4. juuni 2010 kell 4:22

Juhtkiri: nüüd käed vabad investeerima

Eile tegi riigikogu Eesti väikeinvestoritele ühe kõigi aegade suurima teene - võttis lõpuks vastu tulumaksuseaduse täiendused, mis muudavad 2011. aastast eraisikute investeeringud kuni raha tarbimisse võtmiseni maksuvabaks.

Riigikogu muutis lõpuks tulumaksuseadust ja 2011. aastast on ka eraisikute väärtpaberiinvesteeringud maksuvabad. See on idee, mida Äripäev on aastaid toetanud. Kirjutasime juhtkirjas jaanuaris 2008, et kui riik tahab, et inimesed hakkavad rohkem säästma, siis tuleb see teha lihtsaks ja soodsaks - eraisikute investeeringutulu maksuvabastus on seda mõlemat.

Väikeinvestorite huve kaitsva nn investeerimiskontode seaduse pani valitsus parlamendi poole teele juba 2007. aastal, ent seaduse laagerdumine on muutnud selle paremaks ja koalitsioonipoliitikuid võib eile parlamendis antud jah-sõna eest kiita, samuti Lauri Laasit, kes ainsa keskerakondlasena seadusele alla kirjutas.

Järgmisel aastal investeerimiskonto kaudu raha paigutavad eraisikud saavad samasuguse staatuse, nagu on aastast 2000 kehtinud firmadel, kelle reinvesteeritud tulu on kuni selle käikuvõtmiseni (dividendide maksmiseni) maksuvaba.

Investeerimiskontol on isegi mõned plussid. Erainvestor, kes avab 2011. aastal oma väärtpaberitehingute tegemiseks investeerimiskonto, saab sealt maksuvabalt võtta raha välja nii palju, kui ta on sinna investeerinud. Nt kandes aegade jooksul investeerimiskontole miljon krooni (ja kasvatades portfelli pensionieaks viie miljonini), saab tulevikus sealt esimese miljoni maksuvabalt välja võtta.

Investeerimiskontosid võib järgmisest aastast teha endale igaüks nii palju, kui süda soovib - kontode arvule piiranguid ei seata ja kontoks võib olla ka tavaline arvelduskonto (selle kasutamine teeb aga tulude-kulude jälgimise ja nende hilisema deklareerimise keeruliseks).

Kui nn investeerimiskontode seadus oli algstaadiumis, tegid investeerimisringkonnad kõvasti kriitikat väga rangete investeerimispiirangute pärast. Seadus on leebem ja annab investeerimisel suure valikuvabaduse. Kaubelda võib kõigil EÜ või OECD riigi väärtpaberibörsidel, investeerida neil noteeritud väärtpaberitesse, muudesse rahaturuinstrumentidesse, osta investeerimisfondide aktsiaid ja osakuid ning investeerida ka nn alternatiivbörsidele.

Uue seadusega kaasneb kaks väikest miinust. 1. augustist kaob maksuvabastus üle 12 aasta pikkustele investeerimisriskiga elukindlustuslepingutele. Kaob ära ka investeerimishoiuste tulumaksuvabastus. Ent neidki tooteid on mõttekas osta investeerimiskonto kaudu, kus raha reinvesteerimine muutub kuni selle väljavõtmiseni maksuvabaks.

Ebavõrdsus erainvestori ja firma kohtlemisel on lõpuks kadunud, majanduskeskkond pisut paindlikum. Mis muud kui investeerima ja tuleviku tarbeks säästma - nüüd on see soodne ja käed vabad.

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum