Äripäev • 22. jaanuar 2019 kell 4:00

Valimislubadustel peab olema kate

Erakonnad peavad vältima katteta lubaduste kuhjumist ja selgitama, kuidas nende ideed ellu viiakse ja kust raha võetakse, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Karikatuur.  Foto: Anti Veermaa

Värske Äripäev annab põhjaliku ülevaate erakondade majandusalastest valimislubadustest, mille hulgas on nii realistlikke kui utoopilisi, nii teostatavaid kui kahtlaseid plaane. Kuigi mõtted võivad olla head, jätavad erakonnad pahatihti lahti selgitamata, kust ühe või teise toreda lubaduse jaoks raha võetakse ja mis selle täideviimine endaga kaasa toob.

Äripäeva hinnangul peab valimislubadustel olema nii kate kui selgitus ja seetõttu kutsume lobigruppe üles oma arvamust avaldama ja erakondi oma lubadusi põhjendama. Oma huvide eest seismises ei ole midagi taunitavat, vastupidi, see suurendab selgust ja läbipaistvust. Aga mis peamine, see aitaks valijatel paremini kaardistada erakondade lubaduste sisu ja kujundada oma arvamust valimistel.

Praegu on valijal raske midagi arvata, kui ühe jutiga antakse vastuolulisi lubadusi, näiteks nii maksude alandamist kui ka toetuste tõstmist, nii maksurahu kui ka muudatusi maksusüsteemis.

EKRE lubadused alandada käibemaks 15 protsendile, laiendada 9protsendist soodusmäära erinevatesse sektorisse, alandada kütuse- ja alkoholiaktsiisi, vabastada pensionid tulumaksust ja ehitada valmis neljarealised teed, on eraldi võttes huvitavad, aga komplektis lihtsalt teostamatud.

Samamoodi on kahtlane Vabaerakonna lubadus alandada tulumaks 12 protsendile ja roheliste idee kehtestada kõigile kuuetunnine tööpäev.

Ebamõistlik tundub Keskerakonna ja Reformierakonna mõte luua välismajandusministri ametikoht. Meil on juba ettevõtlusminister, kes sellega peab tegelema, ja veel üht ministrit pole vaja. Pigem võiks ministrikohti koomale tõmmata, näiteks võiks ära kaotada riigihalduse ministri koha. Me pole juba ammu kuulnud, kuidas Janek Mäggi riiki reformib.

Vajame sisulisi selgitusi

Peaminister Jüri Ratas on öelnud, et iga kulu juures pakutakse välja, kust võetakse katteallikas, aga praegu me paraku ei näe, kust Keskerakond lubaduste täitmiseks raha võtab, kasvõi näiteks keskmise pensioni maksuvabaks tegemiseks.

Kui Isamaa ja EKRE lubavad kaotada erisoodustusmaksu ja sotsid piirata palga maksmist dividendi kaudu ehk OÜtamist vähendada, tahame teada, kuidas seda täpselt tehtaks. Meile lubatakse mittestrateegiliste riigiettevõtete börsile viimist, kuid arutada võiks, miks mitte erastada osaliselt ka strateegilisi ettevõtteid.

Palju on lubadustes sellist, mis tuleks lihtsalt juba ära teha, olgu selleks sotsiaalmaksu lagi, neljarealised maanteed suuremate linnade vahel või riigi õhendamine ja bürokraatia vähendamine, näiteks andmete ühekordse esitamise põhimõtte kaudu.

Sümpaatne on Keskerakonna mõte korraldada riigieelarve põhjalik revisjon. Sellest tulekski alustada, et riigi kulud kontrolli alla saada, bürokraatiat ja dubleerimist vähendada, ja alles seejärel vaadata, kui palju saab maksukoormust langetada või midagi muud põhjapanevat teha.

Tervitatav on ka Eesti 200 ettepanek mitte teha selliseid maksumuudatusi, mille peamine eesmärk on leida katet järgmisel aastal plaanitavatele lisakulutustele. See võiks olla aluspõhimõte, kuid paraku näeme valimiste järel sageli vastupidist.

Nagu ikka annab Äripäev ka oma valimissoovitused, kuid teeme seda valimiste eel.

Hetkel kuum