Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Väike kauplemiskavalus

13. august 2018, 16:36
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180813/TRADER/180819906/AR/0/AR-180819906.jpg

Minu lahtiste positsioonide arv on viimasel ajal tublisti kokku kuivanud. Praeguseks on jäänud alles vaid pikk positsioon Facebooki aktsias ja lühike positsioon euros USA dollari vastu.

Nii Facebook kui ka EUR/USD on mul olnud kaheosalised positsioonid ning sellisest mitmeosalisest kauplemisest tahangi täna rääkida.

Vale väljumine ajab masendusse

Ilmselt on paljud märganud, et olen mõnest positsioonist väljunud kahes etapis ja teinekord ka sisenenud positsiooni niimoodi. See tehnika on psühholoogiliset vaatevinklist mõistlik ja mugav.

Pole saladus, et paljud kauplejad kaotavad raha mitte seetõttu, et poleks trendi õigesti ära aimanud, vaid seetõttu, et nende riskide majandamine on probleemne. Näiteks sisenetakse positsiooni valel ajal või hoitakse positsiooni üle. Ka minul, ehkki ma olen kauplemisega tegelenud vaid paar kuud, on mõlemat asja korduvalt juhtunud.

Tihti ei tea ka kaupleja, ükskõik kas ta on siis lühikese või pika perspektiiviga spekulant, õiget väljumiskohta ehk punkti, kus ta saab positsiooni sulgeda ja öelda: "Mul oli õigus ja ma teenisin selle positsiooniga nii-ja-naapalju" või et "Mul polnud õigus ja risk selle positsiooniga jätkata on liiga suur".

Seepärast olengi tihti jätnud endale positsiooni võtmisel või sellest väljumisel kaks võimalust eksida või pigem õnnestuda. See tähendab, et sulgen pool positsiooni varem, kas siis kasumi või kahjumiga, ja pool positsiooni hiljem, kasutades kaugemale asetatud stop-loss või kasumivõtu orderit. Mida see annab? Eelkõige rahu ja tasakaalu; nii väldin tundeäärmusi, eufooriat või masendust, mis tekiks vastavalt kui üksik otsus oleks õige või vale. Ja olgem ausad, enamasti on see vähem või rohkem vale, sest täpselt õige koha tabamist juhtub ikka imeharva.

Pool euro lühikest positsiooni on alles

Minu EUR/USD tehingu näitel: võtsin euros lühikese positsiooni dollari vastu 6. juulil tasemelt 1,1760 ja sulgesin 10. augustil tasemel 1,1468, ootamata ära kasumivõtu orderini jõudmist tasemel 1,1403. See oli esimene pool positsioonist.

Ma jõudsin järeldusele, et idee euro langemisest dollari vastu keskpankade poliitika tagajärjel realiseerus suurel määral, kuid trend võib veel jätkuda. Seetõttu jätsin lahti teise poole EUR/USD lühikesest positsioonist (mille avasin 3. augustil tasemelt 1,15936), mille kasumivõtu order on pandud tasemele 1,13041.

Selle tasemeni jõudmiseni on maad veel üsna vähe. Aga küsimus ei ole mitte teenitud kasumis, vaid selles, et trendi jätkumisel minu ennustatud suunas olen rõõmus, et mul on siiski veel pool positsiooni töötamas ja raha teenimas. Kui aga oleks trend minu vastu pööranud, oleksin õnnelik, et mul õnnestus pool kasumit n-ö kotti panna. Niisiis juhtugu, mis juhtub, mul on positiivne emotsioon õnnestumisest, mitte masendus lörtsitud võimaluste pärast. Selline psühholoogiline häälestatus on tähtis, sest see hoiab kauplejat tagasi valede emotsionaalsete kauplemisotsuste tegemisest.

Regeneroniga tabasin auku

Proovisin reedel lisada oma portfelli pikka positsiooni Regeneroni aktsias, mille suhtes olen üksjagu pullises meeleolus. Turupäeva alguses võtsingi positsiooni sisse tasemel 370,82 dollarit.

Kahjuks otsustasin oma Admiral.MT5 kauplemiskontol panna stop-loss orderi vaid viie dollari kaugusele ja kahjuks järgnes minu sisenemisele kohe ka Regeneroni aktsia hinna-auk, kuhu mu positsioon n-ö sisse kukkus. Stop-loss rakendus ja ma olin napp pool tundi pärast sisenemist positsioonist väljas. Kahjum oli õnneks küll kõigest 25 eurot.

Takkajärgi tarkusena tegin kaks viga: esiteks sisenemine kohe turupäeva alguses, kus kõikumised suured ning teiseks liiga madal stop-loss tase. Peamiselt oligi süüdi just teine viga, sest hinna liikumist turupäeva jooksul on raske ära arvata - mõnikord on alguses suured kõikumised, mõnikord võtab aga aktsia kätte ja rühib esimesest kauplemisminutist alates pöördumatult ülesmäge.

Igal juhul jälgin täna Regeneroni aktsiat ja võib-olla proovin uuesti positsiooni sisse võtta, sest nagu öeldud, olen endiselt pulliselt meelestatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2018, 16:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing