Äripäev • 1. detsember 2017 kell 3:00

HKScani tüli peab lahendama politsei

Foto: Anti Veermaa

On kõigi osapoolte huvides, et HKScani endiste juhtide tegevuse uurimine jõuaks kiiresti veenvate tulemusteni.

Keskkriminaalpolitsei uurib HKScani avalduse põhjal firma endiste tippjuhtide Teet Soormi ja Mati Tuvi võimalikku rahapesu ja suures mahus omastamist. Kui ettevõtte sisejuurdluse käigus avastatud kuriteod tõendamist leiavad, ootab mehi kriminaalkaristus. Igal juhul on aga tegemist massiivse mainekahjuga kõigile asjaga otseselt või kaudselt seotutele.

Äripäeva hinnangul on tervitatav, et HKScan oma sisejuurdluse materjalid politseile edastas ning loodab, et sõltumatu uurimine selgitab kiiresti ja veenvalt välja, kas HKScani endised juhid on oma tegevusega seadust rikkunud ja ettevõtte vara omastanud.

Soormi juhitud HKScan Estonia lepingud oma lähisugulaste kontrollitud ettevõtetega ei olnud mingi ootamatult avalikuks tulnud saladus. See teema käis ajakirjandusest läbi juba seitse aastat tagasi. Toona kinnitasid kõik osapooled, et mingit huvide konflikti ei ole ja kõik lepingud on sõlmitud ettevõtte huvidest lähtuvalt. Soormi kinnitusel ei tuvastanud mingeid rikkumisi ka ettevõtet iga aasta auditeerinud PricewaterhouseCoopers.

Probleemiks muutusid need pisut rohkem kui aasta tagasi, pärast emaettevõtte juhtkonna vahetust. Soome lihatööstuskontserni HKScan uus juht Jari Latvanen teatas mullu novembris, et ettevõtte Baltimaade juhtkonna liikmed eesotsas Teet Soormiga on süstemaatiliselt toime pannud rikkumisi. Kontsern lõpetas kahtlustatavatega töösuhted ja alustas sisejuurdlust. Tulemuseks kahtlustus suures mahus omastamises ja rahapesus.

Soorm ise on hiljutises Postimehele antud intervjuus meenutanud töösuhte lõpetamist kui äärmiselt ebameeldivat ja suisa „kriminaalasja piiril kõndimist“. Üldse on Soorm uue juhtkonna tegevuse suhtes äärmiselt kriitiline ning terava väljaütlemisega, süüdistades neid muu hulgas ebaefektiivuses, väheses suhtlemises ja meretaguste juhtide üleolevas suhtumises kohalikesse töötajatesse. Kõiges kumab läbi ettevõtte endise ja uue juhtkonna erinev ärikultuur.

Kultuurikonflikt võib vaieldamatult viia töösuhte lõpetamiseni, kuid kindlasti ei saa see olla aluseks kriminaalasja algatamisele. Seadused on meile kõigile ühesugused, sõltumata meie kultuurist või kultuuritusest. Ettevõtte sisejuurdluse tulemused võivad olla mõjutatud firma ärikultuurist, kuid kriminaalmenetluse tulemused sellest enam ei sõltu. Seetõttu on tervitatav, et HKScan otsustas sisejuurdluse käigus välja selgitatud rikkumiste põhjalikumaks uurimiseks politsei poole pöörduda.

Odavam on ennetada

Sõltumata kriminaalmenetluse tulemustest on kõik selle juhtumiga seotud osapooled saanud massiivse mainekahju. Nii HKScani endised kui tänased juhid, Eestis tuntud ja armastatud kaubamärke Rakvere ja Tallegg esindav firma tervikuna kui ka süüdstatavate lähedased, kelle hulgas on õnnetu kokkusattumusena ka istuva valitsuse liige.

Kõigi osapoolte huvides on see juhtum võimalikult kiiresti ja veenvalt ära lahendada. Halvim, mis maine seisukohalt võib juhtuda, on aastatepikkused kohtuvaidlused ja vastastikused süüdistused.Kindlasti on selles loos ettevõtete jaoks olemas ka õppetund – panustada tasub tõhusasse ja juhtkonnast sõltumatusse sisekontrolli ning kõigile ühiselt arusaadavatesse reeglitesse. Odavam on ennetada kui tagantjärele uurida ja siluda.

Hetkel kuum