Uue äri loomine on sama palju juhus kui teadlik otsus, kirjutab Cofi ASi nõukogu esimees Priit Põldoja.
Finantssektor on minu jaoks kogu aeg põnev olnud, kriisiaastad avasid uusi ärivõimalusi. Hansapangast tulin ära juba 2008 kevadel. Kord vaatasin pealt poja tennisetrenni, kui minu juurde tuli Jan Andresoo, minu praegune partner, kes oli tütrega trennis kaasas. Hakkasime eraisikute finatseerimise ärivõimaluste üle arutama, ja nii saigi ettevõte loodud.
Praegu on Cofi läbinud raskema, äri loomise faasi, ja jõudnud kiire kasvu faasi. Samas oleme koos ETKga alustanud krediitkaardi ja makselahenduste pakkumist, seda äri alles tõmbame käima. Ja on ka mitu uut ideed. Uusi asju on põnev turule tuua, kuid väikeettevõtjana peab leidma õige tasakaalu raha sisse toovate ja uute äride vahel.
Oma kogemuse põhjal võiksin ettevõtte loomist võrrelda nelja palliga žongleerimisega. Ühelt poolt oli vaja luua toode ja investeerida ITsüsteemi. Samal ajal tegelesime raha kaasamisega ja esimeste klientide leidmisega. Ja loomulikult oli vaja endale saada parimad inimesed ja veenda neid, et meil on kogu pakett koos. Aga kindlasti on uue ettevõtte alustamisel kõige raskem kapitali kaasamine ja müügi alustamine. Finantseerimise kaasamisel ja heade inimeste leidmisel oli varasematest kogemustest kindlasti kasu. Ka müüki on palju lihtsam alustada, kui mobiili mälus on paljude ettevõtjate kontaktid. Kindlasti aitas ka varasemas tegutsemises kogenenud piisav hulk enesekindlust ja erialaseid teadmisi.
Tegelikult on edukad ettevõtted suhteliselt sarnased. Hansapangas sain ellu viia paljusid huvitavaid äriideid. Peamine vahe suure ja eduka ning alles alustava ettevõtte vahel on selles, et suurel ettevõttel ja eriti turuliidril on olemas loomulikud konkurentsieelised ja teiseks on ressursid, millele eksimuste korral toetuda. Alustaval ettevõttel ei ole nii palju võimalusi vigu teha.
Eestis on väiksuse tõttu kindlasti vähem rahvusvahelist konkurentsi ja seetõttu uute toodetega lihtsam turule tulla. Kuna finantssektoris on tänaseks enamik ärivõimalusi niššides, siis on teiselt poolt Eesti väiksus nii mitmeski valdkonnas pigem piirav faktor.
Allan Martinson kirjutas hiljuti, et peamine samm ongi ettevõtlusega alustamine. Olen sama meelt. Oluline on leida hästi koos töötav meeskond ja tegutseda valdkonnas, mis on endale põnev ja mille kohta on teadmisi. Sest kindel on see, et esimesed paar aastat ei lähe nii, nagu planeeritud. Siis on vaja olla paindlik ja osata reageerida uutele võimalustele, mis paratamatult tulevad, kui olla professionaalne ja hingega ettevõtmise juures.
Autor: Vilja Kiisler, Priit Põldoja
Seotud lood
Sajad Eesti ettevõtted on Äripäeva kiirelt kasvavate firmade ehk gasellide edetabelisse mahtunud mitmel korral.
Kümned oma valdkonna, maakonna ja ka Eesti silmapaistvad ettevõtted alustasid kasvamist kiirelt areneva ettevõtte ehk gasellina.
Äripäevas algab tänasest gasellinädal, mis kulmineerub neljapäeval toimuva Gaselli kogressiga ja edukaimate kiiremini kasvavate ettevõtjate autasustamisega.
Reedel avalikustatud eelmise aasta IV kvartali oodatust väiksem majanduskasv näitab, kui mõjutatav Eesti ikkagi mõnest suuremast allhankijast (nagu näiteks Ericsson) on.
Ükski hooneomanik ei soovi keset talve seista silmitsi olukordadega, kus maja kommunaalkulud on paisunud ootamatult suureks või küttesüsteem lakkab hoopis töötamast. Eesti ilm on väga muutlik, eriti sügisperiood öökülmade ja hoogsadudega. Seega tuleb hooned varakult kütteperioodiks ette valmistada ning tegeleda ennetavalt
küttesüsteemide hooldusega.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele