Poliitilise kallutatuse vari Eesti Energia juhi valimise kohal

29. oktoober 2014, 08:00
Juhtkiri
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141029/OPINION01/141029654/AR/0/AR-141029654.jpg

Süveneb kahtlus, et Eesti Energiale uue juhi valimine võis olla poliitiliselt mõjutatud ning vältimaks Sandor Liive jätkamist ettevõtte juhina toodi nn kolmeteistkümnendal tunnil tema vastu kandideerima Hando Sutter.

Tänane kaanelugu heidab valgust Hando Sutteri jõudmisele Eesti Energia juhatuse esimehe kandidaadiks ja sealt edasi juba juhitoolile. Ilmneb, et kohtumist reformierakondlasest Eesti Energia nõukogu liikme Kalle Pallingu ja Sutteri vahel Poolas majandusfoorumil mäletavad pooled ühe põhimõttelise erinevusega. Palling ütles Sutterile oma sõnul, et pakub tema nime välja Eesti Energia juhi kandidaadiks. Sutteri sõnul Poolas riigiettevõtte juhiks kandideerimisest juttu ei olnud.

Ilmnenud asjaolude tõttu süveneb kahtlus, et Eesti Energiale uue juhi valimine võis olla poliitiliselt mõjutatud. Toimetusele on erinevatest usaldusväärsetest allikatest vihjatud, et Sandor Liive jätkamine ettevõtte eesotsas oli Reformierakonnale vastuvõetamatu. Võimalik, et just selleks toodi nn kolmeteistkümnendal tunnil heas usus konkursist osa võtnud Liive vastu kandideerima Sutter – pärast seda, kui avalik konkurss juhi kohale oli juba lõppenud. Kuna Sutteri nimi sai nõukogule ootamatult Eesti Ekspressi veergudel avalikuks, raporteeriti juba oktoobri alguses, et detsembris hakkabki firmat juhtima Sutter.

Etteheiteid Liivele polnud. Vähemasti avalikus ruumis oli nõukogu samas selgelt väljendanud, et Sandor Liivele ei ole mingeid olulisi etteheiteid. Vastasel korral olnuks loogiline Liive ametist vabastamine juba varem või siis teatamine, et ühel või teisel põhjusel pole tal mõtet konkursil kaasa lüüa. Kuna seda ei tehtud, siis oli vähemasti üks avalikkuse silmis täiesti pädev kandidaat olemas. Puudus motiveeritud vajadus minna konkursivälise sihtotsingu teed ja tuua Ariko Reservi kaudu kandideerima senine Nord Pool Spoti juht Sutter. Sutter pääses Ariko Reservi konkursil kitsa osalejateringiga lõppvooru, kus tegi oma valiku juba Eesti Energia nõukogu.

Et Sutter Pallingu abil ootamatult mängu toodi, viitab, et Reformierakond otsis kedagi, keda oleks võimalik edukalt Liive vastu välja mängida. Eesti Energia nõukogu esimehel Raasukesel on olnud tagantjärele raske selgitada, miks Liive juhina jätkama ei sobinud. Veenvaid selgitusi selle kohta pole ta senini andnudki. Küll aga kinnitab Raasuke nagu varemgi, et sihtotsingu eesmärk oli kõik võimalikud head kandidaadid üles leida. Ta toonitab seejuures, et Sutteri valimine oli aus ja kõrvalt seda ei mõjutatud.

Sutteri otsused näitavad. Äripäev ei võta seisukohta küsimuses, kumma mälu on Poolas toimunust adekvaatsem, kas Sutteri või Pallingu oma. Küll aga leiame, et avaliku tähelepanu keskmesse toob tänases Äripäevas kirjeldatud viisil kandidatuuri seadmine eelkõige Sutteri ning tema tulevikus tehtavad otsused näitavad, kas poliitilise kallutatuse vari ametissesaamisel jääb tema tegude taustal püsima või mitte. Mõneti on igatahes kummaline, et Palling soovitas Sutterit Eesti Energia juhiks pärast paaripäevast esmatutvust, kusjuures Sutter omal algatusel polnud kandideerida otsustanud.

Kui riigiettevõtte juhid saavad tööga hakkama ja neile pole sisulisi etteheiteid, siis pole vaja maksumaksja raha eest konkursse välja kuulutada. Veelgi taunitavam on aga poliitiliselt motiveeritud alatooniga otsepakkumine.

Juhtunu tõstatab ka ühe habemega teema, milles Äripäeval on kindel seisukoht – riigifirmade nõukogud peaksid olema apoliitilised. Samuti tuleks osa riigiettevõtete aktsiaid viia börsile, sest see on parim rohi poliitilise mõju vähendamiseks neis firmades.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. October 2014, 09:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing