Artikkel
 • Kuula

  Eesti süsinikujälge kahandab tuuleenergia

  Vundament on tuulegeneraatori kõige tähtsam osa. BLRT tütarfirma Elme Metall teeb juba ligi 15 aastat koostööd tuuleparkide arendajatega, varustades neid tuulikuvundamentide rajamiseks vajalike armatuurtoodetega. Foto: BLRT Grupp

  Eesti on seadnud eesmärgiks saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus, vähendades seeläbi keskkonnamõju. Tuuleenergia arendamine on üks võimalus kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks.

  Rahvusvahelise tööstuskontserni BLRT Grupi tütarettevõtete Elme Metalli ja Marketex Offshore Constructionsi esindajad rääkisid, mida nende Eestis tegutsevad firmad võivad tuuleenergiasektorile pakkuda.

  Lugu BLRT tütarfirmade juhtidega ilmus Äripäeva Tuuleenergia erilehes 26.09.2023

  Elme Metalli panus peitub seal, kust algab tuulepark
  Elme Metallil on valtsmetalli töötlemis-, teenindus- ja logistikakeskused viies riigis, mis pakuvad klientidele laia valikut teenuseid ja tooteid Balti- ja Skandinaaviamaade turgudel. Alates 2009. aastast teeb ettevõte aktiivselt koostööd tuuleparkide arendajatega, varustades neid tuulikuvundamentide rajamiseks vajalike armatuurtoodetega.
  Elme Metalli juhatuse liikme Algerd Andruškevitšuse sõnul on ettevõtte Vilniuses asuvas teeninduskeskuses tänase päeva seisuga toodetud üle 33 000 tonni detaile sadadele tuulikuvundamentidele Eestis, Lätis, Leedus, Soomes ja Rootsis.

  33 000 tonni detaile sadadele tuulikuvundamentidele Eestis, Lätis, Leedus, Soomes ja Rootsis.

  Ettevõte on viimastel aastatel pidanud silmitsi seisma mitme katsumusega, nagu valtsmetalli järsk hinnatõus, muutused tarneahelates ja konkurentsi tugevnemine, mis on sundinud ettevõtet oma äritegevust ümber korraldama. Samas pole Elme Metall oma investeeringuplaanidele pidurit tõmmanud, vaid jätkab inimestesse, seadmetesse, tootmis- ja laopindadesse panustamist.

  Kuna töömahukus tuuleenergia sektoris oluliselt suureneb, siis otsustasime avada Maardus teeninduskeskuse veel enne 2023. aasta lõppu.

  Algerd Andruškevitšus
  Elme Metalli juhatuse liige
  “Kuna töömahukus tuuleenergia sektoris oluliselt suureneb, siis otsustasime avada Maardus teeninduskeskuse veel enne 2023. aasta lõppu, et suurendada ettevõtte konkurentsieeliseid Eesti ja Skandinaavia turgudel,” selgitas Andruškevitšus.
  Paari aasta eest valmistas BLRT tütarfirma Marketex Offshore Constructions Seaway 7 tellimusel laevale monteeritava vaivundamentide paigaldusseadme, mis summutab laeva õõtsumist, hoiab vaia vajalikus asendis ning muudab paigaldustööd ohutumaks ja tõhusamaks.Foto: BLRT Grupp
  Marketex Offshore Constructions on meretuuleparkide rajamisel tõsiseltvõetav mängija
  BLRT Grupi tütarfirma Marketex Off­shore Constructions valmistab avamere nafta- ja gaasitööstusele, taristu- ja tööstusprojektidele ning taastuvenergeetika valdkonnale keerukaid metalltarindeid. Ettevõte on mainitud tegevussuundades teinud oma klientidega tihedat koostööd üle 12 aasta. Nende aastate jooksul on ellu viidud hulganisti projekte, näiteks nii Norra kui ka Hollandi ettevõtete tellimusel.
  “Meie portfellis on väga põnevaid projekte, nagu näiteks Saksa ettevõtte Bard tellimusel ehitatud meretuulikute vundamendid, terasvaiad Šotimaa Aberdeeni meretuulepargi sõrestikvundamentidele, Hollandi firmale Seaway 7 tarnitud hiiglaslike mõõtmetega seade vaivundamentide paigaldamiseks mere­põhja, metallkonstruktsioonid 759megavatise võimsusega Hollandse Kust Noordi meretuulepargile Hollandi firma Van Oord tellimusel,” loetles Marketex Offshore Constructionsi juhatuse liige Nadežda Vassiljeva.
  Kraanalaeva Seaway 7 tellimusel valminud monteeritava vaivundamentide paigaldusseadme suurprojekti edukas elluviimine on suurepärane näide sellest, et meretuuleparkidele metallkonstruktsioonide ja seadmete valmistamine ei piirdu ainult keevitustsehhi tööga, vaid kogemusi said insenerid nii Eestist kui ka välismaalt.Foto: BLRT Grupp
  “Taoliste tellimuste saamine ja ootustele vastav täitmine on ettevõttele parim reklaam. Täna on Marketex Offshore Constructions usaldusväärne teraskomponentide tarnija Põhja- ja Läänemere suurtele meretuulepargiprojektidele ning teeninud välja kindla partneri maine suurtes jätkusuutlikes projektides.”

  Taoliste tellimuste saamine ja ootustele vastav täitmine on ettevõttele parim reklaam. Täna oleme usaldusväärne teraskomponentide tarnija Põhja- ja Läänemere suurtele meretuulepargiprojektidele ning oma kindla partneri mainega osaleja rahvusvahelistes jätkusuutlikes suurprojektides.

  Nadežda Vassiljeva
  Marketex Offshore Constructionsi juhatuse liige
  Vassiljeva lisas, et Marketex Offshore Constructions arendab pidevalt oma oskusi, teadmisi ja oskusteavet, rakendades neid elluviidavates projektides, mis aitab omakorda luua suuremat lisandväärtust. Kõrgema lisandväärtusega tooted ja teenused toovad aga Eestisse uusi meretuulepargi projekte, mis annavad tööd meie kodumaistele tööstusettevõtetele ning tõstavad nende konkurentsivõimet.
  “Kõikidel meretuuleparkide projektidel on üks ühine joon: töötajate kvalifikatsioonile ja tööohutusele seatakse väga suuri nõudmisi. Ühtpidi võib see tunduda tülika kohustusena, ent siin peitub ka arengu võti, sest seeläbi paranevad Eesti tööstusettevõtete võimekus ja valmisolek täita keerukaid tipptehnoloogilisi tellimusi.”
  “2021. aastal valmistasime firma Seaway 7 tellimusel laevale monteeritava vaivundamentide paigaldusseadme (monopile gripper), mis aitab summutada laeva õõtsumist, hoida vaia vajalikus asendis ning muuta paigaldustööd ohutumaks ja tõhusamaks. Selle suurprojekti edukas elluviimine on suurepärane näide sellest, et meretuuleparkidele metallkonstruktsioonide ja seadmete valmistamine ei piirdu ainult keevitustsehhi töö ja lisanduvate töökohtadega. Meil tuli tegemist teha ülikomplitseeritud projektiga, mille täitmisse olid kaasatud ka meie alltöövõtjad, sest metalltarindi valmistamise kõrval pakkusime ka näiteks hüdroisolatsiooni- ja elektripaigaldust. Kindlasti tasub mainida, et toetasime kliendi meeskonda mitme insenertehnilise lahendusega, nagu seadme hüdrojaama, hüdro- ja elektrisüsteemi trasside, kaitsetiibade ja piirete projekteerimine,” teatas juht rahulolevalt. Lõpetuseks mainis ta, et ka täna on ettevõtte laual uusi ja põnevaid projekte, mis hõlmavad erinevaid allveesüsteeme ning vesiniku ladustamise võimalusi.
  Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni liikmena jälgivad nii Elme Metall kui ka Marketex Offshore Constructions tähelepanelikult taastuvenergia trende ja kõik märgid näitavad, et Põhja- ja Läänemere piirkond on kasvamas avamere tuuleparkide ehitamise keskuseks.
  “Roheline energia on praegu kuum teema ning arvestades roheenergia arengutempot eeldab sektori kasv tugevat tarneahelat Balti riikides ja Põhjamere piirkonnas. Elme Metall ja Marketex Off­shore Constructions tervitavad võimalust töötada uute ja uuenduslike katseprojektide kallal, et arendada ka tulevikus oma oskusi,” kinnitasid mõlema ettevõtte juhid.
  Kõikidel meretuuleparkide projektidel on üks ühine joon: töötajate kvalifikatsioonile ja tööohutusele seatakse väga suuri nõudmisi.Foto: BLRT Grupp
Seotud lood

Madis Aben: võimalik, et Eesti majandusel ei lähe siiski nii kehvasti
Võib arvata, et mustale statistikale vaatamata läheb Eesti majandusel keerulise aja kohta siiski suhteliselt hästi ning meie pika eduloo alused pole lõplikult kadunud, kirjutab rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Madis Aben ministeeriumi blogis.
Võib arvata, et mustale statistikale vaatamata läheb Eesti majandusel keerulise aja kohta siiski suhteliselt hästi ning meie pika eduloo alused pole lõplikult kadunud, kirjutab rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Madis Aben ministeeriumi blogis.

20 aastat investeerimiskogemust portfellihalduses

Olulisemad lood

Investoreid köitva Bigbanki kasum paisub hoogsalt
Bigbank teenis novembris puhaskasumit juurde 3,3 miljonit eurot, ületades nüüdseks 11 kuuga eelmise aasta 12 kuu tulemuse.
Bigbank teenis novembris puhaskasumit juurde 3,3 miljonit eurot, ületades nüüdseks 11 kuuga eelmise aasta 12 kuu tulemuse.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Kristi Hõrrak: kuidas aitab ChatGPT siinset väikeettevõtjat? Aeg teha vahekokkuvõte
Aasta aega ettevõtjate jaoks saadaval olnud ChatGPT kohta saab praeguseks nentida, et kuigi see ei hakka eestikeelses äris lähiajal töötajaid asendama, võimaldab see tööviljakust ja müügitempot oluliselt tõsta ning on seega oluline abivahend majanduskriisist läbitulekuks, kirjutab Finora Panga juhatuse liige Kristi Hõrrak.
Aasta aega ettevõtjate jaoks saadaval olnud ChatGPT kohta saab praeguseks nentida, et kuigi see ei hakka eestikeelses äris lähiajal töötajaid asendama, võimaldab see tööviljakust ja müügitempot oluliselt tõsta ning on seega oluline abivahend majanduskriisist läbitulekuks, kirjutab Finora Panga juhatuse liige Kristi Hõrrak.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
VIDEO: kuidas karjääri tipus olles uuesti nullist alustada
Pärast profikarjääri lõppu on tipprattur Tanel Kangert keskendunud oma rattapoele. Aga kuidas aru saada, millal on õige aeg ühe tippkarjääriga otsad kokku tõmmata ja uueks eluks fookus paika saada?
Pärast profikarjääri lõppu on tipprattur Tanel Kangert keskendunud oma rattapoele. Aga kuidas aru saada, millal on õige aeg ühe tippkarjääriga otsad kokku tõmmata ja uueks eluks fookus paika saada?
Kriisist edukalt väljumiseks on kriitiline, et töötajaid kaasatakse
Mõtteviis, et kui juhi uks on avatud, oledki juba kaasav tööandja, kaugele ei vii. Kaasamine eeldab konkreetseid tegevusi, rõhutati saates "Juhtimisaudit". Need tegevused on olulised, et raskustest edukana välja tulla ja muudatusi ellu viia.
Mõtteviis, et kui juhi uks on avatud, oledki juba kaasav tööandja, kaugele ei vii. Kaasamine eeldab konkreetseid tegevusi, rõhutati saates "Juhtimisaudit". Need tegevused on olulised, et raskustest edukana välja tulla ja muudatusi ellu viia.
Virumaa variseb. Maa vajub, majad pragunevad ja ehitada ei kannata
Pool sajandit vanad põlevkivikaevandused Ida-Virumaal varisevad: põldudele ja metsadesse tekivad üha suured varinguaugud, Jõhvi on hädas ehituskõlbliku maa leidmisega ning Kohtla-Järvel kortermajad pragunevad.
Pool sajandit vanad põlevkivikaevandused Ida-Virumaal varisevad: põldudele ja metsadesse tekivad üha suured varinguaugud, Jõhvi on hädas ehituskõlbliku maa leidmisega ning Kohtla-Järvel kortermajad pragunevad.
Automüügis läks november tempokalt
Kui eelmise aasta novembris tabas automüüki langus, siis see aasta on teistsugune: automüük on eelmistest kuudest tegusam.
Kui eelmise aasta novembris tabas automüüki langus, siis see aasta on teistsugune: automüük on eelmistest kuudest tegusam.
Sportland suurendas müüki, aga kaotas pea 30% kasumist Palk kasvas üle 15%
Spordi- ja vaba aja kaupade müügile keskenduv Sportland Grupp suurendas viimasel majandusaastal müügitulu 18 protsenti, aga puhaskasum kahanes ligi 30 protsenti.
Spordi- ja vaba aja kaupade müügile keskenduv Sportland Grupp suurendas viimasel majandusaastal müügitulu 18 protsenti, aga puhaskasum kahanes ligi 30 protsenti.
Eesti majandus asub Euroopa kriisi südames Vaata kaardilt lähemalt
Saksamaa on taas Euroopa haige mees, kuid koos temaga on nakatunud ka Rootsi ja Soome. Ahela lõpus asub kõrget palavikku põdev Eesti.
Saksamaa on taas Euroopa haige mees, kuid koos temaga on nakatunud ka Rootsi ja Soome. Ahela lõpus asub kõrget palavikku põdev Eesti.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.