Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alexi esimene suur ehmatus

09. mai 2018, 15:00
Kaupleja Alex
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180509/TRADER/180509657/AR/0/AR-180509657.jpg

Nädala alguses hakkasin Admiral Marketsis kontosid avama. Kõigepealt tegin demokonto ja siis ka reaalse kauplemiskonto.

Selgus, et reaalse kauplemiskonto avamine ei käigi niisama lihtsalt: tuleb esitada isikuttõendava dokumendi koopiad ja elukoha tõestamiseks mõne arve koopia, kus andmed peal. Sain vist siiski kõigi paberite kokkukogumise ja esitamisega hakkama, nüüd tuleb oodata, millal konto avatakse.

Vahepeal tõstsin veel oma pangakontol päevase ülekande limiiti, et oleks võimalik mu 10 000 eurot Admiral Marketsi kontole kanda. Selgus aga, et Admirali ülekande maksimum on pangalingi kaudu 5000 eurot, seega tuli summa nii ehk naa kahes osas üle kanda. Kui olin jõudnud esimesed 5000 eurot juba üle kanda, selgus küll, et pangast saanuks otse ülekandega kogu summa ka korraga kontole kanda. See selleks.

Leppisin Äripäeva, Delovõje Vedomosti ja Admiral Marketsiga kokku nõnda, et kauplen selle projekti raames eraisikuna. Mõningad erinevused küll juriidilise ja eraisiku alt kauplemisega on, kuid neil peatun pikemalt tulevikus.

Peru hobune

Vahepeal proovisin demokontol kauplemist. Tean juba varasemast kogemusest Börsihai aktsiamängus, et demokontoga tasub süsteemid endale konkreetse teenusepakkuja juures enne põhjalikult selgeks teha. Kuiv trenn tasub ennast kindlasti ära, kuna suuremad vead saab ohutult ära teha ja ohtlikumad mõttevead välja juurida.

Sealt ka see ehmatus, millest ma pealkirjas kirjutan. Olin eile vaikselt jälginud toornaftaindeksite Brent ja WTI liikumist, sest õhtul oli oodata USA presidendi Donald Trumpi seisukohavõttu Iraani tuumadiili küsimuses ning seetõttu oli toornafta ka märgatavalt aktiivsem.

Päevatöö võttis aga oma aja ning enne ma kauplemiskonto juurde ei pääsenud kui pärast tööpäeva lõppu. 76 dollari tasemelt võtsin Brentis positsiooni sisse. Aga kohe selgus, et liigne agarus on ogarus: esiteks ostsin liiga kõrgelt tasemelt, aga see oli vaid väiksem osa veast.

Kui kaubelda aktsiamaakleri vahendusel - näiteks Interactive Brokers või LHV - tähendab tavaliste aktsiate ja ETFide puhul näiteks poolepunktine kukkumine 76 dollarilt 75,5 dollari peale ka sama suurt kaotust. Admiralis kauplevad aga CFD-id (mis on lühend ingliskeelsest contract for differences), mis on hoopis teistmoodi instrument kui tavaline aktsia ning ka käitub üksjagu teisiti.

Selgus, et see hobune pole mitte ainult kiire, vaid ka kohutavalt peru. Käisin kümneks minutiks arvuti tagant ära, jõudsin tagasi ning mis ma näen: raha polegi enam, või noh, peaaegu polegi, sest kontol on kümnest tuhandest sissepandud virtuaaleurost alles paarsada. Poolepunktine kukkumine, turu mõistes väga väike, neelas kogu raha alla. Ehmatus oli suur.

Otsustasin seepärast, et pean endale CFD-de olemuse ja nendega kauplemise nüansid põhjalikult selgeks tegema, enne kui pärisraha mängu panen. Muidu läheb sellega samamoodi: hetk tähelepanematust ja polegi enam sentigi alles. Niisiis hakkangi järgmistes postitustes muu hulgas ka CFD-dest põhjalikumalt kirjutama.

Tõekriteerium on kasum

Õpetlik on kusjuures seegi, et tegelikult, sisuliselt, oli mul õigus. Nafta hind tõusis eile Trumpi sanktsioonijutu peale tõepoolest. Sellest aga, et inimesel on turul õigus, pole mingit kasu, kui seda õigust kasumiks konverteerida ei õnnestu.

Õppimine käib aga kõige paremini käsikäes praktilise tegevusega. Niisiis panin demokontole järgmised 10 000 värskelt trükitud virtuaalset eurot ja tegin järgmise tehingu, mille ekraanipilt on ka selle loo illustratsiooniks.

Selle tehingu kandev idee on: USA dollar on viimastel päevadel teiste valuutade suhtes tugevnenud. Nüüd, kui dollarites kaubeldava nafta hind järsult tõusis, on loogiline, et üks neist tõusikutest peab järele andma. Arvan, et see on dollar ja seetõttu võtsingi euros dollari vastu pika positsiooni sisse. Saab näha, kuidas sellega läheb.

Riskijuhtimine on kõige alus

Enne tegin muidugi ära liigutuse, mille oleks pidanud kohe demokontot avades tegema: kruttisin võimenduse maha nii palju kui võimalik, seniselt 1:500 tasemelt 1:10 peale. Tagantjärgi tarkus on, et nii olekski pidanud alustama, oleks ehk suurest ehmatusest pääsenud.

Olgu siinkohal rõhutatud, et enne veel, kui pärisrahaga positsioone võtma hakata, tuleb kindlasti paika panna korralik riskijuhtimise plaan. Seda kavatsen esimese asjana teha minagi ja siis sellest ka pikemalt kirjutada.

On ju legendaarne Eesti juurtega börsikaupleja Alexander Eldergi oma raamatus rõhutanud: "Teil võib olla geniaalne kauplemissüsteem, aga kui riskijuhtimine on nõrk, siis hävitab juba lühike kaotuste jada teie kauplemiskonto."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. May 2018, 14:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing