Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Võtsin kiire kasumi

08. juuni 2018, 17:30
Panus euro nõrkusele tõi Alexile kiire kasumi.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180608/TRADER/180609704/AR/0/AR-180609704.jpg

Vaatamata sellele, et minu hiljutine kauplemiskogemus, eriti just tehing naftaga, pidanuks mulle õpetama, et tuleb püsida positsioonidel, kus mul on õigus ja kasum jookseb, panin ikkagi täna ühe kasumis positsiooni kinni. See oli juhtumisi ka minu kõige uuem tehing: ma avasin selle alles eile.

Nüüd kõigest lähemalt. Müüsin eile lühikeseks EUR/USD, seda eilse keset päeva olnud lühikese ülespidi piigi peale. See oli algusest peale spekulatiivne tehing.

Esiteks on kogu valuutaturg nagunii spekulatiivse iseloomuga. Valuutapaarid võivad muuta suunda mitu korda nädalas, näiteks mõne makromajandusliku statistikauudise peale euroliidust või USAst. Erinevalt aktsiatest, mille kauplemises on kõige tähtsamad päevad tihti ettevõtte majandusaruannete avaldamise kuupäev, on valuutaturul selliseid "aruandeid" palju rohkem ja neid avaldatakse peaaegu et iga päev.

Dollaril on rohkem tuult tiibades

Miks ma EUR/USD lühikeseks müüsin? Väga lihtsal põhjusel: USA Föderaalreservi monetaarpoliitika on ja lähemal ajal ilmselt ka jääb intressimäärade suhtes palju agressiivsemaks kui Euroopa Keskpanga oma.

Kui ELis on juba üle pika vaheaja tekkinud inflatsioon, mis nüüd kasvab, ning Saksamaa ja eurotsooni majanduse andmed eelmisel nädalal põhjustasid euro noteeringute mõningase tõusu, siis USAs käivad need protsessid juba ammu.

Üldse on USA majanduse taastumine hiljutisest kriisist olnud kiirem ja dünaamilisem, mis annabki Fedile alust intresse tõsta. Aga kus on intressimäärad kõrgemad, seal on ka kallim valuuta. Selle aasta jooksul ootavad analüütikud Fedilt veel kolme-nelja intressimäärade tõstmist, millest järgmine 0,25% tõus leiabki turgude hinnangul 90% tõenäosusega aset juba 13. juuni istungil.

Samal ajal pole EKP veel intressimäärade tõstmiseks valmis, mistõttu euro tõuseb vaid inflatsiooni tõukel.

Nägin head müügikohta

Niisiis, kui nägin, et euro/dollari suhe oli tõusnud juba 1,1818 juurde, ja märkasin seal tugevat vastupanutaset, mõtlesin, et see oleks hea koht lühikeseks müüa ja samas vajutasingi juba müüginuppu.

Paar tundi kõõlus euro selle taseme ümbruses, puudutamata siiski minu stop-loss-orderit, mille panin ainult pisut allapoole, piiritledes oma võimaliku kaotuse 25 dollariga. Täna liikus minu EUR/USD positsioon aga ilusti ligi 50 euro suurusesse kasumisse, mille peale otsustasin tehingu kohe ka sulgeda. Parem varblane peos kui tuvi katusel!

Samuti ei taha ma lahti jätta spekulatiivseid positsioone – aga seda valuutapositsioonid just on – nädalavahetuseks. Keegi ei tea, mis nädalavahetusel juhtuda võib, ja targem on seda riski mitte võtta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. June 2018, 17:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing