Pole saladus, et paljud kauplejad kaotavad raha mitte seetõttu, et poleks trendi õigesti ära aimanud, vaid seetõttu, et nende riskide majandamine on probleemne. Näiteks sisenetakse positsiooni valel ajal või hoitakse positsiooni üle. Ka minul, ehkki ma olen kauplemisega tegelenud vaid paar kuud, on mõlemat asja korduvalt juhtunud.
Tihti ei tea ka kaupleja, ükskõik kas ta on siis lühikese või pika perspektiiviga spekulant, õiget väljumiskohta ehk punkti, kus ta saab positsiooni sulgeda ja öelda: "Mul oli õigus ja ma teenisin selle positsiooniga nii-ja-naapalju" või et "Mul polnud õigus ja risk selle positsiooniga jätkata on liiga suur".
Seepärast olengi tihti jätnud endale positsiooni võtmisel või sellest väljumisel kaks võimalust eksida või pigem õnnestuda. See tähendab, et sulgen pool positsiooni varem, kas siis kasumi või kahjumiga, ja pool positsiooni hiljem, kasutades kaugemale asetatud stop-loss või kasumivõtu orderit. Mida see annab? Eelkõige rahu ja tasakaalu; nii väldin tundeäärmusi, eufooriat või masendust, mis tekiks vastavalt kui üksik otsus oleks õige või vale. Ja olgem ausad, enamasti on see vähem või rohkem vale, sest täpselt õige koha tabamist juhtub ikka imeharva.
Pool euro lühikest positsiooni on alles
Minu EUR/USD tehingu näitel: võtsin euros lühikese positsiooni dollari vastu 6. juulil tasemelt 1,1760 ja sulgesin 10. augustil tasemel 1,1468, ootamata ära kasumivõtu orderini jõudmist tasemel 1,1403. See oli esimene pool positsioonist.
Ma jõudsin järeldusele, et idee euro langemisest dollari vastu keskpankade poliitika tagajärjel realiseerus suurel määral, kuid trend võib veel jätkuda. Seetõttu jätsin lahti teise poole EUR/USD lühikesest positsioonist (mille avasin 3. augustil tasemelt 1,15936), mille kasumivõtu order on pandud tasemele 1,13041.
Selle tasemeni jõudmiseni on maad veel üsna vähe. Aga küsimus ei ole mitte teenitud kasumis, vaid selles, et trendi jätkumisel minu ennustatud suunas olen rõõmus, et mul on siiski veel pool positsiooni töötamas ja raha teenimas. Kui aga oleks trend minu vastu pööranud, oleksin õnnelik, et mul õnnestus pool kasumit n-ö kotti panna. Niisiis juhtugu, mis juhtub, mul on positiivne emotsioon õnnestumisest, mitte masendus lörtsitud võimaluste pärast. Selline psühholoogiline häälestatus on tähtis, sest see hoiab kauplejat tagasi valede emotsionaalsete kauplemisotsuste tegemisest.
Regeneroniga tabasin auku