8. juuni 2010 kell 5:38

Juhtkiri: Reformierakond soosib monopoli

Äripäev taunib Reformierakonda, mis üritab kirjutada seadusesse sisse oma erakonna ja/või toetaja huve kaitsva sätte.

Täna arutab riigikogu majanduskomisjon nn monopolide ohjeldamise seaduse eelnõu. Reformierakond tegi sellesse muudatusettepaneku, mis on sisuliselt "kingitus" pealinna soojamonopolile, Dalkia Internationalile kuuluvatele ASile Tallinna Küte ja Väo koostootmisjaamale - muudatuse jõustumisel oleks jaamal kui hakkepuidust sooja tootjal võimalik sõlmida eksklusiivleping, millega too saaks müüa sooja tosin aastat teistest tootjatest kallimalt.

Toimetuse meelest piirab ettepanek konkurentsi ja eelistab põhjendamatult üht energiaallikat teistele keskkonnasõbralikele, näiteks on prügi põletamine jäänud teisejärguliseks. Hakkepuidu kasutajatele veel ühe eelistuse andmiseks puudub vajadus, sest riik toetab seda valdkonda mitmel muulgi moel.

Konkurentsiamet ütleb oma hinnangus otse: ettepanek on sisuliselt ASi Tallinna Kütte kontserni kuuluva Väo koostootmisjaama kaitsmine konkurentsisurve eest. Amet viib parasjagu läbi järelevalvemenetlust ASis Tallinna Küte ja tema esialgne hinnang on, et soojafirma on kuritarvitanud oma turgu valitsevat seisundit, jättes ostmata soojuse soodsaimalt pakkujalt (Iru elektrijaamalt). Ettepanek seadustaks praeguse olukorra. Toimetus on sama meelt ametiga peadirektori asetäitja Kristel Rõõmusaarega: kui muudatusettepanek lülitataks esitatud kujul seadusesse, poleks enam tegemist mitte monopolide ohjeldamise, vaid kannustamise seadusega.

Erakonna peasekretär Kristen Michal põhjendas ettepanekut osavalt: parem eelistada sooja tootmisel Eesti metsajäätmeid kui Vene gaasi - oma toore suurendab Eesti energiasõltumatust, muudab toasooja odavamaks ja toob juurde 500 kuni 1000 töökohta metsandusse.

Ähvardades Vene karuga ei saanud Michal Delfile antud intervjuus jätta mainimata rahvuslikult enam meelestatud koalitsioonikaaslast IRLi. Toimetuse meelest äärmiselt labane võte. Tegu on pealegi nii silmatorkava sooviga tähelepanu kõrvale juhtida palju olulisematelt seikadelt, mis on ettepaneku taga. Nt Michali ja erakonna "halli kardinali" Rain Rosimannuse headelt sidemetelt kõnealuse soojatootja juhtidega, aga ka Keskerakonnaga, kes parasjagu kureerib Tallinna Kütet. Või sellelt, et ettepanku koostaja on ASi Tallinna Küte jurist, vandeadvokaat Kaja Kallas (Reformierakonna auesimehe Siim Kallase tütar).

Reformierakond saab - kui huvid Keskerakonnaga Tallinna soojatootja koha pealt kattuvad - koos vana, aga avalikult põlastatud partneriga ettepaneku riigikogus läbi suruda, ilma et peaks kedagi loomadega ähvardada. Loodetavasti on riigikogus siiski rohkem neid poliitikuid, kes astuvad ette väravale, kuhu osa kolleege palli nii usinalt ajavad.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum