Huvilistel tasub olla Investoriteliit.ee-ga tegeledes ettevaatlik, kuna läbipaistmatu tegevus on ohu märk. Ettevõtte lubadused võivad tunduda suured, kuid mis peitub tegelikult kardina taga või kuidas lubadusi täidetakse, pole teada, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Äripäev kirjutab täna kaaneloos osaühingust Investoriteliit.ee, mis tekitab rohkem küsimusi, kui suudab vastata. Liidu nime all tegutseva firma kaudu saab investeerida Eesti ettevõtetesse, ent millised ettevõtted on n-ö pakkumisel, jääb osaliselt saladuseks.
Ühest küljest reklaamib ettevõte ennast kui juba küllaltki edukat kaasajat – väidetavalt on Investoriteliit.ee-ga liitunud 932 investorit. Eesti suurust arvestades täitsa märkimisväärne. Tegelikult võib tähistada see lihtsalt inimesi, kes tunnevad teema vastu huvi, aga pole veel oma raha mängu pannud. Investoriteliiduga seotud Swen Uusjärve sõnul on oma rahaga panustanud vaid 60 investorit. Ehk liidu reklaam enda suuruse ja mõju kohta võib eksitada.
Suur tootlus
Kindlasti tõmbab paljude tähelepanu lubatud tootlus 12,5%, mis ületab paljude vahendajate intressi ja võiks olla kõva tõmbenumber, miks oma raha just sinna paigutada. Kergeusklikumad võivad sellisest numbrist lasta end võluda ning hakata kiiremas korras rahapatakaid liigutama, ent kogenumad investorid teavad, et sellise tootlusega peab kaasnema ka tavapärasest suurem risk rahast ilma jääda. Kuidas saab ettevõte tagada sellise intressi ning millised riskid kaasnevad, hoiavad rahavahendajad enda teada.
Tõenäoliselt ei tea paljud ka seda, et Investoriteliit.ee ja ühe rahastust otsiva ettevõtte seltskond on omavahel tihedalt seotud. Näiteks Medical Pharmacy Groupi, kellele otsitakse rahastust, juhib sama inimene, kes Investoriteliit.ee-dki. Kui omandisuhteid lähemalt uurida, siis selgub, et siingi leidub ühiseid nimetajaid.Väike, aga agar seltskond üritab liidu nime all investeerimisturule murda. Ent finantsinspektsioon ütleb selgelt, et Investoriteliit.ee veebileht näib eksitav ning jätab mulje, nagu pakuks investeerimisteenuseid. Selliste teenuste osutamiseks (sh investeerimisnõu andmiseks) pole aga inspektsioon tegevusluba andnud. Uusjärv viitab ühisrahastuse põhimõttele, mida firma tahab järgida, aga erinevalt paljudest turul tegutsevatest ühisrahastuse ettevõtetest ei selgita Investoriteliit.ee, kelle jaoks täpsemalt ja miks raha otsitakse.
Investoriteliit.ee viitab mitmel puhul ärisaladusele, miks nad ei saa jagada teavet investeeritavate ettevõtete kohta. Ühest küljest on see arusaadav, et head asja ei tahagi keegi ära anda ning konkurentidega jagada. Teisalt tekib küsimus, kas see on ikkagi ärisaladus, mille taha üritatakse infot peita. Osaühing ise viitab IPOks valmistumisele, kus on oma reeglid, mida tohib avaldada ja mida mitte.
Ei taha tähelepanu
Äripäev väärtustab läbipaistvust ja ausust, kuid praegu jääb pigem mulje, et Investoriteliit.ee eksitab huvilisi mõnes nüansis meelega ning hoiab valgustkartvat teavet veel võimalikult kaua varjus. Veelgi kummalisem tundub, et ettevõte, millesse investeeritakse, hoitakse saladuses – tavaliselt üritab rahastust otsiv firma võimalikult palju n-ö pildile pääseda, et saaks võimalikult suure investeeringu.
Kui Investoriteliit.ee tahab olla läbipaistev ja aus ettevõte, siis tundub pehmelt öeldes veider, et isegi investorina kaasatud avaliku elu tegelane ei julge sellel teemal kaasa rääkida.
Seotud lood
Tartu ettevõte Medical Pharmacy Group teatas, et korraldab järgmisel kolmapäeval aktsiate avaliku pakkumise.
Poola Keskpank oli kolmandas kvartalis juba teist kvartalit järjest maailma suurim kullaostja ning üldiselt on märgata Ida-Euroopa riikide aktiviseerumist kullaturul, selgub Maailma Kullanõukogu (WGC) avaldatud andmetest.