiasektor – kui ka hoiuse tüüpi instrumente, nagu Tallinna Sadam, kinnisvaraettevõtted ja võlakirjad. Muidugi võib optimist õhtuti aktsiagraafikuid vaadates mõelda, et juhtub mõni ime: Tallinna Sadam kahekordistab käivet, Aprangast saab Euroopa parim rõivamüüja, Tallink hakkab dividendi tõstma. Kuid nende lootuste peale oma portfelli ehitada ei saa. Iga väärtpaber võib hajutatud aktsiaportfellis täita erinevat eesmärki, kuid kokkuvõttes on oluline, et orkester lõpuks ikka kokku mängiks ja aitaks saavutada kogu portfellil seatud pikaajalist eesmärki.

Investeerida tasub igal juhul. Seda tehes tuleb aga esimese asjana paika panna ajahorisont ning investeerimispõhimõtted, millest pikaajaliselt igas turuolukorras juhinduda. Mina seadsin alustades ajahorisondiks 30 aastat ja tootluse eesmärgiks 12% aastas. Need kaks valikut aitasid üsna oluliselt kujundada esimest ja edasist väärtpaberite valikut.

Häid investeerimispõhimõtteid aitavad alustaval investoril paika seada näiteks Seppo Saario ja Benjamin Grahami raamatud.

Kindlasti maksaks paika panna oma riskivalmidus ning teha selgelt vahet investeerimisel ja spekuleerimisel. Kui näed, et investeerimistees vett ei pea, mine aktsiast välja ja võta uus. Pikajaalise investeerimisteesi paikapidavuse hindamisel ei maksa aga teha rutakaid järeldusi.

Minu portfell on aja jooksul tundmatuseni muutunud ja kogu mu teekond on täis rumalaid otsuseid. Aga üks on kindel: mitte midagi teha on pikas plaanis ohtlikum kui panna raha keskpärasesse aktsiasse. Ükski maine vägi peale investeerimise poleks suutnud minu seemneraha 16 aastaga neljakordistada.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. June 2018, 12:13
Otsi:

Ava täpsem otsing